YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saadet Partisi'nden idam kararına tepki
Saadet Partisi'nden idam kararına tepki
17 Mayıs 2015 07:41
Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ile Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruptakiler, Mursi'nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler ve "Katil Sisi, seninleyiz Mursi" sloganlarıyla idam kararına tepki gösterdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı konsolosluk binası önünde grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Mesut Eraslan, verilen kararın hukuk ve adaletle bağdaşmadığını söyledi.

Mursi ve arkadaşlarının idamla cezalandırılmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Eraslan, "Mısır'da gerçekleştirilen darbenin ardından hukuksuzluklar ve adaletsizlikler devam ediyor. Cumhurbaşkanı Mursi ve Müslüman Kardeşler mensubu 108 kişiye verilen idam kararı insanlıkla bağdaşmayan, hak ve hukukla alakası olmayan bir karardır. Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç sonucunda kabul edilemez bir karara imza atılmıştır. Cezanın bir askeri cunta tarafından verildiği aşikardır. Darbenin arkasındaki cuntalar ve kararı verenler aynıdır" şeklinde konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Adayı Birol Aydın da karara sessiz kalanların insanlığından şüphe edileceğini kaydetti.

Mursi'nin idam edilmesinin ardından Mısır'ın karışmasından endişe ettiklerini aktaran Aydın, "Mursi idam edilirse şehit olacak. Bilinçli, şuurlu Müslümanın da isteyebileceği en önemli şey şehadettir, şehit olmaktır. Ona ne mutlu. Ne yazık onu idam edenler, idama payandalık edenlere. Onlar da ölecek hiç şüphesiz. Bu karar ve benzeri kararlar her şeyden önce Mısır'ın hayrına değildir. Çok esef verici bir durum, çok üzüntü verici karardır. Müslüman ülkeler olarak bir araya gelmeliyiz" dedi.

Gruptakiler, Mursi ve arkadaşları için dua ettikten sonra dağıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler