YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakık'tan CHP'yi çıldırtan iddia
Sırır Sakık'tan CHP ile ilgili şok iddia... Sakık'ın iddiasına göre, CHP "1999 Seçimlerinden önce '20 militanı bizden aday gösterin' demiş...
Sakık'tan CHP'yi çıldırtan iddia
25 Şubat 2010 / 16:21 Güncelleme: 25 Şubat 2010 / 17:12

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesine başlandı.

Genel Kurulda, gündemdışı konuşmaların ardından Atalay hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelere geçildi.

Önergede, ''Demokratik açılım diye adlandırılan proje kapsamında, terör örgütü mensuplarının yargı sürecini etkileyen, bu konuda özel yargılama düzeni sağlamak için devletin olanaklarını seferber eden, terör örgütü mensuplarının tutuklanmaması için hukuku çiğneyip, yargıyı yönlendiren pazarlıkları yapan, bu amaçla gizli müzakereler yürüten Atalay hakkında gensoru açılsın'' ifadelerine yer veriliyor.

Görüşmelerde ilk konuşmayı, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay yaptı.

Sırrı Sakık'ın "1999 seçimlerinden önce CHP, 20 militanı bizden aday gösterin" dedi şeklindeki açıklaması Meclis Genel Kurulu'nda tansiyonu yükseltti.

Sakık CHP Genel Başkan yardımcısı bizzat gelerek bu teklifte bulundu. Biz elimizin tersiyle bunu ittik. Hiç boşuna yalanlamayın. Olayın canlı tanıkları var.

Kimin hangi terör örgütüne bağlı olduğunu iyi biliriz. Sizin yeriniz Erzincan, Sizin yeriniz Silivri, Erzurum'dur..."

CHP Saymanı Mustafa Özyürek, Sakık'ın sözlerine sert tepki göstererek böyle bir görüşme olmadığını savundu. Özyürek, BDP'nin terör örgütüyle bağlantılı olduğunu ima etti.

CHP ve BDP'liler arasındaki sert tartışmayı Başbakan Erdoğan da, tebessüm ederek izledi.

BAYKAL BU İDDİALARA NE DEDİ?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın iddialarına, ''Ne Genel Başkan olarak, ne de partimin yetkili organları, bir şekilde teröre bulaşmış bir kimsenin CHP içinde yer tutması önerisinin muhatabı olmayı  kabul etmeyiz'' diye karşılık verdi.

Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdikleri gensoru önergesinin görüşmelerinin bir bölümünü kuliste, milletvekili ve gazetecilerle izledi.

Kuliste, Sakık'ın, Genel Kuruldaki ''CHP barajın altında. Sayın Genel Başkanı'nız bize elçi gönderdi 'Sizinle ittifak yapmaya hazırız, Türk'ü, Sakık'ı, Yurttaş'ı kaldıramam, ama bana 20 militan gönderin onları aday edeyim' dedi'' şeklindeki açıklamasını dinleyen Baykal, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 Baykal, Genel Başkan olarak, böyle bir talimat verip, çalışma yapmasının söz konusu olmadığını belirterek, ''Siyasi yaşamım boyunca, ne ben, ne benim yönetimimdeki CHP, hiçbir şekilde terörle ilişkili, hiçbir kişi ya da partiyle ilişki kurmasını bırakın, projesini, düşüncesini bile aklından geçirmemiştir'' dedi.

Siyasi mücadelelerinin, siyaseti terörden ayırma temeli ilkesinde geliştiğini dile getiren Baykal, bunun, kendileri için temel siyasi ahlak meselesi olduğunu vurguladı.

 Baykal, hiçbir siyasi çıkar düşüncesiyle, bunun ihlaline göz yummalarının söz konusu olmadığını ifade ederek, ''Ne Genel Başkan olarak, ne partinin yetkili organları, bir şekilde teröre bulaşmış bir kimsenin, CHP içinde yer tutması önerisinin muhatabı olmayı bile kabul etmeyiz. Terör konusu, bizim için siyasi çıkar konusu değildir. Terörle mücadele, demokrasi anlayışımızın, siyasi kimliğimizin özüdür'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler