YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Savaş durunca halkın öfkesi sokağa taştı"
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Tunceli 2. Olağanüstü İl Kongresi'nde yaptığı açıklamada, müzakere sürecinin, silahların susmuş olmasının Türkiye'deki halk hareketine zemin oluşturduğunu söyledi.
"Savaş durunca halkın öfkesi sokağa taştı"
08 Haziran 2013 / 17:12 Güncelleme: 08 Haziran 2013 / 17:18

BDP Tunceli 2. Olağanüstü İl Kongresi Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, sanatçı Ferhat Tunç, Belediye Başkanı Edibe Şahin, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle çok sayıda partilinin katıldığı kongrede, sık sık Öcalan lehine sloganlar atıldı. Kongreye gelişinde partililerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Demirtaş gündemdeki konulara ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmasında Gezi Parkı'nda başlayıp Türkiye geneline yayılan eylemlere değinen Demirtaş, "Bugün müzakere sürecinin başlamış olması, silahların susmuş olması, kanun durmuş olmasının yarattığı psikolojik, sosyolojik ortam Türkiye'deki halk hareketinin zeminini oluşturmuştur. Bu halk hareketinin, bu öfkenin dışa vurulmasının zeminini oluşturmuştur. Yıllardır bu halkın öfkesini örten bu kirli savaş gerçeği Türkiye'nin Batısındaki insanların öfkesini dışa vurmasını engelliyordu. Bu savaş durunca halkın tepkileri, öfkesi sokağa akmaya başladı. Gerçek budur. Bu yüzden savaşın durması gerekiyordu. Toplumun, muhalefetin demokratik sesini yükseltmesi gerekiyordu" dedi.

Savaşın devam etmesi, ölümlerin olması halinde durumun farklı olacağını ileri süren Demirtaş, "Eğer Türkiye'nin her bir tarafına asker, polis, gerilla cenazeleri gidiyor olsaydı, aylardır her gün onlarca insan bu savaşta yaşamını yitiriyor olsaydı Gezi Parkı'nda bu gün bir özgürlük ruhu, demokrasi arayışı gösterileri değil ırkçı, milliyetçi gösteriler olacaktı. Cenazelerin, tabutların arkasından intikam sloganları atılıyor olacaktı. Eğer demokratik siyaset, demokratik muhalefet siyasi mücadele ortamı bu koşullarda ortaya çıkıyorsa herkesin bunun müzakereyle, barış süreciyle bağını doğru kurması lazım" diye konuştu.

Gezi Parkı direnişçileriyle yan yana olacaklarını belirten Demirtaş, "Ama biz aynı zamanda kalıcı barışı demokrasiyle taçlandırmak için müzakere yürüten bir hareketiz. Bu müzakerelerin durması, tıkanması demek yeniden ölümlerin başlaması demektir. Yeniden ölümlerin başlaması demek hükümetin eline daha ağır baskı imkanlarının geçmesi demektir" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından partisine katılan CHP'li Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e parti rozeti takan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, merkeze bağlı Alacık köyünde kurulan demokratik çözüm çadırını ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.

 

İHA

19:30
 // Biz Kürtler
Biz Kürtler kesinlikle gezi olaylarını tasvip etmiyor ve desteklemiyoruz. Kemalist burjuva ile kürtlerin ne birlikteliği olacak ki? Sen kendi kendine destek ver. Biz yokuz bu ihanette....
08 Haziran 2013 19:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler