YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanatçılar "açılım" için ne diyor?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelen sanatçılar, Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nden ayrıldı.
Sanatçılar "açılım" için ne diyor?
20 Şubat 2010 / 18:40 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 18:41

Ofisteki toplantıda, sanatçılara açılımı destekleyip desteklemediklerinin sorulduğu öğrenilirken, bir çok sanatçı açılım konusunda Başbakan Erdoğan'a destek verdiklerini belirtti. Ünlü sanatçı Arif Sağ, "Umudumuz, bölgede demokrasinin hayat bulmasıdır" diyerek, Başbakan Erdoğan'a TEKEL işçilerinin sorunlarını da aktardığını ifade etti. 
 

ORTAK MESAJ: KARDEŞLİK

Kahvaltılı toplantının ardından Erdoğan ve sanatçılar ofisten ayrıldı. Açıklama yapan Rojin, "Elimdeki dosyaların tamamını Sayın Başbakan'a ilettim. Şu anda 4 bine yakın çocuk, ergen çağını hapishanelerde geçiriyor. Başbakan, suça iştirak eden çocuklarla ilgili yeni yasa çıkartılacağını söyledi. Toplantı, çok olumlu bir atmosferde geçti. Bütün sanatçılar, Sayın Başbakan'a daha cesur adımlar atması gerektiğini dile getirdiler. Tabii bazı farklı sesler de vardı. Görüşünüz ne olursa olsun işin içine çocuklar girdiğinde akan sular durmalı. Açılım durmuş gibi görünse de, bence büyük bir iyi niyet var. Pozitif bakmak çok önemli. Bu savaşın maliyeti bize çok büyük. Kardeşliğin yolu, kanın durmasından geçiyor. Demokratik açılım, bu ülkenin acil servislik hastalığıdır" dedi.
 

"BAŞBAKAN ÇOK ŞAİRANE KONUŞTU"

Orhan Gencebay, artık sahneye çıkmadığını belirterek, "Eğer sahneye çıkıyor olsaydım, Türkiye'nin her yerinde konserler verirdim. Siyaseti yapan  siyasetçilerdir. Biz sanatçılar insanımızı ve ülkemizi seviyoruz. Sayın Başbakan toplantıda genel başlıklardan bahsetti. Çok şairane bir konuşma yaptı" dedi.
 

Hakan Peker ise, Türkiye'de açılımı isteyenler ve istemeyenler diye iki ayrı toplum oluşturulduğunu ifade ederek, "Herkes hakların eşit şekilde dağılması gerektiğini düşünüyor. Ancak konu terör ve PKK olunca durum biraz değişiyor. Bu açılım bir takım hakların verilmesiyle gerçekleşecekse ben kişisel olarak bunu desteklerim. Toplantıda sanatçılardan somut olarak talepleri sorulmadı. Sadece açılımı destekleyip desteklemediğimiz soruldu" diye konuştu.
 

Sanatçı İzzet Yıldızhan, "İstenen tek şey birlik ve beraberlikti. Biz de bu konuda Sayın Başbakan'ın yanındayız" derken, Funda Arar, "Toplantıda kardeşlik mesajları verildi. Sanatçıların destek için konserler vermeleri gündeme geldi. Ülkemizde akan kanın durmasını hepimiz istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 

Ünlü sanatçı Arif Sağ ise, "Umudumuz, bölgede demokrasinin hayat bulmasıdır" diyerek, Başbakan Erdoğan'a TEKEL işçilerinin sorunlarını da aktardığını ifade etti.
 

Sinan Özen de, Başbakan Erdoğa'ın sanatçılara verdiği önemin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, "Sayın başbakanla, bizim de bu süreç için yapabileceklerimizi konuştuk. İlerleyen zaman içerisinde çeşitli organizasyonlarla bunu daha iyi göreceğiz" şeklinde konuştu. İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler