YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıgül: "Aldığım terbiye gereği Başbakan hakkında..."
Sarıgül: "Aldığım terbiye gereği Başbakan hakkında..."
22 Şubat 2014 18:43
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Kasımpaşa Meydanı’nda halka seslendi.

Sarıgül, “Beyoğlu’nda da, İstanbul’da da yeni yüzlere ihtiyaç var” dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül ile Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Aylin Kotil, Kasımpaşa Meydanı’nda bir araya geldi. Aylin Kotil’in konuşmasının ardından seçim otobüsüne çıkan Sarıgül, meşalelerle karşılandı. Burada bir konuşma yapan Sarıgül, Aylin Kotil hakkında, “Bütün esnaflarımızla hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden dolaşıp, kendisine gelen yurttaşlarımıza nerelisin, nerede oturuyorsun, hangi ırk, mezhep ve kültürdensin diye sormaz. Hangi partiye oy verdin diye sormaz. Zengin misin, fakir misin diye sormaz. Aylin Kotil hanımefendi bir tek soru sorar, o da Allah’ın bana verdiği güçlü size nasıl hizmet edebilirim” dedi.

"Aldığım terbiye geregi Başbakan hakkında..."

Derneklerin, taksi duraklarının, restoranların, mahalli yemek yapanların kendisini bildiğini ifade eden Mustafa Sarıgül, “Ben buraya rahmetli Aytekin Kotil ve Bülent Demir ile beraber 1976 yılında geldim. O gün Kasımpaşa neyse üzülerek söylüyorum, bugün de teknolojik olarak aynı noktadadır. Bugün burada Sayın Başbakanımızın Kasımpaşalı olduğunu, burada yaşadığını biliyorum. O nedenle sağolsun Sayın Başbakanımız'la birlikte görüşlerimi, düşüncelerimi, aile ve CHP terbiyem gereği o konuşmaları bugün burada yapmam doğru olmaz. Aklınıza 'Sarıgül, Kasımpaşa’da diye mi konuşmuyor' gelebilir. Hayır. Benim aldığım aile terbiyesi şudur. Sizin çeşitli nedenlerden dolayı konuşmadığınız veya dargın olduğunuz biri olabilir. Allah korusun onun bir mahallesine gittiyseniz, onun bir cenazesi varsa, onun cenazesine gidip başsağlığı dilemeniz gerekir. Onun da sizi en güzel şekilde karşılaması gerekir. Ancak gidip de başsağlığı dilerseniz derler ki, 'çok güzel, çok iyi olmuş.' Gitmezseniz derler ki, 'bak cenazeye bile gitmedi.' Biz örfümüzü, geleneklerimizi en güzel şekilde koruyan yapıdan geliyoruz. Seçimler gelir geçer ama insanlıklar bakidir” diye konuştu.

“Farklı yüzlere ihtiyaç var”

Sarıgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Kadir Topbaş başkanın yaptıklarına çok teşekkür ederim. Ancak şöyle bir şey düşünün ki, 20 senelik süre içerisinde evinizin boyasını, badanasını değiştirmezseniz, 20 senede aynı buzdolabı ve aynı çamaşır makinesi kalmaz. 20 senede yorgunluk oluyor, enerji düşüklüğü oluyor. 20 senede heyecan bitiyor ve yüzler eskiyor. O nedenle Beyoğlu’nda da İstanbul’da da yeni yüzlere, yeni değişime inşallah ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Sarıgül konuşmasına devam ettiği sırada miting alanında sigara içen bir gence de, “At o sigarayı” dedi. Uyarısının ardından vatandaş sigarasını atarken, Sarıgül, “O yaşta çocuk sigara içmez. Allah seni kahretmesin. O yaşta çocuk sigara içer mi? Gençler sigara içmeyecekler. Çevrenizdeki herkesi uyaracaksınız. Sigara yok” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Mustafa Sarıgül, Aylin Kotil ile birlikte seçim otobüsünden halkı selamladı. Daha sonra Sarıgül ve Kotil bir süre seçim aracı üzerinde Kasımpaşa’da gezdikten sonra Kasımpaşa’dan ayrıldı.

Öte yandan, miting öncesi Kızılay Meydanı’nda toplanan CHP’liler ile AK Parti seçim karavanındaki partililer arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik sonrası Beyoğlu Emniyet Müdürü Ünal Altıner meydana gelerek tarafları sakinleştirmeye çalıştı. Uzun uğraşlar sonucu her iki parti mensuplarını birbirinden uzaklaştıran Altıner, CHP’lileri Kasımpaşa Meydanı’na, AK Parti seçim karavanını ve partilileri de Kızılay Meydanı’na çekti. Altıner’in megafonla yaptığı anonslar sonucu her iki taraf gerginlik yaşamadan ayrılırken, polis ekiplerinin iki taraf arasında etten duvar ördüğü gözlendi.

 

İHA

misafir
 // sekmenli
sen konusuyor baska ne yaparsin yeter milleti kanin emdidiz ???*...
23 Şubat 2014 Pazar 18:48
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler