YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıgül: İstanbul’da oylar tekrar sayılsın
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül 'İstanbulluların sonuçları iç huzuru ile gönül rahatlığı ile kabul etmesi için gelin tüm ilçelerde oylar yeniden sayılsın' dedi
Sarıgül: İstanbul’da oylar tekrar sayılsın
01 Nisan 2014 / 14:03 Güncelleme: 01 Nisan 2014 / 14:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül seçimleri şaibeli olduğunu savunarak, “İstanbulluların sonuçları iç huzuru ile gönül rahatlığı ile kabul etmesi için gelin tüm ilçelerde oylar yeniden sayılsın. Seçimler üzerindeki şaibe ortadan kalksın. Sonuçlar ne olursa olsun bu seçim demokrasi tarihimize maalesef şaibeli bir seçim olarak geçecektir” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sargül, partilerinin il merkezinde yerel seçim sonuçları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Yerel seçim sonuçlarının şaibeli olduğunu savunan Mustafa Sarıgül, “Kamuoyu gözünde tüm Türkiye’de sandıklar ne yazık ki şaibelidir. Buradan İstanbul’da önde görülen siyasi partiye bir çağrı yapmak istiyorum. İstanbulluların sonuçları iç huzuru ile gönül rahatlığı ile kabul etmesi için gelin tüm ilçelerde oylar yeniden sayılsın. Seçimler üzerindeki şaibe ortadan kalksın. Sonuçlar ne olursa olsun bu seçim demokrasi tarihimize maalesef şaibeli bir seçim olarak geçecektir” diye konuştu.

Kampanya sürecinden itibaren çeşitli saldırılara maruz kaldıkların iddia eden Sarıgül, “Tek iletişim kanalımız sosyal medya yasaklandı. Pankartlarımız ve afişlerimiz yırtıldı. Sahte SMS mesajları ile adaylıktan çekildiğim haberleri duyuruldu. Böylesine antidemokratik ortamda seçimlere girdik. Benzer şaibeler ne yazık ki devam ediyor. Birçok okulda elektrikler kesildi, oy torbaları ortalarda dolaştı. Kazanabiliriz veya kaybedebiliriz Sonuç ne olursa olsun bir tek oyun bile çalınması demokrasi adına kara bir lekedir. Bütün bunlar ne yazık ki dünyanın gözü önünde cereyan ediyor. Seçim öncesinde uluslararası gözlemci talebimizin haklılığı ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Sarıgül yarın saat 12.00’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek yerel seçim sürecinde yaşananlarla ilgili bilgi vereceklerini kaydetti.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise seçimin şaibeli olduğuna yönelik bazı belgelere göstererek, “Biz İstanbul’da bütün ıslak imzalı tutanakların sisteme gireceği bir yazılım oluşturduk. Yüzde 90 seviyesinde bu tutanaklar elimize geçti. YSK’nın bu seçimde ilk defa uyguladığı birleştirme tutanaklarını yayınladığı bir sistem var. Onunla bizim elimizdeki ıslak imzalı tutanakları karşılaştırdık. 3 bin 500 ‘e yakın sandıkta fark tespit etik. Bunu kamu oyunun görmesi için web sayfasına bunları yükledik” şeklinde konuştu.

Seçim tutanaklarından örnekler de sunan Salıcı, “Örneğin Kağıthane 1346 nolu sandık. Burada sayın Sarıgül’ün almış olduğu oy 137, Sayın Kadir Topbaş’ın almış olduğu oy ise 125. Birleştirme tutanaklarında CHP oyu 37 AKP oyu 225 olarak geçmiş” ifadelerini kullandı.

 

İHA

misafir
 // yeni günes dogcak
yamuk isin cücün seytanlik sen tam vatan hayinliyine devam eti tam seytana benziyorsun keskiden murtarlarda mür vurdu ondan sonra bizi kazandik eski devir biti 1938 2002 den ayanisi deyisen birsey yok allah islah etsin * ..........
01 Nisan 2014 Salı 22:12
15:23
 // Rızvan
Olur 5 yıl boyunca oy sayımına devam edelim o zaman chp kafası işte...
01 Nisan 2014 15:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler