YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sarıkız'dan haberim vardı, tehditler aldım
'Sarıkız'dan haberim vardı, tehditler aldım
'Sarıkız'dan haberim vardı, tehditler aldım
17 Ağustos 2008 / 08:13 Güncelleme: 17 Ağustos 2008 / 00:00

2005'te darbe imasında bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat o dönemde Ergenekon'da tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un 'Sarıkız' darbe planından haberi olduğunu söyledi. Fırat 'Ciddi tehditler aldım' dedi
Ergenekon davasıyla ilgili açıklamalar yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “AK Parti, Ergenekon olayını örtmemiştir, örtbas etmemiştir” dedi. Fırat, Ergenekon'da tutuklanan Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygur'un 'Sarıkız' darbe planından haberi olduğunu ve o dönemde tehditler aldığını söyledi.


“Ergenekon davasının Türk demokrasisi adına üzücü bir olay olduğunu” söyleyen Fırat, “Keşke, Türk siyasi tarihinde, böyle bir dava olmasaydı. Bu ülkeyi koruma adına kendilerine vazife çıkaranların, bazen insan katlettiklerini, bazen çetelerle işbirliği içerisinde olduklarını ve toplumu nasıl huzursuz hale getirdiklerini ibretle görüyoruz' dedi.


SUSURLUK BİTİRİLSE ERGENEKON OLMAZDI


Bugüne kadar Ergenekon gibi yapılanlaların üstünün örtüldüğünü dile getiren Fırat, 'Bunun en güzel örneklerinden birisi Susurluk olayıdır. Susurluk'ta sonuç alınsaydı, belki bugün Ergenekon denilen olay olmayacaktı. Belki birçok insan bugün yaşıyor olacaktı. O meşhur üçgen içerisindeki cinayetler olmayacaktı' şeklinde konuştu.


SAVCILAR BAĞIMSIZDIR


Ergenekon'un ortaya çıkarılmasından sonra artık hiç kimsenin kendine görev biçerek ülkeyi koruma adına yasadışı oluşumlar içine giremeyeceğini belirtterek, “Ergenekon'un varlığını herkesin hissettiğini” ifade eden Fırat, “kendisine yönelik herhangi bir tehdit olup olmadığı” konusunda da şunları kaydetti: “Bana yönelik tehditler gelmiştir. Bunu fazla önemsemiyorum ama Türkiye çok ciddi bir tehdit altındaydı. Rejim ciddi bir tehdit altındaydı. Tabii, yüzlerce masum insanın kanı döküldü. Bunlar aslında eli kanlı olan insanlar. Bunların aydınlatılması lazım.'


AK Parti iktidarının Ergenekon soruşturmasını örtbas etmediğini söyleyen Fırat, 'Bizim yargıya bir talimat verme gibi bir görevimiz yok. Bağımsız savcılar var. Onlar bu talimatları verdiler. Biz, hükümet olarak, emniyet güçleri hükümete bağlı olduğu için hiçbir zaman 'bunun üstünü örtün, bunun peşini bırakın' demediğimiz gibi, 'sonuna kadar, kim olursa olsun onun üstüne gidin. Savcının verdiği talimatı birebir uygulayın. Bunun güvencesi biziz' demişizdir” şeklinde konuştu.


İHBAR MEKTUBU GELMİŞTİ


Fırat, “18 Kasım 2005 tarihinde düzenlediği basın toplantısında 'darbe' imasında bulunduğu” hatırlatılarak, “Ergenekon'un varlığını bilip bilmediği” yönündeki soruya şu karşılığı verdi: “Ergenekon değil ama Sarıkız ile ilgili bana ihbar mektubu gelmişti. Biliyordum ama bunu detaylandırabilmek benim için imkansızdı. Ben, hükümetin, icra organının bir yerinde değilim. Bir parti yöneticisiyim. Dolayısıyla bunun arka planını öğrenebilmem mümkün değildi. Ama gelen ihbar mektubuyla olayları üst üste koyunca böyle bir şeyin olduğunun karinelerine ben varmıştım. Arkasının bu kadar çok komplike olduğunu pek düşünmemiştim.”


Soruşturma yeterli değil


Fırat Ergenekon davasının belgelerinden bakıldığında soruşturmanın yeterli olmadığını belirterek 'Birçok suçun belgesi ortaya çıktı. Aslında, savcılar bu suç belgelerinden hareketle geçmişte işlenmiş ve faili bulunmamış birçok cinayetin failini bulma imkanına sahipler ve bunun mutlaka yapılması lazım. Dolayısıyla bunu ben bir fırsat olarak addediyorum' dedi.


CHP lideri Ergenekon'u şimdi nasıl savunacak


Türkiye'nin en büyük eksikliklerinden birisinin yapıcı muhalefet eksikliği olduğunu söyleyen Fırat, 'Ergenekon sanıklarının avukatıyım' diyen CHP lideri Baykal'a yüklendi. “Halkın desteğiyle iktidara gelememiş olanlar başka yollardan, hatta bazen illegal yollarla iktidar arayışları içerisinde, halkın Türkiye'nin huzurunu bozuyorlar” diyen Fırat anamuhalefet liderinin, iddianamesi yayımlanmamış davada sanıkların avukatlığına soyunmasının yanlış olduğunu söyledi. Fırat şunları kaydetti: 'Ergenekon iddianamesi ortada. Şimdi, sormak lazım: Dünyanın herhangi bir demokratik ülkesinde illegal, demokratik rejime karşı proje ve planların içerisinde olan insanları savunabilecek mi? Olabilir. Savundu... Becerikli bir avukat olduğunu, iyi bir avukat olduğunu biliyorum ama yine de Ergenekon'un avukatlığını nasıl yapacağını merakla bekliyorum.'


YENİŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler