YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarımsak ve cacık gerilimi
TBMM Genel Kurulu haftayı ''sarımsak ve cacık '' tartışmasıyla tamamladı.
Sarımsak ve cacık gerilimi
03 Kasım 2011 / 23:58 Güncelleme: 04 Kasım 2011 / 00:12

Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşu Sözleşmesinin Maddelerinde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısının görüşülmesine sırasında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, bir milletvekiline, ''buradan laf söylersem yerinden kalkamazsın'' dediğini ifade etti.

Elitaş, ''Baktım kim bunu söyleyen  Gözümün önüne geldi Sayın Türkkan. Sayın Türkkan'ı tanıdım iki gündür. Nasıl tanıdım  Herkese laf yetiştirmesiyle tanıdım'' dedi.

Konuşmaların rencide etmeyecek, kırmayacak şekilde yapılmasın isteyen Elitaş, ''Bayrama kalp kırıcı olarak gitmeyelim'' diye konuştu.

Az önce bir milletvekilinin ''bir cacık edebiyatı...'' diye konuşmasına devam ettiğini anımsatan Elitaş, bu sırada MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin laf atması üzerine, ''Özçeri mi Yeniçeri mi, Özçeri misin, Yeniçeri misin '' diye sordu. Elitaş'ın bu sözlerine, MHP milletvekilleri tepki gösterdi. Bu sırada Elitaş, laf atan Türkkan'a ''Bir laf söylerim yerinden kalkamazsın'' dedi.

Türkkan'ın dün Genel Kurulda yaptığı konuşmayı eleştiren Elitaş, ''Bu hangi edebe adaba sığar '' sorusunu yöneltti.

Elitaş'ın ardından sataşma gerekçesiyle söz alan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, son derece üzücü, kırıcı konuşmaların yapıldığını söyledi. Yeniçeri, ''Konuşmalar yapılırken hem kel hem fodul modeli içerisinde bir tavır ortaya konuluyor. Bu konuşmalar edep, adap, etik, estetik, içerik ihtiva etmesi halinde anlamlıdır. Beni buraya çıkarmazsanız yerimden sürekli laf atacağım'' diye konuştu.

Türkkan da söz alarak, Elitaş'ın konuşmasından sonra dünkü sözlerinin maksadını aştığına ikna olduğunu, özür dilemeye hazırlandığını söyledi. Türkan, ''Ancak 'Yeniçeri mi, eskiçeri mi, özçeri mi' şeklindeki provokatif bir söylem iktidar partisinin grup başkanvekiline yakışmadı. O söylediğiniz ifade beni nedamet duygusuna sevk etti ama arkasından o sözün sahibi gerçekten elkatmış mı  Özür diliyorum neydi  Pardon elkatmış mı '' diye sordu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati de söz isteyerek, şunları söyledi:

''Dün bu kürsüde 'bu parlamento cacık yapamaz' ifadesi kullanan bir konuşmacıya karşı yaptığım ince göndermede kullandığım cacık tarifinden yola çıkarak, benden cacık olmayacağını söyleyen konuşmacıya şunu söylemek istiyorum; benden cacık olmaz. Çünkü, ben aklı, zekası, yüreği ruhu olan ve bu milletin değerlerini hücrelerine kadar hisseden bir eşrefi mahlukatım. Cacıkla ilgili kullanılan yoğurt, salatalık ve nanenin yanında bir de sarımsak var. Sarımsak öyle bir sebze ki cacığa koyduğunuz zaman, o cacığı yiyen kişiye doğru yaklaşmanız mümkün değildir, müthiş bir şekilde kokar ve şu anda bu Mecliste kesif bir sarımsak kokusu var.''

Nebati'nin bu sözlerine MHP ve CHP sıralarından tepki gösterildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Nebati'den, sarımsak ile ilgili sözlerine düzeltmesini istedi.

Tekrar kürsüye gelen Nebati, ''Sayın başkanım, sarımsak cacıkta kullanılan bir sebzedir, ben neyini düzelteyim '' dedi.

Bu sırada CHP ve MHP milletvekilleri AK Parti milletvekillerine de tepki gösterdi.

MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk de yerinden söz alarak, ''Sayın Başkan, bu sayın milletvekili kürsüye çıkıncaya kadar belki sarımsak kokusu vardı ama ağzını açtığı andan itibaren tahammül edilemeyecek bir koku oldu'' diye konuştu.

Tartışmaların büyümesi üzerine Yakut birleşime ara verdi.

Verilen aranın ardından yapılan oylamada, Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşu Sözleşmesinin Maddelerinde Yapılan Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Bu arada partilerin grup başkanvekilleri, tartışmadan önce söz alarak Kurban Bayramını kutladı. Milletvekilleri de birbirleriyle bayramlaştı.

TBMM Başkanvekili Yakut, komisyon ve Hükümetin yerini almaması üzerine, 10 Kasım Perşembe günü saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler