YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'e göre şiddetin 2 nedeni
Şahin'e göre şiddetin 2 nedeni
19 Nisan 2013 21:04
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yaptıkları analizler sonucu şiddetin en büyük nedeninin alkol ve uyuşturucu olduğunu gördüklerini belirtti.

Şahin, Malatya'daki temasları çerçevesinde Malatya Belediyesi'nin arkasında yapılacak Kültür Sanat Galerisi ile Sanat Sokağı'nın temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Şahin, hükümet olarak halkın önündeki engelleri kaldırmaya çalışırken yerel yönetimlerin de insan odaklı sosyal belediyeciliği güçlü şekilde hayata geçirmesi gerektiğini anlattı.

Yapılanların da yapılmayanların da toplumda hızlı bir karşılığı olduğunu kaydeden Şahin, yaşanabilen şehirlerin insanların yeteneklerine göre hizmet alabildiği alanlar olduğunu vurguladı. Şahin, AK Parti belediyelerinin hizmet anlayışıyla şehirleri yaşanabilir kıldığını ifade etti.  

Daha sonra Malatya Park Alışveriş Merkezi'nde Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi'nin "Sporla Şiddeti Aşıyorum" projesinin açılışını da gerçekleştiren Şahin, engelin uzuvlarda değil, gönüllerde, zihinlerde olabileceğini belirterek, engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılması gerektiğini söyledi. Engelliler için yaptıkları çalışmaları anlatan Şahin, 100 bine yakın engellinin özel sektörde çalışmaya başladığını kaydetti. Şahin, önlerindeki süreçte engellilerin sorunlarının çözüldüğü, istihdamının arttığı bir dönem yaşanmasını diledi.


Kadına yönelik şiddet çalışmaları


Şiddet Önleme Merkezi'nin açılışını da gerçekleştiren Bakan Şahin, merkezdeki çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Kadına yönelik şiddeti önlemede mağdur ve failler üzerinde yapılacaklar olduğunu dile getiren Şahin, merkezde vakayla ilgili yapılabilecek işlemlerin bütün ilgililerinin 7 gün 24 saat hizmet verdiğini anlattı. Şahin, amaçlarının şiddete maruz kalan kişinin daha fazla enerjisini kaybetmeden bütün hizmetleri aynı çatı altında alabilecek bir sistemi hayata geçirmek olduğunu kaydetti.

Kadına yönelik şiddetin nedenlerine ilişkin geçen ay Ankara'da bir çalışma yaptıklarını belirten Şahin, "Dört aylık analize baktığımız zaman şiddetin en büyük nedeninin alkol ve uyuşturucu olduğunu gördük. Şimdi Malatya'ya geldik, gene aynı" dedi.

Şiddet sorununun tek başına mağdurun ele alınmasıyla çözülemediğini dile getiren Şahin, beraberinde faillerin stres, öfke kontrolü gibi unsurlarının da takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Yaptıkları çalışmalarla kadına yönelik şiddet kapsamındaki ölüm vakası sayısını azalttıklarını vurgulayan Şahin, "177'den 165'e düştü bu yıl ama amacımız bunu hızlı bir şekilde sıfırlamak. O yüzden nedenleri ve sonuçları üzerinde hem bilim dünyasıyla hem sivil toplumla, bütün paydaşlarımızla çok yoğun çalışma içerisindeyiz" diye konuştu


Şahin, kadınlarla türkü söyledi


Şahin, Malatya Belediyesi Kadın Spor ve Kültür Merkezi'ni de ziyaret etti. Spor yapan kadınlarla görüşen Şahin, müzik atölyesinde bağlama çalan kadının söylediği türküye eşlik etti.

Merkezdeki atölyeleri gezen Bakan Şahin'e kursiyerler tarafından kara kalem portresi hediye edildi.

Bakan Şahin, ayrıca Malatya Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası kapsamında düzenlenen "Hazreti Muhammed ve İnsan Onuru" konferansına katıldı.

Şahin, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed'in 1442 yıl önce kadının, yetimin, yaşlının yok sayıldığı bir dünya düzenini nurlandırdığını ifade etti.

Hazreti Peygamber'in getirdiği mesajın bugün sorunların çözümünde kullanılması gerektiğini belirten Şahin, birçok sorunun temelinde sevgisizlik, saygısızlık ve hoşgörüsüzlük yattığını vurgulayarak, Hazreti Muhammed'in verdiği mesajın, Veda Hutbesi'nin iyi anlaşılması gerektiğini kaydetti.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler