YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saadet Partisi'nde gerilim tırmanıyor
Saadet Partisi'nde gerilim tırmanıyor
01 Mayıs 2014 07:11
Parti yönetimi adaylığını açıklayan Fatih Erbakan'a karşı çıktı.

Parti yönetimi adaylığını açıklayan Fatih Erbakan'a karşı çıktı. Al Jazeera Türk'e konuşan Genel Başkan Kamalak, kendi başkanlığında tek liste ile kongreye gideceklerini söyledi.

Saadet Partisi'nin 4 Mayıs Pazar günü düzenleyeceği 5. Olağan Kongresi öncesinde genel başkanlığa aday olduğunu açıklayan Fatih Erbakan'a partinin Yüksek İstişare Kurulu'ndan destek gelmediği açıklandı.

Kurul aldığı tavsiye kararında, kongreye Genel Başkan Mustafa Kamalak ve tek liste ile gidilmesini istedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak Al Jazeera Türk’e Fatih Erbakan’ın ikinci bir liste çıkaramayacağını düşündüğünü söyledi. Kamalak şöyle konuştu:

"Bizim 45 yıllık geleneklerimiz, uygulamalarımız, ilkelerimiz var. Bu çerçevede İstişare Kurulumuz toplandı, il başkanlarımız, il genel idare kurulu üyelerimiz... Şu aşamada benim başkanlığımda kongreye gitmenin ilkelerimiz yönünden uygun olacağı kanaatine varıldı".

Aday olursa "Hayırlı olsun" deriz

Kamalak, Fatih Erbakan’ın aday olması halinde kendisine "hayırlı olsun" diyeceklerini belirterek, “Bu demokrasidir, niye liste çıkarıyorsun diyecek halimiz yok. Fakat isteğimiz, teamüllerimiz gereği tek listeyle gitmektir” diye konuştu.

Partinin dayandığı Milli Görüş geleneğinin kurucusu Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, geçen hafta Genel Başkanlığa aday olduğunu açıklamıştı.

Açıklamanın ardından toplanan Yüksek İstişare Kurulu (YİK), aldığı tavsiye kararında şu ifadelere yer vermişti:

"Milli Görüş hareketinin temel esasları ve prensipleri gözetilerek, büyük bir hassasiyetle yürütülen tüm bu istişareler neticesinde, Yüksek İstişare Kurulumuz, Saadet Partisi 5. Olağan Kongresi'ne mevcut Genel Başkan Prof. Dr. Mustafa Kamalak başkanlığında ve tek liste olarak gidilmesini, bu süreçte mensuplarımızın birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımıza zarar verecek her türlü söz ve davranıştan uzak durmasını tavsiye kararı olarak almıştır."

"Tavsiye kararında ittifak yok"

Al Jazeera Türk'e konuşan Fatih Erbakan ise YİK'in tavsiye kararının ittifakla alınmadığını, kurulun dört önemli isminin bu toplantıya katılmadığını söyledi. Erbakan, bahsi geçen Yüksek İstişare Kurulu (YİK) kararının gerçekle bir ilgisi olmadığını savundu ve şöyle konuştu:

"Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimizden Ahmet Tekdal ve Fehim Adak bu kongrede Fatih Erbakan’ın genel başkanlığında ve tek listeyle seçime gidilmesini arzu ettiklerini imzalı bir yazıyla genel merkeze sundular. Recai Kutan Bey de sözü edilen toplantıya katılmadı. Kutan daha önce katıldığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısında da kongreye tek liste ile gidilmesi gerektiğini fakat Mustafa Kamalak’ı önermediğini açıklamıştı"

Partide kendi genel başkan adaylığı için çok yüksek bir talep olduğunu söyleyen Erbakan, "Eğer kongre günü yeterli sayıda delegemiz de böyle bir teklifte bulunursa zaten aday olacağımızı ve görevden kaçmayacağımızı ifade etmiştik. Bize yönelik teveccühün altında partinin yeniden büyümesi, eskisi gibi güçlenmesi isteği var. Bunu isteyen hiç kimsenin, yine Erbakan hocamızı seven, ona vefa ve sadakat gösteren kimsenin bize karşı direnç göstereceğini zannetmiyorum." diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler