YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sadece erkeklerin olduğu masada kadınlar adına karar verilemez"
"Sadece erkeklerin olduğu masada kadınlar adına karar verilemez"
09 Kasım 2013 20:00
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Sadece erkeklerin olduğu masada kadınlar adına karar verilen bir sistem sürdürülemez" dedi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından "Yerel Yönetimler Temel Eğitim Programı"nın kapanışı, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Törene; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Fatma Şahin, kendilerine, “Bunlar kadınları eve hapsetmeye çalışıyor” denildiğini hatırlatarak, “Hiçbir şey tesadüf değil, hiçbir başarı kendiliğinden doğmuyor. Hamdolsun artık kadın kolu başkanlarımız geliyor ve ana kademelerin eksik olduğu kadın kolu başkanlarımızın orada tam bir şekilde oturduğu, soru-cevap kısmında kendi şehri, alanıyla ilgili mücadele ettiği bir süreçten geçerek bu günlere geldik.

Şimdi böyle bir genel başkana aynı 90’lı yıllarda yapılmaya çalışıldığı gibi proje üretemeyen, iş çıkaramayan ve iktidarın yolunu kakafoniyle, korku siyasetiyle, vesayet siyasetiyle oluşacağını zannedenler, bu Anadolu’nun dokusunu ve insan yapısını bilmeyenler hala korku siyasetiyle, 'işte bunlar kadını eve hapsetmeye çalışıyor' diyor. Böyle bir şey olabilir mi?

Şu manzaralar, şu değişim, kadının özne olarak alana girdiği, müdahale ettiği, mücadele ettiği bir alanın, bir liderin takımının bu hale gelmesinde, bu sosyolojik değişimde, muhafazakar kesimin kadını özne olarak aldığı bir süreci yaşamasında bu ne kadar büyük bir haksızlıktır, bu ne kadar kabul edilebilir?

Dolayısıyla aslında biz bu mücadeleyi, bu önyargıları kırmak, bu korku siyasetinden nemalanmaya çalışanlara karşı, ‘bir dakika, biz buradayız’ diyerek yapmamız gerekiyor” diye konuştu.Sadece erkeklerin olduğu bir masada kadınlar adına karar verilen bir sistemin sürdürülemez olduğunu söyleyen Bakan Şahin, şöyle konuştu:“Baktığınız zaman demokratikleşme kesintileri, darbeler, muhtıralar, 28 Şubatlar, ikna odaları bunların hepsi kadının potansiyelini kullanamama, kadını karar alma mekanizmasına taşıyamama hep elimizi çok zayıflattı.

Artık biz kadının, çocuğun yaşam kalitesini yükseltme adına yerindeliği, sivilleşmeyi güçlendiriyoruz, yetkileri, kaynakları arttırıyoruz. İşte tam da orada kadının karar alma mekanizmasında çok yoğun bir şekilde var olması gerekiyor. Tamamen erkeklerin olduğu masada kadınlar adına karar verilen bir sistem sürdürülemez, kabul edilemez ve bunun burada ilerlemesi mümkün değil.

O yüzden mutlaka karar alma mekanizmasında kadın bakış açısını, kadın duygusal zekasını o masaya koymamız gerekiyor. Damdan düşenleri o masaya oturtturmamız gerekiyor. Şehirlerin aydınlatılmasından tutun, otobüs duraklarının aralıklarına kadar, eğer kadın gece yola çıkıyorsa, işten dönüyorsa o otobüs duraklarının aralığı, şehrin aydınlanması, kadın bebek arabasıyla şehri dolaşacaksa kaldırımların yapısı o bebek arabalarına uygun mu, değil mi?

Tabi erkeklerin bunu özümsemesi çok önemli, empati çok önemli. Ama bu bir süreç. Beraber oturup, beraber karar alıp ve ikisinin birbirine bakış açısını olgunlaştırması gerekiyor.”Sertifika törenine katılan kadınlara ümitsizliğe düşmeden, mermerin suyu aşındırması gibi süreklilik göstermeleri gerektiğinin altını çizen Bakan Şahin şunları söyledi:“Baktığımızda hepimizin bir başarı hikayesi, tecrübesi, damdan düşmeleri var. Ama bu mücadeleyi vermezsek bu salonlara gelemeyiz, bu salonlara gelemezsek bu rakamları düzeltemeyiz.

Bu rakamları düzeltemezsek, geleceğimizi, hedeflerimizi inşa edemeyiz. Bunların hepsi birbirinden çok önemli ve kıymetli. Bu işte yılmak yok, usanmak yok, ümitsizliğe düşmek yok. Büyük bir cesaretle, aynen mermer su hesabı. Mermerin suyu aşındırmasının gücü süreklilik. Suyun gücü mermeri nasıl aşındırıyorsa, biz burada sürekli bu hareketi yaparak bu sürecin başarılmasında etkin rol oynayacağız.”

Bakan Fatma Şahin daha sonra programa katılan adaylara sertifikalarını takdim etti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler