YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin, Tapu Kanunu'nun 12.maddesinde değişikliğe gideceklerini söyledi
Şahin, Tapu Kanunu'nun 12.maddesinde değişikliğe gideceklerini söyledi
Şahin, Tapu Kanunu'nun 12.maddesinde değişikliğe gideceklerini söyledi
22 Şubat 2009 / 18:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, orman vasfını yitirmiş 2B arazileri konusunda çarşamba günü TBMM'den yeni bir yasal düzenleme geçireceklerini söyledi.


Elinde tapu olduğu halde iptal davası açılan vatandaşların mağduriyetini gidermeye yönelik Tapu Kanunu'nun 12 maddesinde değişikliğe gideceklerini söyleyen Şahin, "Özel şahıslarla ilgili 10 yıllık zaman aşımını hazine için de getiriyoruz. Böylece vatandaşlarımızın aleyhine 40-50 yıl sonra dava açılmasının önünü kesmeye çalışıyoruz." dedi. Adalet Bakanı ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 154. maddesinde de yeni bir düzenleme yaparak ecrimisil suçu işleyen turizmcilerin de mağduriyetini gidereceklerini söyledi.


Seçim bölgesi Antalya'da bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti'den Kepez Belediyesi Başkan Adayı olan Hakan Tütüncü'nün Varsak bölgesinde bulunan seçim bürosunun açılışını yaptı.


Açılışta konuşan Bakan Şahin, 2B arazileri sebebiyle yaşanan mülkiyet sorununa değindi. Bakan Şahin, buralar üzerinde yaşayanların tespit edilmesine yönelik 1 ay önce kanun çıkarttıklarını hatırlattı.


Bir başka düzenleme ile de ellerinde tapuları olmasına karşın haklarında tapu iptal davası açılanların mağduriyetini gidermeye çalışacaklarını anlatan Şahin, "Önümüzdeki çarşamba günü meclis çalışmalarını lütfen dikkatle izleyin. Bir kanun teklifi hazırladık. O gün görüşeceğiz. Bu sorunu o gün çözeceğiz." dedi.


Bakan Şahin, buradaki konuşmasının ardından seçim bürosunun hemen yanındaki binada bulunan bir şehit ailesini ziyaret etti.


Ziyaret çıkışında gazetecilerin 2B konusu ile ilgili sorularını yanıtlayan Şahin, "Tapu Kanunu'nun 12 maddesine bir fıkra ekleyerek onda değişiklik yapan bir teklif. Kamu kurum ve kurulmuşları da, Hazine de 10 yıllık zaman aşımı kuralına uymalıdır, şeklinde bir düzenlemedir. Çünkü Yargıtay daha sonra görüş değiştirdiği ve hazne mülklerine karşı zaman aşımı geçersizdir dediği için 50 yıllık tapular iptal edilmeye başlandı. Biz tıpkı özel şahıslarla ilgili orada öngörülen 10 yıllık zaman aşımını hazine için de getiriyoruz. Böylece vatandaşlarımızın aleyhine 20, 30, 40, 50 yıl sonra dava açılmasının önünü kesmeye çalışıyoruz." dedi.


Şahin, üzerinde çalıştıkları bir diğer yasal düzenlemenin ise TCK'nın 154. maddesi olduğunu dile getirdi.


Maliye'ye ecrimisil ödedikleri halde haklarında açılmış kamu davaları olduğu için yargılanan turizmciler bulunduğuna işaret eden Şahin, "TCK 154 nedeniyle oraya da yeni bir düzenleme getirerek ecri misil ödemeleri halinde haklarındaki davaların durma hatta düşmesi, ecri misil ödemeye devam ettikleri takdirde özellikle maliyenin, hazinenin, defterdarlığın bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunmasını engelleyici ve dava açılmasını önleyici bir düzenleme daha yapıyoruz. 2 tane önemli düzenleme var. İnşallah bunları çarşamba günü çıkarmış olacağız." şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler