YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şantaj köprüsünü Oran kurdu
Hükümete komplo köprüsünün CHP ayağında İstanbul milletvekili Umut Oran'ın olduğu anlaşıldı. Oran ile Fuat Avni'nin kapalı devre yazışmalarında, yeni kayıtlar yapıldığı ve CHP'ye servis edileceği ortaya çıktı
Şantaj köprüsünü Oran kurdu
18 Şubat 2015 / 08:12 Güncelleme: 18 Şubat 2015 / 08:15

Paralel Yapı ile CHP arasındaki ittifak Twitter üzerinden yapılan "doğrudan mesajlarla" deşifre oldu. Paralel Yapı'nın Twitter'da algı operasyonu için kullandığı Fuat Avni hesabının arka planında eski Emniyetçi Emre Uslu çıkmıştı. Uslu'nun CHP ile dirsek teması da belgelendi. Hükümete ve siyasete komplo köprüsünün CHP'deki ayağının İstanbul milletvekili Umut Oran olduğu anlaşıldı. Oran 30 Mart 2014 seçimlerine 10 gün kala şok bir açıklamayla kamuoyunun gündemine gelmişti.

İlk icraati değil

CHP'li vekil kaynağını açıklamadığı bir iddia ortaya atmış ve "Öyle olaylar yaşanacak ki Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart'ı göremeyecek siyaset sahnesinden çekilecek" diye yazmıştı. Umut Oran ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin Fuat Avni ile yazışmaları gün ışığına çıkınca dikkatler CHP lideri Kılıçdaroğlu ve iki isme yöneldi. Kılıçdaroğlu, dün CHP grubunda bu konuda sessizliğini korurken, Umut Oran kısa bir yazılı açıklamayla yetindi. Açıklamasında kendisine komplo kurulduğunu öne sürdü. Ancak paralel yapıyla CHP arasında kurulan ilişkilere ve rolüne ilişkin her hangi bir değerlendirmede bulunmadı. Hamzaçebi ise iddiaları "gerçek dışı" diye niteledi.

Vahim konuşmalar

Güvenlik birimlerinin bir süredir Fuat Avni hesabı üzerinde yürüttüğü titiz çalışmalar eski emniyetçi Emre Uslu'yu ve CHP ile kurduğu yakın bağlantıları gözler önüne serdi. Uslu, Umut Oran ile Twitter'dan yaptığı kapalı devre yazışmalarda paralel polislerin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı illegal olarak dinlediğini, yeni kayıtlar yapıldığını ve bunun CHP'ye servis edileceğini yazdı. Servis edilecek malzemelerin CHP tarafından 17-25 Aralık'ta olduğu gibi heba edilmemesini de özellikle vurguladı. Uslu iddialara göre Oran'a "O gerzek başkanına söyle, 17 Aralık'a dönmesin" diye tehdit savurdu. Fethullah Gülen'in ise Türkiye'de suçluların iadesi anlaşması bulunmayan Kanada'ya geçeceği bilgisini paylaştı.

Kılıçdaroğlu partiyi ahlaken kapattı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP yönetiminin partiyi Damat Ferit zihniyetiyle Paralel Yapı'ya teslim ettiğini söyledi. Çelik: "CHP, tam bir paralel yapı 'karargâhı' olmuş. Haberler ilişkiyi açıkça gösteriyor. Siyaseti paralel yapının illegal ve gayrimeşru faaliyetleri üzerinden dizayn etme çabası CHP'nin iliklerine kadar işlemiş. Net olan şu: CHP'yi paralel yapı ile işbirliğine sokan Kılıçdaroğlu, partiyi siyaseten ve ahlaken 'kapatmıştır', çökertmiştir" değerlendirmesi yaptı.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler