YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüşvet iddalarını araştırılması için iki mülkiye b
Rüşvet iddalarını araştırılması için iki mülkiye b
Rüşvet iddalarını araştırılması için iki mülkiye b
30 Eylül 2008 / 09:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Çankaya'nın CHP'li Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın ses kaydıyla ortaya çıkan belediyede dönen rüşvet iddalarını araştırmak üzere İçişleri Bakanlığı iki mülkiye başmüfettişi görevlendirdi. Eryılmaz, partide istenmeyen adam ilan edilirken il başkanlığı disiplin soruşturması açılacağını duyurduBazı belediye meclis üyeleri ve belediye görevlileri hakkında yansıyan rüşvet iddalarını araştırılması ve soruşturulması için iki mülkiye başmüfettişi görevlendirildi. İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişler “imar uygulamaları karşılığında belediyeye bağış adı altında usulsüz minibüs ve araba alınması, belediye meclis üyelerinin para karşılığında iş takibi yaptıkları, belediye başkanının belediye meclis üyelerine rüşvet vermeden iş yaptıramadığı, Ankara'da bir restorandan gelecek 150 bin YTL rüşvetin dağıtılması, tanesi 1500 dolardan alınan 50 dizüstü bilgisayarın belediye meclis üyelerine dağıtılması, belediye bütçesinin onaylanması karşılığında Eryılmaz tarafından meclis üyelerine hediye verilmesi ve para dağıtılması, belediye tarafından bir gazetenin satışı ve dağıtımı ile söz konusu gazeteye maddi destekte bulunulması” iddialarını araştıracakları bildirildi.


DİSİPLİNE GİDİYOR


Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın Çankaya Belediyesi'ndeki rüşvet iddialarıyla ilgili yayınlanan ses kaydı CHP'de şok etkisi yarattı. CHP lideri Baykal'ın talimatıyla söz konusu iddialar araştırılmaya başlanırken, CHP Ankara İl Başkanlığı'nın da Eryılmaz hakkında disiplin işlemi yapılmasını isteyen bir yazıyı genel merkeze gönderdiği bildirildi. Genel Merkez'de ise Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'dan kurtulma palanları yapıldığı iddia edildi. İlk kez Kanal 7 ekranlarında gündeme getirilen ve Çankaya Belediyesi'ndeki rüşvet iddialarını ortaya koyan kaset, CHP içinde soğuk duş etkisi yarattı. Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın, ses kaydının kendisine ait olduğu ancak montaj yapıldığı iddialarına karşın CHP Lideri Baykal'ın inceleme talimatının ardından CHP Ankara İl Başkanlığı'nın da Eryılmaz hakkında disiplin işlemi yapılmasını isteyen bir yazıyı Genel Merkeze gönderdiği bildirildi.


Çağrı doğru adres yanlış


Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, basına yansıyan rüşvet itirafları ile ilgili yeni bir açıklama yaparak, tüm belediye başkanlarına ilginç bir çağrı yaptı. Çağrı siyasi çevrelerce Eryılmaz'ın son manevrası olarak değerlendirilirken, çağrının doğru olabileceği ancak Eryılmaz'ın bu çağrıyı belediye başkanlarından önce CHP'li meclis üyelerine yapması gerektiğinin altı çizildi. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, 'Tüm belediye başkanları ve Ankara'da da özellikle büyükşehir belediye ve diğer belediye başkanları da dahil herkes, göreve geldiği zaman ile şimdiki mal varlıklarını bir arada açıklasın' dedi. Eryılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, maddi şeylere yan gözle bakmamanın 'en büyük erdemleri' olduğunun bilinmesini istediğini belirtti. Eryılmaz, 'Montajlarla yüklü ses kasetinin ötesinde benim dile getirdiğim gerçek Türkiye'nin eli vicdanında yöneticilere sahip olmasına yöneliktir' dedi.


O artık aday değil


Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın, önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday gösterilmeyeceği ifade edildi. Eryılmaz'ın, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'la arasının uzun süredir bozuk olduğu biliniyor. Son yaşanan ses kasedi kriziyle de Eryılmaz'ın, yeniden aday gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. CHP yönetimi, Eryılmaz hakkında yapılacak incelemenin ardından Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyu tartışacak. YENİŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler