YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Salih Uzun, 409 oy alarak genel başkanlığa seçildi
Salih Uzun, 409 oy alarak genel başkanlığa seçildi
Salih Uzun, 409 oy alarak genel başkanlığa seçildi
26 Ekim 2008 / 13:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anavatan Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresinde, genel başkanlığa Salih Uzun seçildi.


Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, ilk iki turda salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine yapılan üçüncü turda 409 oy alan Uzun, genel başkanlığa seçildi.Anavatan Partisi Genel Başkanlığına seçilen Salih Uzun, ''Hep beraber ANAVATAN'ı Türk siyasetinin güçlü partisi haline getireceğiz'' dedi. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, Salih Uzun, 3. turda 409 oy alarak genel başkanlığa seçildi. Uzun, daha öncede partide genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu


Uzun, Genel Başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, oy veren ve vermeyen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Salih Uzun, ''Şu an dualarınıza ihtiyacım var. Allah muvaffak etsin, mahcup etmesin. Hep beraber ANAVATAN'ı Türk siyasetinin güçlü partisi haline getireceğiz'' dedi.


Kongre, genel başkanlık seçiminin ardından ilk gün çalışmalarını tamamladı. Yarın, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçimleri yapılacak. Bu arada, Uzun ile üçüncü tur oylamaya katılan Metin Karadayı'ya 2, ikinci tur oylamanın ardından çekildiğini açıklayan Murat Akdeniz'e 121, birinci turdan sonra çekilen Ahmet Özal'a da 1 oy çıktı.


SALİH UZUN KİMDİR?


Salih Uzun, 1970 yılında Gölcük'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1992 yılında mezun olduktan sonra siyaset bilimi alanında yüksek lisans yaptı.


Anavatan Partisi gençlik kolları genel başkanlığı görevini 1993-1997 yılları arasında yapan Uzun, 1997-2000 arasında Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği ve Anadolu Radyo ve Görüntülü Hizmetler Genel Müdürlüğü (ARG) görevlerini yürüttü.


2000-2002 yılları arasında Anavatan Partisi Çankaya İlçe Başkanlığı görevini üstlenen Salih Uzun, Haziran 2002'de DİVHAN MADEN Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevine atandı.


Uzun, son olarak yürütmekte olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM Genel Müdürlüğü görevinden ve memuriyetten istifa ederek ayrıldı.


Anavatan Partisi'nde 2006 yılından bu yana genel başkan yardımcılığı görevini üstlenen Uzun, evli ve bir kız çocuğu babası.


Anavatan Partisi Genel Başkanlığı ve siyasette ara veren Erkan Mumcu veda konuşmasında ilginç itiraflarda bulundu. Siyasetten çekilmesinin bir zaruret olduğunu dile getiren Mumcu, "Turgut Özal'ın anlattığı gerçek muhafazakarlığı milyonlarla kucaklaştırmanız için bu iletişimin arasından çekilmem gerçek bir zaruretti." dedi.


Anavatan'a yeni genel başkanlık seçimi öncesi konuşan Mumcu, 28 Şubat'a özellikle değindi. Adnan Menderes'in, Turgut Özal'ın savunduğu Türk sağı ideolojisini başka bir şeye dönüştürmek için birçok provokasyon yapıldığını dile getiren Mumcu, "Türk sağını merkez siyaseti bitiren şey 28 Şubat provokasyonuydu." dedi. Süreci işletenlerin bile bu sürecin figüranları olduğuna dikkat çeken Mumcu, 28 Şubat ile birlikte Türkiye'nin kamplara ayrıldığını belirtti. Mumcu, 28 Şubat'ın Türkiye'ye laikliğin din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı düşüncesini dayattığını söyledi.


Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliğini AK Parti'ye dayatarak yaptırdıklarını savunan Mumcu, "Direttik, dayattık ve başardık. Çok partili hayata geçişten sonra Türk siyasi tarihindeki en önemli düzenlemeyi Anavatan başardı." diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler