YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sandığa tam 1 milyon koruma
Sandığa tam 1 milyon koruma
16 Mart 2014 12:30
Yerel seçimlere şaibe karıştırmak ve sonuçları tartışmalı hale getirmek isteyenlere ve provokasyonlara karşı önlem alan AK Parti, 1 milyon üyesini sandık çevresinde görevlendirecek. Parti teşkilatı, sonuçları kısa sürede genel merkeze aktaracak.

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri provoke etmek isteyenlere karşı önlem alan ve sonuçlar üzerindeki tartışmaları önlemek isteyen AK Parti, yol haritası hazırladı. 8 milyon kayıtlı üyeden 1 milyonu sandıklarda görevli olacak.

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Türkiye genelinde 52 milyon 695 bin 831 seçmenin 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçimlere yönelik partiler hazırlıklarını sürdürürken, sandık güvenliği de ön plana çıktı. AK Parti bu kapsamda 1 milyon üyesini sandık çevresinde görevlendirecek.

Bir asıl, bir yedek müşahidin yanı sıra, 9 kişilik sandık yönetim kurulu üyelerini görevlendiren Parti teşkilatı, AKBİS'ten (AK Parti Bilgi Sistemleri) de en üst düzeyde yararlanacak. Sonuçlar Erdoğan'a 2 saat içinde ulaştırılacak.

Yol haritası hazır

AK Parti, sandıklarda tüm teşkilatını çalıştıracak bir yol haritası belirledi. Buna göre kayıtlı 8 milyon üyenin 1 milyonu sandık ve seçim bölgelerinde görevlendirildi. Bir asıl, bir yedek müşahidin yanı sıra, 9 kişilik sandık yönetim kurulu üyelerini görevlendiren Parti teşkilatı, haberleşme ve iletişim için de özel donanımlı telefonlar kullanılacak. Kullanıcılar, özel şifre ile sisteme dahil olarak bilgilerini aktarabilecek. Sistemde, özel güvenlik duvarı da bulunuyor.

AKBİS yenilendi

Seçim sonuçlarının hızlı şekilde genel merkeze bildirilmesi için AKBİS sistemi de baştan aşağı yenilendi. Yazılım ve donanım olarak yeniden güncellenen AKBİS seçim sonuçlarını engeç 2 saat içinde genel merkezdeki Seçim Koordinasyon Merkezi'ne (SKM) bildirecek. Başbakan Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarını sandıkların açılmasıyla birlikte en geç 2 saat içinde öğrenecek.

Sistem nasıl çalışacak?

Sistemin çalışması AK Parti'nin sandıklarda görevlendirdiği isimler üzerinde toplanan verilerin genel merkez SKM'ye ulaştırılması şeklinde işleyecek. AKBİS ile sandık başında olan AK Partili görevliler, il ve ilçelerde hizmet veren kişilerle birebir iletişim kurabilecekleri gibi, tüm görevlilere toplu mesaj da gönderebilecek. Parti adına sandık başında görevli müşahitler, genel merkeze sorularını ve karşılaştıkları sıkıntıları anında iletecek. 'AK Parti'nin Twitter'ı' olarak nitelendirilen sistem İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok ilde pilot olarak denendi ve testlerden başarıyla çıktı.

YSK yasakları belirledi

Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde oy verme günündeki yasakları belirledi.

Buna göre, oy verme günü olan 30 Mart 2014 Pazar günü, sabah saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar, alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak. Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak. Saat 18.00'e kadar seçimle ilgili haber yapılamayacak.

Bürokrasiye seçim uyarısı

Seçimler için liderler meydanlarda kampanyalarına devam ederken, bürokrasi de 30 Mart'a hazırlanıyor. İller İdaresi Genel Müdürlüğü, kalan süreçte uyulması gereken kurallar konusunda bürokrasiyi bir kez daha uyardı.

Valiliklerden kaymakamlıklara, güvenlik birimlerinden belediyelere kadar çeşitli kurumlara gönderilen 'Mahalli İdareler Seçimleri 2014' adlı kitapta, mevzuatta yer alan hükümlere, yayınlanan genelgelere ve YSK kararlarına ve uyulması gereken diğer kurallara işaret ediliyor.

Kitapta, seçim döneminde halkı suç işlemeye tahrik ve teşvik etmeyi, huzur ortamını bozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesi, halkın toplu olarak bulunduğu yerlerde düzenlenecek her türlü miting ve gösterilerde yasadışı eylemlere meydan verilmemesi için istihbarat çalışmalarına ağırlık verilecek ve her türlü tedbir alınmasına vurgu yapıldı.

Kitapta, seçimleri izlemek üzere Türkiye'ye gelebilecek yabancı temsilcilere gerekli misafirperverliğin gösterilmesi ve uygun ortam sağlanması da istendi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler