YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şaibeli sandıklar için harekete geçildi
AK Parti, Doğu ve Güneydoğu’da köylerde HDP ile ilgili şaibe iddiaları üzerine, seçim güvenliği kapsamında önemli bir çalışma başlattı. Çalışmaya göre, il veya ilçe merkezlerine uzak köy veya mezralarda sandık kurulmayacak.
Şaibeli sandıklar için harekete geçildi
08 Temmuz 2015 / 22:54 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 22:55

AK Parti, Doğu ve Güneydoğu'da ortaya çıkan şaibeli sandık iddiaları için harekete geçti. Yapılan araştırmalarda, özellikle merkezlere uzak köy ve mezralarda HDP'ye sandıklardan tulum oy çıktığı belirlendi.

Söz konusu sandıklarda HDP dışında diğer partilere oy çıkmaması ve “neredeyse" hiç geçersiz oy olmaması, “HDP'nin seçmene yönelik şantaj, tehdit ve baskısının sonucu" olarak yorumlanıyor.

Köyde sandık kurulmayacak

Bu analizler üzerine, AK Parti, “taşımalı seçmen-taşımalı sandık" uygulaması için çalışma yürütüyor. Habertürk'te yer alan habere göre, il veya ilçe merkezlerine uzak köy veya mezralarda sandık kurulmayacak. Buralarda yaşayan seçmenler, gerekli güvenlik önlemleri alınarak, il veya ilçe merkezlerine getirilecek ve buralarda oy kullanacak.

Nüfus yoğunluğu hesaba katılarak, benzer durumdaki köy ve mezralar tek bir sandığa toplanacak. Böylece oylar 'birbirine' karışmış olacak ve hangi mezra veya köyden hangi partiye ne kadar oy çıktığı belirlenemeyecek.

Bu yolla seçmen iradesinin baskı, şantaj ve tehditten uzak şekilde sandığa yansıyacağı düşünülüyor.

Öte yandan AK Parti'nin “taşımalı seçmen-taşımalı sandık" konusunda 7 Haziran seçimleri öncesinde de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurduğu, ancak YSK'nın mevzuat izin vermediği gerekçesiyle talebi reddettiği öğrenildi.

 // mustafa
ysk nın ve rtük ün ahabere verdiği ceza, kimlerin bu işi bu hale getirmeye katkı sağladığını mı gösteriyor?....
08 Temmuz 2015 23:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler