YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rumlar'dan Mehmet Ali Talat'a çirkin saldırı
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın çözüm sürecine katkıda bulunmak üzere yaptığı bölge toplantılarının Güney Kıbrıs'taki Limasol ayağında olaylar çıktı.
Rumlar'dan Mehmet Ali Talat'a çirkin saldırı
27 Mart 2014 / 08:50 Güncelleme: 27 Mart 2014 / 09:57

Aşırı fanatik duruşlarıyla bilinen “Ulusal Halk Cephesi” (ELAM) mensubu 70 civarında maskeli ve üniformalı kişi etkinliğe II. Cumhurbaşkanı Talat’ın katılmasını protesto için, etkinliğin düzenlendiği salonun önünde toplandı. Küfürlü, şoven içerikli ve federasyon aleyhtarı sloganlar atan grup, etkinliği izlemek üzere salonda bulunanları tehdit etti. Etkinlik için salonda olanlar saatlerce mahsur kaldı.

ELAM mensupları, etkinliğin başladığı saat 19.00’dan hemen sonra “tehditkar niyetle” etkinliğin yapıldığı binaya saldırdı. Fanatikler, etkinliğin gerçekleştirilmesini engellemek için polis barajını ve binanın cam giriş kapılarını kırmayı ve etkinliğin gerçekleştirilmekte olduğu salonun önüne kadar ulaşmayı başardı.

Saldırganların salona yanan meşale attı. Meşale salonda bulunan ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig’in çok yakınına kadar ulaştı. Salonda terör havası estiren eylemciler gazetecilere de saldırdı, etkinliği izlemek üzere salonda bulunan bir Kıbrıslı Türk’ün (Rum basını gazeteci olduğunu ileri sürdü)  hafif yaralandığı haber verildi.

Saldırgan ELAM mensuplarının bir bölümü Rum Elektrik İdaresi’ne ait trafoya da müdahale ederek etkinliğin düzenlenmekte olduğu binanın elektriğini kesti. Binanın elektrik ihtiyacı jeneratörle karşılandı.

Rum polisinin ELAM mensuplarının etkinliğin düzenlendiği “Panos Solomonidis” salonunun etrafını sardığı yolunda ihbar almış olmasına karşın ağır hareket ettiği, polislerin eylemcileri bölgeden uzaklaştırmaya çalışmadıkları belirtildi.

ELAM mensuplarının bastığı etkinlikte, ELAM Başkanı ve Avrupa seçimleri adayının da salonda bulunduğuna dikkat çekilirken, Rum polisinin üç kişiyi tutukladığı kaydedildi.
 

Bu arada Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis RİK’in ana haber bültenine katılarak Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ve hükümetinin bu vukuatları terör ve yasa dışı faaliyet addettiğini açıkladı.

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a yönelik saldırı gerçekleştiren ELAM örgütünden 3 kişi tutuklandı.

 

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler