YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şandır: Savaş kapıya dayandı
Şandır: Savaş kapıya dayandı
15 Mart 2012 13:40
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, savaşın kapıya dayandığını söyledi.

Suriye'den Türkiye'ye kaçışlar devam ederken, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, savaşın kapıya dayandığını söyledi. Hatay sınırındaki çadır kentteki Suriyelilerin Kilis'e taşınması, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı Başkanı (CIA) Orgeneral David Petraeus'un Türkiye ziyaretinin bir anlamı olduğunu kaydeden Şandır, "Bu çatışmanın yakın olduğunu ifade ediyor. Suriye'ye müdahale Türkiye'ye ihale edildi." dedi.

Cihan TV Network'ün Anadoluda Sabah programı Başkent Konukları'na katılan Şandır, Suriye'deki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Suriye doğumlu olan ve ailesinin mezarları ve iki kardeşi bu ülkede bulunan MHP'li Şandır, "Komşumuzda yangın var. Komşumuzda kan akıyor gözyaşı çile korku hakim. Bundan üzüntü duymamız lazım. Siyaset hesap dışında. Hemen kapı komşumuz. 3,5 milyon Türkmen yaşıyor. Arabı Türkmeni hepsi bizim kardeşimiz." dedi. 

KARDEŞLERİM SURİYE'DE KALACAK

Öz kardeşlerinin de Suriye'de yaşadığını ve kendilerinden haber aldığını söyleyen Şandır, "Haber alabiliyoruz şu an bir problem yok ama onlardan korku hakim. İnsanın korkması kadar kötü bir şey yok. İnsanlar korkuyorlar. Suriye yönetimini suçlamak kolaycılık olur. Orada insanlar birbirlerini öldürüyorlar. İşin acı tarafı bu. Maalesef devlet çatışmayı önleyecek tedbirleri almakta acze düşüyor. Aldığı tedbirlerde aşırıya kaçıyor. Ama orada küresel güçlerin provokasyonlarıyla Büyük Orta Doğu Projesi uygulanıyor. İnsanlar ölüyor ölen insanlar Müslümanlar. Özgürlük demokrasi getireceğiz diye kardeşlerimizi öldürüyorlar. Bu Haçlı saldırısı. Libya, Irak, Afganistan'da." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Suriye konusunda 'birilerinin adına' nutuk attığını savunan Şandır, "Demokrasi gelsin özgürlük gelsin. Bana göre Türkiye'nin başta duruşu güzeldi. Suriye'ye kardeşlik yapıyordu. Şimdi düşmanlık yapıyor. Doğru yapmıyor." dedi.  Çatışmaların yaşandığı Suriye'den ailesini getirip getirmeyeceği yönündeki soruya Şandır, "O topraklar bizim. O topraklar doğduğumuz topraklar. O topraklardan ayrılmamız söz konusu değil. O toprakları boşaltamayız. Atamız ötemiz 1 yıldır orada yaşıyoruz. Ayrılmamız söz konusu olamaz." cevabını verdi. 

"ÇADIRKENTİN TAŞINMASININ BİR ANLAMI VAR"

MHP'li Şandır, Hatay sınırındaki çadır kentte kalan Suriyelilerin Kilis'e taşınmasının bir anlamı olduğunu kaydederek, "Bu çatışmanın yakın olduğunu ifade ediyor. Suriye'ye müdahale Türkiye'ye ihale edildi. Bizim ülkemizi yöneten Dışişleri Bakanı ve Başbakan bu işe teşne. Bu işe istekli. Anlamsız bir hadise. Beşar Esad'ı göndermek amaç ise ölen insan Müslüman ölen insan bizim kardeşimiz. Ölüme iştirak etmek, ölümü bunu tasvip etmek mümkün değil. Libya'da 50 bin insan öldü. Libya'ya müdahaleye destek vermekle övünmek utanç verici bir hadise." değerlendirmesinde bulundu. 

"SURİYE MÜDAHALEYLE PARAMPARÇA OLUR, BU İLK TÜRKİYE'YE YANSIR"

Şiddeti durdurmak için müdahalenin yeterli olmayacağını dile getiren Şandır, "Biz MHP olarak ben Suriye'yi çok iyi bilen Suriye Dostluk Grubu başkanlığı yaptım. Özel sebeplerimiz var. Orda Doğu'yu iyi bilen bir insanım. Suriye Libya ya da Irak değil. 'Suriye müdahale ederiz Suriye'yi yeniden tanzim ederiz' derseniz Suriye'yi param parça edersiniz. Paramparça oluş size de yansır. Suriye'de insan ölüyor. Ölmemesini arzu ederiz. Suriye'deki çatışmanın ilk yansıyacağı yer Türkiye'dir." dedi. 

İSTANBUL'DA 2 NİSAN'DAKİ TOPLANTI

İstanbul'da 2 Nisan 2012 tarihinde Suriye'nin Dostları Grubu toplantısından hangi mesajların çıkacağına yönelik soruya Şandır, "Türkiye büyüklüğü ağabeyliğiyle rejimle muhalifler arasında arabuluculuk yapmalı. Yalnız muhalifleri tutarak Suriye'deki kanı durduramayız. Bunları bir araya getirerek kendi dinamikleriyle kanı durdurmayı denemeliyiz. Bu yeterince denenmedi. Muhalifleri besleyerek Suriye bağımsız ordusuna silah vererek Suriye'deki çatışmaları durduramayız. Ama komşumuzda yangın gözyaşı var, korku var. Allah'a dua edelim. Bu biran önce dursun." cevabını verdi. CİHAN

Korkaklar
 // Mehmet
Devlet işi de en ufak bir işletme işi de korkaklara teslim edilmemelidir. Bunun gibi korkaklar ancak kaçar ve böyle laflar sallar. Bunlara oy verenler için acı bir durum!...
17 Mart 2012 21:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler