YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şafak Pavey, 1 Mayıs'ta canlı kalkan olacak
Yaklaşan 1 Mayıs ve Taksim gerilimini Radikal gazetesinden Şirin Payzın'a yorumlayan CHP milletvekili Şafak Pavey iddialı açıklamalarda bulundu.
Şafak Pavey, 1 Mayıs'ta canlı kalkan olacak
27 Nisan 2014 / 13:14 Güncelleme: 27 Nisan 2014 / 13:18

1 Mayıs'ta yasağa rağmen Taksim'de olacağını duyuran Pavey, "Herkesle birlikte kalkan olmaya çalışırken bunu başaramazsam herkesle birlikte kurban olacağım." dedi. Pavey, polis barikatı ve yasak kararının hatırlatılması karşısında "Kalkan olmak milletvekilleri olarak görevimiz ve olacağız." diyerek "canlı kalkan" olacakları mesajı verdi.

1 Mayıs'ta DİSK,CHP, BDP, HDP ve sivil toplum girişimleri Taksim'de olacaklarını açıkladılar ama hükümet Taksim ambargosunda ısrarlı. Ne olacak?

Taksim Meydanı çok ağır bir hatıranın mabedi. Dolayısıyla sivil toplum örgütlerinin, sendikaların Taksim konusunda ısrarcı olmaları, orada kutlama yapmayı istemek hakları. Ayrıca bu hak AİHM tarafından da tanınmış. Ama hükümet ‘lütufla hak' arasında bir kargaşa üzerinden çatışma yaratmak istiyor. Hukuk sisteminde de ‘suçla günah' arasında yapıyor aynı şeyi. Bu kavramlar arasındaki kargaşadan çıkan çatışmalardan beslenip güçleniyor.

Taksim'de herkesle birlikte olacağım

Gidecek misiniz?

Tabii ki... Herkesle birlikte kalkan olmaya çalışırken bunu başaramazsam herkesle birlikte kurban olacağım.

Hükümetinki bilinçli bir tercih

Hükümet çok rahatlıkla''buyrun gelin Taksim'de kutlayın'' diyebilir ve bunu derse de ne güçsüz olur ne de seçmen gözünde küçülür...

Ama bilinçli bir tercih hükümetinki. ''Beni beğenmeyenleri de yönetirim''i göstermek amacı. İstese ortada mesele kalmaz elbet. 2010'da Başbakan ‘'1 Mayıs Taksim'de kutlanacaktır ve bayram olacaktır'' dedi. Ama bunu bir hak olarak değil, lütuf olarak görüyor. İstediğim zaman açarım istediğim zaman kaparım siyaseti oldukça tutarsız.

Kalkan olmak da milletvekillerinin görevi

Bazı yazarlar da ‘'1970'lerden kalma demode solculuk merakı'' olarak değerlendirdiler.

İnsanların acılarına büyük saygısızlık olur bunu söylemek. Ağır ve acı hatıraları var o meydanın. Bunları anabilmek en temel ve büyük haklarıdır.

Biraz önce kalkan olacağım dediniz. Oysa polis oraya kimseyi sokmayacak gibi görünüyor. Şimdiden barikatlar hazır.

Dileğimiz kimsenin burnu kanamasın. Kalkan olmak milletvekilleri olarak görevimiz ve olacağız.

 

RADİKAL

YAKMADAN YIKMADAN DA 1 MAYIS MI KUTLANIRMIŞ !
 // Mühr-ü Süleyman
Sn. Başbakanım, lütfen anlayın bu tuhaf insanları, bunlar yakıp yıkmadan kutlayamazlar
Kazlıçeşmenin adını bir günlüğüne GAZLIÇEÇME olarak değiştirin, 1 Mayıs anısına orada herkese Gazyağı doldurulmuş bedava molotoflar dağıtın, bol miktarda da kaldırım taşı ikram edin. Miting alanında etrafa yalandan Bankamatikler döşeyin, Paşabahçeden teminle, ucuz hurda cam kaplı dükkancıklar yapın, sonra hücuuum
Haa, birde sopa yemeden de rahatlayamazlar bir miktar da Robokop Polis lütfen
Rahatlayıversinl...
27 Nisan 2014 Pazar 21:36
NİYET KÖTÜYSE AKIBET KÖTÜ DÜR
 // Trabzonlu Hakkı
CHP nin Niyeti hiç bir zaman Üzüm yemek olmamıştır. Onlar Üzüm yemeyi bile beceremezler onlar sadece ortalığı nasıl ederde karıştırırız konusunda uzmanlaşmışlar. Huzurlu bir Ülke CHP nin asla istemeyeceği bir Ülkedir. Umarım Devlet bu Uzman Provakötörlere önlem alabilir. ...
27 Nisan 2014 Pazar 18:33
Şafak pavey?
 // Daima millet Daima hizmet
Ne işin var pavey taksimde canlı kalkan otur evind eyudumla kahveni provakosyon yapma gaza gelme ağrımayan başını ağrıtma bak ne güzel miting alanları var geniş geniş ipsiz sapsız insanların yanında ne işin var......
27 Nisan 2014 Pazar 14:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler