YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüşvet çarkının detayları ortaya çıkmaya başladı
Rüşvet çarkının detayları ortaya çıkmaya başladı
Rüşvet çarkının detayları ortaya çıkmaya başladı
12 Ocak 2009 / 16:58 Güncelleme: 12 Ocak 2009 / 00:00

İzmir'de CHP'li Güzelbahçe Belediyesi ile Değirmendere Belde Belediyesi'ne yönelik düzenlenen 'Sarmaşık' operasyonunun detayları ortaya çıkmaya başladı.


İki belediye başkanının da aralarında bulunduğu 39 kişinin tutuklandığı operasyonda, bazı zanlıların rüşvet parolası olarak, "çiçekler toplandı mı?" cümlesini kullandığı iddia edildi.


İzmir'de görev yapan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 'Sarmaşık' operasyonunda CHP'li Güzelbahçe Belediye Başkanı E.A., Menderes İlçesi'ne bağlı Değirmendere Belediye Başkanı N.Ş.E. ile birlikte 39 kişi tutuklandı. Yapılan teknik takip sırasında, Güzelbahçe Belediyesi'nde yapılan bazı telefon görüşmelerinde "çiçekler toplandı mı" diye sorulduğu, bununla rüşvetin kastedildiği iddia edildi.


Bazı belediye görevlilerinin, belediyeye ait kiraya verilen yerlerden "hava parası" adı altında para istediği, vermeyenlere, "ya bu parayı verirsin, ya bu diyardan gidersin" mesajı verildiği iddia edildi. Yapılan operasyondan sonra belediyenin birçok görevlisi gözaltına alındı. İzmir Valiliği, belediye işlerinin aksamaması için Güzelbahçe Kaymakamı'nı başkanlığa vekil olarak tayin etti. Zanlılar, "İhaleye fesat karıştırmak, imar kanununa muhalefet, rüşvet alıp vermek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal, irtikap, devleti zarara uğratmak" iddiaları ile suçlanıyor.


Cihan


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler