YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın Suriye planı basına sızdı
Rusya'nın Suriye planı basına sızdı
25 Ekim 2015 14:34
Rusya, ABD ve Türkiye'nin de dahil olduğu Suriye'de çözüm arayışları ile ilgili görüşmeler sürüyor.

Rusya'nın siyasi çözümle ilgili önerileri ise bugün basına sızdı. Viyana'da gerçekleştirilen toplantıda Rusya'nın Suriye'de siyasal çözüm için önerileri ise şunlar:

1- “Hedefler Listesi” oluşturulması. Suriye'de siyasal çözümü reddedenler bu listeye eklenecek ve ardından Rusya, ABD ve müttefikleri tarafından bombalanacak.

2- Suriye muhalifleri ile Esed ordusu arasında bütün savaşlar/çatışma hatları dondurulacak.

3- İç muhalefet ve ÖSO'nun da dahi olduğu bir Diyalog Konferansı'nın düzenlenmesi. Konferastan çıkacak neticeler: Bütün tutukluların serbest bırakılması/ Parlamento-Başkanlık seçimlerinin planlanması/ Genel af ilanı/ Suriye birlik hükümetinin kurulması/ Bütün Başkanlık'ın tüm idari yetkilerinin yeni seçilecek Başbakan'a verilmesi biçimde anayasal değişiklikler üzerinde mutabakata varılması.

4- Rus devlet başkanı Putin gerçekleştirilecek yeni seçimlerde Esed'in aday olmayacağına ya da kendi tarafından aday gösterilmeyeceğine garanti verecektir. Ancak Esed ailesi üyeleri ya da rejim görevlileri aday olabilirler.

5- Rejim ve muhalif güçler ortak Ulusal Savunma Güçleri oluşturma konusunda anlaşmalılar; ÖSO ve diğer muhalif gruplar Suriye ordusu ve güvenlik güçlerine katılacak.

6- Rusya Suriye içinde ve dışındaki tüm muhalif grup üyeleri/aktivistler ve savaşçılar için genel af ilan edilmesi garantisini verecek. Buna karşılık muhalefet, ülke içinde ve dışında Esed'e işlediği suçlar yüzünden dava açmayacak.

7- Esed taraftarı/ Muhalefet taraftarı bölgelerdeki kuşatmalara son verilecek. Her türlü çatışma sona erdirilecek ve destek veren ülkeler Suriye'de hangi gruba olursa olsun silah desteğini kesecek.

8- Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden uygun kararı aldıktan sonra barış planının hayata geçirilmesini garanti altına almak üzere Suriye'deki askeri varlığını devam ettirecek.

 

TİMETÜRK

"
 // Azmi
Ateş kes oyunuyla muhalifler bi nevi esada teslim edilecek esad sudan sebeplerle halkı katletmeye devam edecek
...
25 Ekim 2015 Pazar 19:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler