YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'den darbe açıklaması
Şahin'den darbe açıklaması
26 Ocak 2013 17:38
Darbeleri Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Çorum ve Maraş olayları ile ilgili geçen hafta gündeme gelen iddiaları değerlendirdi. Şahin, darbe konusunda somut verilerle karşılaştıklarını söyledi.

Çankırı'da AK Parti Olağan İl Danışma Kurulu toplantısına katılan Şahin, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Şahin, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na Sivas, Çorum, Kahramanmaraş ve Malatya'da yaşanan olaylarla ilgili, ''Kurgunun tam olarak organize bir hareket olduğuna dair, somut veriler ile karşılaştık. Hem o döneme dair dinlemiş olduğumuz tanıklardan, hem de o döneme ait belgelerden edindiğimiz kanaat, kardeşi kardeşe kırdırma adına, bir kısım gizli ellerin, çok ciddi anlamda uğraşı verdiğini ve çalışmalarından da kısmen de olsa netice aldığını gördük.'' dedi.

 Şahin, milletin mezhepsel çatışma çıkarmak isteyenlere gerekli cevabı verdiğini belirterek, ''Memleketin bir bölgesinde mezhepsel bir çatışma çıkartmaya ve bu noktada bu olayları körüklemek isteyenlere karşı da milletimiz en güzel cevabı o gün de vermiş, bu gün de çok şükür veriyor. Biz yapmış olduğumuz tespitler sonucunda, bunları bir rapor haline getirdik ve raporumuzda da belirttik. Umuyor ve inanıyoruz ki bundan sonraki süreç içerisinde bu bölgede kardeşin kardeşe kırdırılmaması son bulur.'' şeklinde konuştu.

Çorum olayları ile ilgili bir kısım medyada yer alan ve Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na yeni belgeler ulaştığına dair iddiaları kesin bir dille yalanlayan Şahin, şunları söyledi:

''Komisyona ulaşan böyle bir rapor söz konusu değil. Bunlar sadece duyuma dayalı hadiseler. Komisyon görevini tamamladı. Şu aşamadan sonra da komisyona herhangi bir belgenin gelmesi söz konusu değil. Yalnız ulusal basında bir kısım isimler, bu hadiseyi daha önce gelmiş olan belgeleri ve raporun ekindeki belgeleri sanki yeni gelmiş belgeler gibi değerlendirip kamuoyuna sunuyorlar. Yeni bir belge gelmesi söz konusu değil. Komisyon faaliyetlerini tamamladı. Ve şu aşamadan sonraki yapılabilecek bütün işlemler de Meclis başkanlığının denetimi içerisinde gerçekleşecekti. Artık tek sorumluluk Meclis başkanlığında.''

CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler