YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabır taşımız çatladı, artık yeter!
Sabır taşımız çatladı, artık yeter!
16 Haziran 2014 14:02
HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, 14 yaşındaki çocuğun ölü bulunmasıyla ilgili olarak Babalar Günü'nde böyle bir olayın kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Gerçekten sabır taşımız çatladı, artık yeter" dedi.

Tuncel, dün akşam PKK yandaşları tarafından yapılan korsan gösteriye katılan ve ölü olarak bulunan 14 yaşındaki İbrahim Aras'ın cenazesini Adana Adli Tıp Kurumu Morgu'ndan almak için Adana'ya geldi. Tuncel, kurum önünde bekleyen Aras'ın yakanlarına başsağlığı diledi. Tuncel burada yaptığı açıklamada sert mesajlar vererek, "Eğer Türkiye gerçekten bir hukuk devletiyse, insanların yaşama hakkını güvence altına almak durumundadır. Bütün bu yaşananlarda görüyoruz ki Türkiye bir hukuk devleti değildir. 14 yaşındaki bu çocuklardan bile korkan, çocukları yargısız infaz eden bir zihniyetin demokratik olması mümkün değildir. Bu yaklaşık insanların öfkesini hergeçengün biraz daha büyüten bir yaklaşımdır. 14 yaşındaki bir çocuk eylem yaptı diye etkinlik yaptı diye eğer, öldürürseniz bunu da kendinize biz ne yapacağımızı kendimiz biliriz diye anlatmaya çalışırsanız bunu kimse anlamaz" dedi.

Bir yıl önce Gezi direnişi sırasında Berkin Elvan'ın kafasına gaz kampsülünün isabet etmesi sonucu öldüğünü anımsatan Tuncel şöyle devam etti:

"1 yıl sonra yine 14 yaşında bir çocuk İbrahim Aras bu defa Adana'da öldürüldü. Bunun hesabı verimedikçe Türkiye'de hukuktan, adaletten, demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Gerçek anlamda demokrasiden bahsedilecekse bu ölümlerin hesabının sorulması gerekiyor. Kim yaptıysa derhal açığa, kanun karşısına çıkartılması gerekiyor. Aksi taktirde AK Parti hükümetinin bu ölümlerin arkasında olduğunu gösterecektir bize. Biz buradan bir kez daha şunu söylemek istiyoruz. Bu ölümde bu ülkenin iktidarından tutalım, ana muhalefet, muhalefet hepsinin payı var. Yaptıkları siyasetin kullandıkları dilin rolü vardır. Özellikle son bir haftada ana muhalefet, Başbakan ve MHP'nin kullandığı dil aslında bu ölüme zemin sunmuştur. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye kendi vatandaşının yaşam hakkını güvence altına almak zorundadır. Ama bırakın güvence altına almayı hergün yaşam hakkı ihlalleriyle karşı karşıya kalıyoruz."

Bugün burada yine 14 yaşında bir çocuğun Babalar Günü'nde öldürüldüğünü anlatan Tuncel, "Bunun kim hesabını verecek. Üstelik de babalar gününde. Herkes babalar günün kutlarken, herkes çocuklarıyla yan yana dururken, buranın güvenlik güçleri babaya tabutta çocuğunu veriyor. Bu kabul edilebilir bur durum mudur?." diye konuştu.

Kalekol yapımına da karşı çıkacağız

"Biz kalekol yapımını da, karakol yapımını da, güvenli baraj yapımına da karşı çıkacağız. Eğer bunun karşısında yöntem öldürmekse o zaman hepimizi öldürmek zorunda kalacaklar. Ama bu Türkiye'yi hiçbiryere taşımaz, krizi kaosu derinleştirir, bu ülke de savaşı çatışmayı derinleştirir. Eğer sen çözümden barıştan bahsediyorsan, onun gereklerini yerine getireceksin. Biz şimdiye kadar sorumlu davranmaya çalıştık. Çözüm sürecinin zor kritik olduğunu, bu süreci istemeyenlerin olacağını o konuda bunun gerçekten kırılgan sürecin demokratik ilerlemesi konusunda gerekli adımlar atılması gerektiğini hep söyledik ve sorumlu davranmaya davet ettik. Şimdi bunu nasıl kabul edebiliriz. Sayın Kılıçdaroğlu'na, sayın Başbakan'a, sayın Bahçeli'ye soruyorum, kendilerine babalar gününde çocuklarının tabutunu getirseler ne derlerdi. Gerçekten bu durum kabul edilemez. Gerçekten bizimde sabır taşımız çatladı yani. Artık yeter."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler