YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarkozy'e sert cevap
Sarkozy'e sert cevap
11 Ekim 2011 16:27
Başbakan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Ermeni iddialarına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin, Ermenistan'dan seçim yatırımı olacak şekilde Türkiye'ye tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, ''Önce sen kendine tavsiyede bulun, bir de kendine çeki düzen ver'' dedi.

Erdoğan, Partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrika'ya menfaat esasında değil, dostluk temelinde baktığını ifade etti.

''Afrika deyince gözünün önünde pırlanta ışıltısı olanlar, bugün kıtanın yaşadığı sorunların da en önemli müsebbipleridir'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Maalesef özelde Afrika'ya, genelde ise daha adil bir uluslararası düzen konusunda bizim bu hissiyatımızı paylaşmayanlar, ne yazık ki insanlık namına ortaya kayda değer bir eser koyamıyorlar. Ruanda'da nelerin olduğunu tüm Afrika'lı çok iyi bilir. Orada hangi ülkenin, hangi insanlara, hangi batılı ülkelerle beraber zulmettiklerini, oradaki sömürgeciliklerinin gereğini çok iyi bilirler. Ama şimdi bakıyorsunuz, Fransa'nın Cumhurbaşkanı Ermenistan'a gidiyor ve Ermenistan'dan seçim yatırımı olacak şekilde Türkiye'ye tavsiyelerde bulunuyor. Önce sen kendine tavsiyede bulun, bir de kendine çeki düzen ver. Kalkıp da Fransa'da başka, Ermenistan'da başka, Türkiye'ye geldiği zaman bambaşka... Böyle ikircikli, 3 yanlı, 4 yanlı, 5 yanlı siyasi liderlik olmaz. Her şeyden önce siyaset dürüstlük istiyor, dürüstlük...

Ülkende 600 bin Ermeni var, 500 bin de Türk var. Bir taraftan Türkiye ile olan her türlü ilişkilerin var. Ama eğer büyük düşünmüyor da kalkıp küçücük, daracık bir şeyle, sadece ekonomik imkanlarının haklı olduğu noktasından hareketle böyle bir tavrın içerisine giriyorsan, kusura bakma, Türkiye öyle kolay yutulacak bir lokma değildir. Devlet adamlığı unvanını taşımak; gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket etmeyi, insanlığı kutuplaştıran değil, birleştiren bir istikamette hareket etmeyi gerektirir. Devlet adımlığının gerçek vasıflarına Fransız kalanlar, gerçeği anladıklarında çok geç kalacaklardır.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler