YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'den Baykal'a sert tepki
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, Deniz Baykal'ın komisyonu terk etmesine tepki gösterdi.
Şahin'den Baykal'a sert tepki
01 Kasım 2012 / 12:54 Güncelleme: 01 Kasım 2012 / 13:04

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, komisyonun daveti üzerine gelen CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, sunumu yaptıktan sonra toplantı salonunu terk etmesini değerlendirirken, ''Sayın Baykal, kendisini halen CHP'nin Genel Başkanı gibi addetmekte ve kendisine uygulamayı, bir genel başkana yaptığımız titizlikle yapmamazı beklemektedir'' dedi.

Şahin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, komisyonun, devletin hemen her kurumundan talep ettiği bilgi konusunda olumlu yanıt aldığını, toplam 132 konuğu dinlediklerini, bundan sonra 20 konuk daha dinleyeceklerini ifade etti.

Komisyonun yetkisiz olarak dinleme yaptığı iddialarını kabul etmediklerini kaydeden Şahin, yetkilerinin Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nde açık olduğunu söyledi.

Konukların hiçbirini zorla davet etmediklerini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

''Gelen konuklarımıza nezaket ölçüleri içinde davranıyoruz. Hiçbir şekilde sorgulama faaliyeti ifa etmiyoruz. Konuklarımızın, sorularımıza cevap vermeme gibi hakları da var.

İki gün önce Sayın Deniz Baykal'ın komisyonumuzun yetkisizliğine dair beyanlarını esefle kınıyoruz. Kendisine usulüne uygun ve nezaket çerçevesinde davet gerçekleştirilmiştir. Ancak Sayın Baykal, kendisini halen CHP'nin Genel Başkanı gibi addetmekte ve kendisine uygulamayı, bir genel başkana yaptığımız titizlikle yapmamazı beklemektedir. Oysa komisyonun çalışmasında irade ortaya koyan CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve onu grup başkanvekilleridir. Yetkimiz konusunda sıkıntı varsa, bunun bize ulaştırılması gerekirdi.

Böyle bir davete icabet etmek gibi yükümlülüğü bulunmayan Sayın Baykal'ın oradaki tavrını bütün kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. Komisyon Başkanı ve Başkanlık Divanı, kendisine nezaket gösterip ayağı kalkmış ancak buna rağmen Sayın Baykal, tokalaşma nezaketinde bile bulunmamıştır. Sayın Baykal'ın tavrı, siyasi şova dönük bir mesajdır.''

Deniz Baykal'ın, komisyon aracılığı ile kamuoyuna seslenmek istediğini belirten Şahin, aynı gün konuk etikleri CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin, ''Bu tarihe kadar aklın neredeydi'' diyerek en güzel cevabı verdiğini söyledi. aa
 

..... et gitsin
 // mali
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
01 Kasım 2012 16:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler