YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sav, Kılıçdaroğlu'na rakip buldu
CHP'de gündemi değiştiren bir operasyonla Genel Sekreterlikten olan Önder Sav, mücadeleyi bırakmaya hiç de niyetli görünmüyor.
Sav, Kılıçdaroğlu'na rakip buldu
11 Kasım 2010 / 07:52 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 07:52

CHP'de bir hafta önce başlayan tartışmaların sonu kurultay olacak gibi. Üçe bölünen CHP'de her kesimin uzlaştığı tek nokta seçimli olağanüstü kurultay.Sav, Baykal ve Kılıçdaroğlu yanlıları olarak üçe bölünen CHP'de tüm kesimlerin uzlaştığı tek konu seçimli olağanüstü kurultay.

Bir an önce kurultay isteyen Önder Sav'ın bir de sürpriz adayı var: Berhan Şimşek. Önder Sav ve ekibi: Geçen haftaya kadar CHP'de en güçlü adam olan Önder Sav, partideki koltuğunu kaybetse bile halen örgüt üzerinde güçlü. Ekibiyle sürekli temas halinde. Kılıçdaroğlu'nun "türban, genel af" gibi söyleminden rahatsız olan Parti Meclisi içinde önemli desteği var. Önder Sav bir an önce seçimli kurultay istiyor ve sürpriz bir adayı var: İstanbul İl başkanı Berhan Şimşek. Şimşek İstanbul İl başkanı olduğu ilk günden bu yana genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin'e mesafeli.

'GİZLİ' KAHRAMAN

Deniz Baykal ve ekibi: Son krizin gizli kahramanının Deniz Baykal olduğu artık açık. Son açıklaması bunun bir işareti. "Seçimlere kadar genel başkanlık sorunumuz yok" açıklaması kendisine çizdiği yolu işaret etse de yeni dönemde işi zor. CHP'yi yakından bilenler Baykal'ın hedefinin parti içindeki konumunu güçlendirmek ve Kemal Kılıçdaroğlu'na gölge başkanlı yapmak olduğunu söylüyor. Aynı kaynaklara göre Baykal'ın bu rolü kazanması Kemal Kılıçdaroğlu ile giriştiği pazarlık sonucuna bağlı.

BATUM VE BAYKAL

Kılıçdaroğlu'nun yeni döneminde Genel Sekreter yaptığı Süheyl Batum'un ise Baykal ile ilişkisine dikkat çekiliyor. Baykal'ın seçimli kurultayda Parti Meclisi'ne kendine yakın isimleri sokarak konumunu güçlendirmek istediği ifade ediliyor.

LİSTE KORKUSU

Kılıçdaroğlu ve ekibi: Bütün gözlerin üzerinde olduğu iki kişi var. Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin. İkili CHP'yi yeniden yapılandırmak istiyor ama var olan kadro ile bunu yapamayacaklarını düşünüyorlar. Bu yüzden seçimli kurultay için nabız yokluyorlar. İl başkanları toplantısından seçimli kurultay kararı çıkabilir. Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresini seçimli kurultay konusuna ikna eden ise Şubat ve Mart ayında tartışılmaya başlanacak olan milletvekili adayları konusunda yaşanabilecek krizler.

Kılıçdaroğlu'nun PM'den rahatsızlığı da biliniyor. Kılıçdaroğlu başlayan süreci bir an önce bitirmek böylece seçimlere krizsiz girmek istiyor. Partide köklü bir değişiklik yapmak istiyor. Bunun için DSP ve CHP'den istifa edenlere teklif götürülecek. Gürsel Tekin ise il il dolaşarak örgütleri şekillendirecek. İstifa etmeyi düşünmüyor Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin ile yıldızları barışmayan CHP İstanbul İl Başkanı Şimşek istifa iddiaları için "İstifa etmeyi düşünmüyorum, genel başkandan da böyle bir talep yok" açıklamasını yaptı.

NTV'de canlı yayına katılan Şimşek, Kılıçdaroğlu'na destek toplantısında neden katılmadığına ilişkin bir soru üze-rine ise "O saatte TV8'de programdaydım. Siyaset, işgüzarlık anlayışı paradigmalı temelli yapılmaz. Kardeşlerim toplantıyı yaptılar diye onlara bir kızgınlığım, dargınlığım yok" karşılığını verdi. (Yeni Şafak)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler