YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Savaş gerekçesi olarak kullanılıyor'
'Savaş gerekçesi olarak kullanılıyor'
24 Mart 2010 22:28
Enerji Bakanı: Enerji kaynakları savaş gerekçesi olarak kullanılıyor. Türkiyhe özellikle ürettiği politikalarla enerji kalemlerini barışın gerekçesi olarak ortaya koymaya çalışıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji kaynaklarının dünyada bir savaş gerekçesi olarak kullanılabildiğini belirterek, ''Türkiye özellikle ürettiği politikalarla enerji kalemlerini barışın gerekçesi olarak ortaya koymaya çalışıyor'' dedi.

Yıldız, AK Parti Siyaset Akademisi'nde düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Politikaları'' konulu panelde yaptığı konuşmada, ülkelerin hangi alanda olursa olsun politika oluştururken siyasi istikrarın önemli olduğunu belirtti.

Türkiye'nin AK Parti hükümetleriyle beraber öncelikle büyümeye karar verdiğini anlatan Yıldız, enerji sektöründe büyüme olmadan da ülkelerin büyüyemeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin coğrafi olarak enerji kaynaklarına yakın bir bölgede bulunduğunu kaydeden Yıldız, ''Batımızda bulunan tüketim noktalarının doğumuzda bulunan kaynak noktalarıyla örtüşmeye çalıştığı ortamda enerji aslında savaş gerekçelerinden biri olabiliyor. Enerji kaynakları hepimizin bildiği gibi bir savaş gerekçesi olarak kullanılıyor. Türkiye özellikle ürettiği politikalarla enerji kalemlerini barışın gerekçesi olarak ortaya koymaya çalışıyor'' dedi.

Enerjinin ortak paydaya konulabilecek ve uluslararası ilişkilerin zaman zaman daha üzerinde seyredebilecek bir kalem haline geldiğini belirten Yıldız, ''Biz enerji diplomasisini, bir ülke ile çalışırken diğer ülkeye mani olmayacak şekilde, bir projenin diğer bir projeyi inkar etmeyecek şekilde yürütüyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin bu kapsamda ABD ile model ortaklığı kurarken Rusya Federasyonu ile de stratejik işbirliğini geliştirebilmenin imkanlarını ve alternatiflerini rahatlıkla ortaya koyabildiğini ifade eden Yıldız, ''Bütün bunların başına siyasi istikrarı tekrar koyuyorum. Siyasi istikrar olmaksızın bütün bu tabiri caizse babayiğitlikleri yapabilmek mümkün olmaz'' dedi.

Türkiye'nin enerji ithalatında petrol ve doğal gazın önemli bir yer kapladığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

''2008 yılında Türkiye'nin enerji ithalatı yaklaşık 49 milyar dolar düzeyindeydi. Enerji fiyatları biraz düştü, 2009 yılı içinde 30 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptık. Bunun da en önemli iki kalemi petrol ve doğal gaz. Burada yapılacak bir şey var. Ya arama faaliyetlerini artırmak lazım ya da çok uygun şartlarda bunları alabilmek lazım. Bizim yerli kaynakları arama faaliyetlerimiz son 7 yıl içerisinde yaklaşık 12 katına kadar artırıldı. Geldiğimiz nokta tatmin edici değil. Biz halen petrolün yüzde 92'sini, doğal gazın yüzde 97'sini ithal ediyoruz. O nedenle doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerimiz artan oranda devam edecek.''

Karadeniz'de petrol arama faaliyetlerinin sürdürüldüğüne işaret eden Yıldız, buradan son derece ümitli olduklarını kaydetti.

Bu bölgede üç boyutlu sismik çalışmaların tamamlandığını, verilerin olumlu çıktığını anlatan Yıldız, sondaj bitmeden petrol çıktı diye açıklama yapmanın doğru olmayacağını bu konuda ihtiyatlı davrandıklarını söyledi.

Yerli ve yenilenebilir kaynakların Türkiye'deki büyüme hızını karşılamadığını ifade eden Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında enerjide yerli kaynakların oranını yüzde 30'lara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. AA
 

enerji sektörü
 // umit altay
Bir ülkeyi kontrol edelebilir hale getirmek istiyorsan 2 seçenek vardır
1-enerji sektörünü satın alırsın ve yönetirsin
2-eğer düşmanının ekonomisine zarrar vermek istersen,enerji yollarını kes....
24 Mart 2010 23:22
bu milletin parasını yiyenler...
 // ibrahim çelikoğlu
Enerji kaynakları savaş gerekçesi oluyorsa,Karadenizde sismik aramalar,potrolu bulmamak için her halde.Bulunursa savaş nedeni.
Para verip aranıyor.Parayı alan savaş nedenidir diyen.Demekki;Hem dövüyorlar,hemsövüyorlar.Vurun abalıya...
Zaten Türk'ün zengin olması yassak......
24 Mart 2010 23:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler