YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin: Öldürtecek misiniz?
Meclis'te sert tartışma. BDP'li Kaplan'ın, 'Uyarıyoruz. Tepkimiz sert olur, sayın Başkan' sözlerine Şahin, 'Ne yapacaksınız? Öldürtecek misiniz?' karşılığını verdi.
Şahin: Öldürtecek misiniz?
21 Nisan 2010 / 18:10 Güncelleme: 21 Nisan 2010 / 18:30

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile BDP'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, ''Uyarıyoruz. Tepkimiz sert olur, Sayın Başkan'' sözlerine Şahin, ''Ne yapacaksınız? Öldürtecek misiniz?'' karşılığını verdi.

Genel Kurulda, Anayasa değişikliğinin kamu görevlilerine taplu sözleşme hakkı verilmesini öngören 6. maddesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

MHP Grubu adına söz elan Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, kamu görevlilerine grev hakkı verilmemesini eleştirerek, ''Grevsiz toplu sözleşmeyle bu hükümet kimi kandırıyor. Tasarı, kandırmacadan ibarettir'' dedi.

Ekici, temel hakların halkoylaması konusu yapılamayacağını ifade ederek, ''Hayır, çıksa bu haklardan vaz mı geçilecek? Bu, hangi demokratik kültürün eseridir'' diye konuştu.

CHP Grubu adına konuşan Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, teklifin grev hakkını içermediğini anımsatarak, bu durumda toplu sözleşme yapma hakkının çok anlamlı olmadığını söyledi. Öztürk, bunun AİHM kararlarına da aykırı olduğunu belirtti. Öztürk, ''Paket, makyajdan ibarettir'' diye konuştu.

AK Parti Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, kamu görevlilerine ilk kez toplu sözleşme hakkı verildiğini, böylece çağdaş bir gelişmenin hayata geçirildiğini ifade etti.

BDP Grubu adına konuşan Van Milletvekili Özdal Üçer, düzenlemeyle emekçilerin mağduriyetinin giderilmediğini savundu. Grev hakkı verilmemesini eleştiren Üçer, ''Anayasayı 'babayasa' diye yuttaramazsınız'' dedi.

Üçer'in, Ak Parti'li milletvekilleri ile tartışması üzerine Başkan Şahin, Üçer'den Genel Kurula hitap etmesini istedi.

Üçer, AK Parti sıralarına ''Kimileri Meclisle yakışmayacak küfürleşmelere zemin oluşturuyor. Bunları kınadığımızı ve asla kabullenmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü, bizler doğru bildiklerimiz ve değerlerimiz için gerekirse idam sehpalarını tekmelemiş, yağlı idam urganlarına boynumuzu uzatmışız. Ama asla hakareti kabul etmemişiz. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Herkesin bunu içine sindirmesi gerekir. Kimsenin haddini aşmaması gerekiyor'' diye konuştu.

Tartışmasının sürmesi üzerine Şahin, kendisine doğru dönen Üçer'e, ''Siz karşılıklı tartışmayı seviyorsunuz galiba'' dedi.


-''GÖREVİMİ BİLİYORUM''-


Üçer'in, ''El kol hareketi yapanları uyarmak sizin birinci göreviniz. Lütfen görevinizi yapın'' sözlerine ise Şahin, ''Ben görevimi biliyorum'' karşılığını verdi.

Üçer'in konuşmasının ardından BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Şahin'in tutumu nedeniyle usul tartışması açılmasını talep etti.

Şahin'in söz verdiği Ata, Parlamento çatısı altında herhangi bir konu hakkında her milletvekilinin aynı şeyi düşünmesini istemenin doğru olmadığını söyledi. Ata, ''Eğer milletvekilleri bu kürsüye çıkıp düşüncelerini ifade edemeyeceklerse hangi platformda ifade edecekler. Çözüm adresi olarak burayı görüyoruz. Bizler 'savaş' diyebiliriz, 'terör' denebilir, 'çatışma' denebilir ama konunun ülkenin bir gerçeği olduğu ortadadır. Önemli olan bu gerçeği görmek ve bunun çözümünü bulabilmektir'' dedi.

Dün Başkan Şahin ile BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel arasında ''savaş'' sözü nedeniyle yapılan tartışmayı anımsatan Ata, gruplarından kadın milletvekillerine ağır hakaretler yapıldığını iddia etti.

Ata, ''En kısa zamanda özür dilenmesi gerekmektedir. Meclis Başkanımız önce bunun için parlamentoyu ayağa kaldırmalıdır. Nasıl sağlayacağız toplumsal barışı? Hiç kimse burada oturmamazın bize bir lütuf olduğunu iddia edemez. Her milletvekili gibi bizler de seçilerek geldik'' diye konuştu.


-''TEPKİMİZ SERT OLUR''-


Aynı konuda konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, herkesin halkın oyuyla seçildiğini, kürsünün halkın kürsüsü olduğunu belirterek, ''Bu kürsüde her şey konuşulur'' dedi.

''Sizin gibi konuşmak zorunda değiliz'' diyen Kaplan, Başkanlık Divanının konuşan hatibe tarafsız davranmak zorunda olduğunu söyledi.

Kaplan, ''Bu kürsü halkındır, biz vekiliyiz. Bu kürsüye söz söyletirsek, halka söyletmiş oluruz. Biz halk uğruna ölüme gideriz, ölüme. Kardeşlik, barış için her şeyi söyleyeceğiz ve postallara selam durmayacağız. Kimse onların avukatlığını yapmasın. Sizi tarafsız olmaya davet ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Parti adına konuşanların susturulmaya çalışıldığını ileri süren Kaplan, ''Uyarıyoruz. Tepkimiz sert olur, Sayın Başkan'' dedi.


-''ÖLDÜRTECEK MİSİNİZ?''-


Şahin, ''Ne yaparsın, Sayın Kaplan? Lütfen oturun yerinize'' yanıtını vermesi üzerine Kaplan, ''Sert olur, sert olur'' diye yineledi.

Şahin, ''Lütfen Sayın Kaplan, size yakışmıyor. Meclis Başkanlığını tehdit mi ediyorsunuz? Ne yapacaksınız? Öldürtecek misiniz, vurdurtacak mısınız Meclis Başkanını?'' diye konuştu.

Usul tartışmasının lehinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Meclis çalışmaları yürütülürken herkesin Anayasa ve İçtüzük kurallarına uygun şekilde düşüncelerini ifade etmesi, saygı sınırlarını aşmaması gerektiğini kaydetti. Kimseye hakaret edilmemesi, kimsenin tehdit edilmemesi ve belirli bir seviye içinde konuşulmasının, milletin beklentisi olduğunu belirten Bozdağ, ''Bu kürsü herkesin düşüncesini ifade etme kürsüsüdür, ama birbirimizi tehdit etme kürsüsü değildir'' dedi.


-''SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM''-


Başkan şahin, Tuncel'in dün ''bu ülkede savaş var'' sözleri üzerine, ''Bu ülkede bir savaş var, derseniz Türkiye Cumhuriyeti güvenlik güçlerinin başka bir ülkenin güvenlik güçleriyle çarpıştığı anlamına gelir. Türkiye'de güvenlik güçlerimiz sadece terörle mücadele etmektedir ve halkımızın can güvenliğini sağlamaktadır. Şu çatı altında görev yapan hiç kimse terör örgütünü sanki Türk Silahlı Kuvvetleri ile çarpışan bir başka ülkenin silahlı gücüymüş gibi takdim edemez, buna hakkınız yoktur'' dediğini anımsatarak, ''Halen sözlerimin arkasındayım. Tutumu değiştirecek bir husus yoktur'' diye konuştu.

Kaplan, ''Git Genelkurmay Başkanına söyle'' sözleri üzerine ise Şahin, ''TBMM'nin 90. yılını kutladığımız şu dönemde onun ruhuna uygun davranmak benim görevimdir. Uyarı görevimi yapmak zorundayım'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler