YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakık: Biz günah keçisi değiliz
BDP Milletvekili Sırrı Sakık, AK Parti sıralarından laf atılması üzerine, 'Biz diyalog kapısını kapalı tutmadık. Bizi günah keçisi ilan etmeyin' dedi.
Sakık: Biz günah keçisi değiliz
03 Mayıs 2010 / 21:45 Güncelleme: 04 Mayıs 2010 / 07:17

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, Anayasa değişiklik teklifinde, bazı maddelerin, teklifteki asıl hedefi gizlemek için ''kenar süsü'' olarak kullanıldığını öne sürdü.

Anayasa değişikliğine ilişkin 2. turda, teklifin 11. maddesi ile ilgili değişiklik önergesi üzerinde söz alan MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, Anayasa değişiklik teklifinin, yarınından kaygılı olan vatandaşın sorunlarını çözemeyeceğini söyledi. AK Parti'nin, ülkede yaşanan bütün sorunların nedenini mevcut Anayasaya bağladığını öne süren Korkmaz, iktidarın, bu şekilde başarısızlığına kılıf bulmaya çalıştığını iddia etti.

CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı da değişiklik teklifinde, birbiriyle ilgisiz maddelerin harman edildiğini, bazı maddelerin, asıl hedefi gizlemek için ''kenar süsü'' olarak kullanıldığını savundu. Akıncı, ''Siz demokrasi pilavı yapmak istiyorsunuz. Biz de diyoruz ki gelin, bu pilavda vatandaşın dişini kıracak taşları çıkaralım. Bu taşlardan biri çıktı. Diğerlerini de ayıralım'' diye konuştu. Akıncı ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsmet İnönü ile ilgili söylediklerinin üzücü olduğunu belirterek, İnönü'nün, benzetilen kişi ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söyledi.


-''BİZİ GÜNAH KEÇİSİ İLAN ETMEYİN''-


Değişiklik önergesi üzerinde söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da teklifle ilgili yorum yaparken, AK Parti sıralarından ''Sizin de diğerlerinden farkınız yok'' şeklinde laf atıldı. Bunun üzerine Sakık, partisinin, AK Parti iktidarı ile diyalog için kapılarını açtığını, ancak iktidarın buna yanaşmadığını savundu.

Partisindeki 5 arkadaşının, ilk tur görüşmelerinde 8. maddeye destek verdiğini belirten Sakık, ''Siz, bizimle yan yana görünmemek için elinizden geleni yaptınız. Siz beynimizin, bedenimizin efendisi olmak istiyorsunuz. Kendi vekillerinizi ikna edemiyorsanız BDP'ye bir şey söylemeye hakkınız yok. Biz diyalog kapısını kapalı tutmadık. Bizi günah keçisi ilan etmeyin. Yüreğiniz varsa bütün konularda görüşmeye hazırız'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler