YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şandır: Bütünüyle karşıyız
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasa değişiklik teklifinin MHP olarak Anayasa değişiklik teklifine esastan ve usulden, bütünüyle karşı olduklarını belirtti.
Şandır: Bütünüyle karşıyız
31 Mart 2010 / 18:22 Güncelleme: 31 Mart 2010 / 18:35

Şandır, "Komisyonda Anayasa değişikliğinin tümüyle ilgili görüşlerimizi ifade edeceğiz, madde görüşmelerine, tartışmalarına katılmayacağız. Komisyona gireriz, girmeyiz, ona o gün karar vereceğiz" dedi.  

MHP Grup Başkanvekili Şandır, Meclis'te gazetecilerin Anayasa değişiklik teklifine ilişkin sorularını cevapladı. CHP'nin Anayasa değişiklik teklifini Anayasa Mahkemesi'ne götürmesi halinde buna destek verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine Şandır, MHP'nin kurulları ve kuralları olan bir parti olduğunu, varsayıma dayalı konuşmayacaklarını vurguladı.

Anayasa değişiklik teklifinin henüz Meclis komisyonlarında görüşülmediğini, Genel Kurul'da tartışılmadığını belirten Şandır, sonucu görmeden bugünden birşey söylemelerinin mümkün olmadığını ifade etti. Şandır, "O durum hasıl olup önümüze geldiğinde MHP kurulları, yetkilileri, ilkeleri doğrultusunda karar verecektir" dedi.  

'Bu düzenlemenin Anayasa'nın değiştirilemez ilkelerine aykırı olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine Şandır, Anayasa değişikliklerinde olmazsa olmaz bir iki husus bulunduğunu söyledi. Anayasa değişikliklerinin devletin kurucu hukukuna aykırı olamayacağını kaydeden Şandır, Anayasalar bir toplumsal uzlaşma belgesi oldukları için, taraf olan kesimlerin müdebbir tüccar gibi davranarak kendi hukuklarını koruyacak bir zemin bulmaları gerektiğini vurguladı.

Şandır, "Anayasalar bir toplumsal sözleşmeyse Anayasa değişikliklerinin çok uzun sürede tartışılması ve çok katılımcı olması gibi bir mecburiyet var. Anayasa değişiklikleri oy çokluğuyla olmaz. Anayasa değişiklikleri oybirliğiyle olur. Bu Anayasa'da yazılı olmayabilir ama Anayasa'yı TBMM'de oybirliğiyle değiştirmezseniz, o Anayasa'nın sonuçlarının bu ülkele huzur getirmesi, hatta meşruiyeti tartışılır olur" şeklinde konuştu. Şandır, bu nedenle Anayasa'yı değiştirmek için bir uzlaşma komisyonu kurulmasını önerdiklerini hatırlattı. TBMM'nin 23. döneminde uzlaşma zemininin AK Parti tarafından dinamitlendiğini öne süren Şandır, artık AK Parti tarafından bu Meclis'te bir uzlaşmanın temin edilemediğinin her defasında görüldüğünü dile getirdi. Şandır, bu uzlaşma zemini olmadığı sürece Anayasa değişikliği yapma imkanı da bulunmadığını ifade etti.  

Şandır, Anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerine katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine Komisyon'un çalışmaya başlamasından sonra buna karar vereceklerini ifade etti. Şandır şunları söyledi: "MHP olarak biz bu değişiklik teklifine esastan ve usulden, bütünüyle karşıyız. Anayasa değişikliğinin tümüyle ilgili görüşlerimizi ifade edeceğiz, madde görüşmelerine, tartışmalarına katılmayacağız. Komisyona gireriz, girmeyiz, ona o gün karar vereceğiz. Ama tartışmalarına katılmayacağız. Çünkü biz bunun bütününe karşı çıkıyoruz. Net ve kesin olan şey, MHP bu Anayasa değişiklik teklifine usulden ve esastan karşıdır, kapalıdır ama tümü üzerindeki görüşlerimizi ilgili yerlerde de ifade edeceğiz." İHA
 

10 puanlık uzman suali
 // Yalman Güç
MHP TBMM sindeki görüşmelere niçin katılmıyor? Cevabı gayet basit. Anayasa değişikliklerinde TBMM nde oylamalar gizli oyla yapılır. .Grup kararı da alınamaz. .MHP milletvekilleri içinde ihmal edilmiyecek bir bölümünün değişikliğe evet oyu vermesinden korkan MHP yönetimi çareyi toplantılara iştirak etmemekte bulmuşlardır.Ne cin fikirlilik ama????...
03 Nisan 2010 01:42
MHP'NİN MİLLİYETÇİLİK ANLAYIŞI BUDUR ?
 // BATUHAN
Keçinin ölümü gelince çobanın değneğine sürtünürmüş ! Gerçek niyetinizi ve gerçek duruşunuzu bu millet çok iyi biliyor bu ısrarda devam edin baraj size müjdem olsun.Sevgili vatandaşlarımız akıl tutulması nasıl olur ve nasıl yaşanır bunlara bakınız, böyle milliyetçilik olurmu ? Güya birdahaki seçimlere kendileri gelecekmişte anayasayı kendileri değiştirecekmiş.Ortağınız Sn.Baykal 124 yaşında başbakan olacakmış,siz bu kafa ile kaç yıl sonra değişt...
31 Mart 2010 18:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler