YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanki rehineler IŞİD'in misafiriymiş gibi...
Sanki rehineler IŞİD'in misafiriymiş gibi...
16 Haziran 2014 13:50
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Musul’da IŞİD tarafından rehin alınan Türk vatandaşların sanki IŞİD'in misafiriymiş bir hava verildiğini savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Musul’da IŞİD tarafından rehin alınan Türk vatandaşları için 5 gün geçmesine rağmen bir sonuç alınamadığını belirterek, hükümetin yapılması gerekenleri biran önce yapması gerektiğini söyledi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin çevresinde yangın var, Türkiye’de ateş var” ifadelerini kullanan Faruk Loğoğlu, Adana’da Lice olaylarını protesto eden grup içinde hayatını kaybeden İbrahim Aras’ın ölümünden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan olaylara dikkat çeken Faruk Loğoğlu, yaşanan olayların barışçıl yol ile çözülmesinden yana olduklarını vurgulayarak “CHP bölgedeki bütün ülkelerin birlik, bağımsızlık, toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasından yanadır. Bu ülkelerin hiçbir neden ile parçalanmasını istememektedir. Bugünkü durumu korkunç bir istihbarat boşluğuna, yönetim boşluğuna ve siyaset eksikliğine borçluyuz. İstihbarat zaafı vardır, IŞİD ve benzeri örgütlerin hamleleri zamanında öngörülememiş. Yönetim zaafı vardır, bu ortamda atılması gereken adımlar zamanında atılmamıştır. Birinci öncelik rehin alınan vatandaşlarımızın sağ olarak biran önce kurtarılması. Olayın üzerinden 5 gün geçti, bugüne kadar yapılan açıklamalar çelişkili. Sanki rehineler IŞİD’in misafiriymiş gibi bir hava veriliyor. Bu söylemleri incitici buluyorum. Başbakan bile medyaya kızıyor, niye susturmak istiyorlar medyayı. Bu hükümet Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemiştir, bu çok doğru bir teşhis. Bu bataklığı yaratan da bu hükümet” diye konuştu.

“Bu hükümet kimlerle temas halindeyse, biz netice istiyoruz, sonuç istiyoruz. Tutsak tutulan bütün vatandaşlarımıza sahip çıkmamız lazım, Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmamız lazım” ifadelerini kullanan Faruk Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın bu yöndeki tutumunu eleştirdi ve bütün bölgenin büyük ve ciddi bir tehdit altında olduğunu kaydetti.

Bir operasyon yapılması durumunda mevcut tezkerenin yeterli olup olmayacağını sorulması üzerine Loğoğlu, “Irak ile ilgili mevcut tezkere dikkate alındığında yeni bir tezkereye ihtiyaç var. Bu yönde ağırlık verilmesi gereken yöntem diplomasi. Askeri opsiyonun masada tutulması için illa tezkere çıkması gerekmiyor. El Nusra’yı hükümet terör listesine aldı, bir söyleme göre de IŞİD bir terör örgütü olarak ilan edildi. Bu konuda bizim bir şüphemiz yoktur. Bize göre El Kaide, El Nusra, IŞİD bir terör örgütüdür. AK Parti hükümetinin IŞİD ve benzeri örgütlere sağladığı destek sayfalar dolduracak kadar uzun. Özellikle Türkiye üzerinden IŞİD ve benzeri örgütlerin saflarına katılmak üzere Avrupa’dan, Türkiye’den giden bir sürü insan var” şeklinde konuştu.

Loğoğlu, Irak’ta yaşanan olaylara dönük TBMM’de bilgilendirme yapılması konusunda kapalı oturuma karşı olduklarını ifade ederek,

“AK Parti iktidarına yönelik olarak bizim hiçbir beklentimiz yok, talebimiz var. Bize gelen bilgi, AK Parti tarafından bu bilgilendirmenin bu hafta yapılacağı yönünde, bunu bekliyoruz. Kapalı oturama her zaman karşıyız. Daha doyurucu bilgiler açık oturumda verilebilir” açıklamasında bulundu.
“Rehin alınmaya ‘yerleşkeden çıkartma’ diyor, ‘nakledilme’ diyor AK Parti yetkilileri, teröristlere ‘terörist’ diyemiyor mensup diyor. IŞİD acımasız bir terör örgütü, Musul Başkonsolosluğunun basılması konusunda Arap basınında farklı yorumlar var. CHP olarak bizim amacımız, vatandaşlarımızın özgürlüklerine kavuşması, Irak ve Suriye’deki sıkıntıların daha fazla genişlemeden yatıştırılması” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler