18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,427
 • BIST93.043
 • Dolar4,7262
 • Euro5,4889
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2669
 • İstanbul26 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Roboski" bu hazin durumu sonsuza kadar var edecek
"Roboski" bu hazin durumu sonsuza kadar var edecek
12 Temmuz 2014 15:48
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Uludere olayına ilişkin "Hükümetten bu konuda tek bir özür, Başbakan'dan üzüntü sözcüğünü bile duymadık. Roboski müze girişimi, bu hazin durumu sonsuza kadar var edecek" dedi.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı ve Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Uludere olayına ilişkin "Hükümetten bu konuda tek bir özür, Başbakan'dan üzüntü sözcüğünü bile duymadık. Roboski müze girişimi, bu hazin durumu sonsuza kadar var edecek" dedi.

Demirtaş,  "Roboski Müze Girişimi"nce düzenlenen "Roboski Müzesi ve Anma Yeri Mimari Proje Yarışması"na katılan eserlerin değerlendirildiği toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Uludere olayını unutturmamak için atılan her adımın son derece önemli olduğunu belirten Demirtaş, proje yarışmasının ise bugüne kadar yapılanların en ciddisi olduğunu söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti:

"Roboski katliamı, belki bir katliam olarak tariflenmedi, mahkeme kararı ile suçlular ortaya çıkarılmadı ama herkes suçlunun kim olduğunu biliyor, katliamı kimin yaptığını biliyor, emri kimin verdiğini biliyor. Dolayısıyla kamu nezdinde, halk vicdanında sonuçlanmış bir mahkemedir, Roboski yargılamı. Suçlular halkın nezdinde aslında ömür boyu müebbet hapse mahkum edilmişlerdir. Bilenler biliyorlar. İşin siyasi sorumluluğun da kimde olduğu biliniyor, askeri sorumluluğun da kimde olduğu biliniyor. Bilerek, tasarlanarak yapılmış bir katliam olduğu çok açık bir şekilde anlaşılan Roboski katliamında hata, yanlışlıkla yapıldığına dair tek bir yargı kararı ortaya çıkmadı. Hükümetten bu konuda tek bir özür, Başbakan'dan üzüntü sözcüğünü bile duymadık. Roboski müze girişimi, bu hazin durumu sonsuza kadar var edecek."

Türkiye haklarının Uludere olayını içine sindiremediğini ifade eden Demirtaş, "O müzeyi ziyaret eden herkes, yüzyıllar boyunca bu Başbakan'ın ismini de unutmayacaktır. Bu müze aynı zamanda bu Başbakan'ı da tarihin sayfasına not olarak düşecek" dedi.

Uludereli ailelerin, geçen yıl, Başbakan Erdoğan ile bir araya geldiğini, kendilerinin de bu girişimde kendilerine yardımcı olduğunu anlatan Demirtaş, "Acının bire bir kendi yüreğinde, kendi gözünde, kendi sesinde Başbakan'a hissettirilmesi, anlatılması önemlidir' dedik. Bire bir anlattılar. Acılarını, yaşadıkları travmayı, beklentilerini, bu işin birinci derecede sorumlusuna anlattılar. Bu olgunluğu, erdemi gösterdiler. Başbakan ile bu konuda yüzleştiler. Yaşadıkları bu büyük acıyı, kine, öfkeye dönüştürmediler" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ailelere "Kim çıkarsa altından, ne olursa olsun, meselenin kapanmadığını yakın zamanda göreceksiniz" dediğini ancak bir süre sonra askeri savcılığın olayla ilgili takipsizlik kararı verdiğini aktaran Demirtaş, "Yani, 'Bu olay hiç olmamış, bu olayı unutalım, yaşanmamış gibi davranalım' demeye getiriyorlar fakat bu olay, bu katliam yaşandı. Bu müze girişimi, bu olayı kapatmaya çalışan zihniyete vurulmuş en büyük tokattır. Unutturamayacaksınız" değerlendirmesini yaptı.

"Bu işin şakası yok"

"IŞİD'e rica ve minnetin bir kenara bırakılması" gerektiğini ileri süren Demirtaş, örgüte sunulan desteklerin kesilmesi gerektiğini savundu. "Elbette rehinelerin canı herşeyden kıymetlidir ama bu örgütün rica, minnetten anlamadığını Başbakan bilmiyor mu? Böyle diplomasi mi yürütülür?" diyen Demirtaş, Orta Doğu'daki halklarla işbirliği yapmak gerektiğini vurguladı.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"IŞİD, uluslararası büyük bir organizasyon, büyük bir paravan terör örgütüdür. Bugün, Kürtlere saldırıyor. Bugün Kobani IŞİD'in eline geçerse 15 gün sonra IŞİD Hatay'dadır, 1 ay sonra IŞİD Adana'dadır. Bu işin şakası yok. Dolayısıyla Türkiye, Kobani'deki Rojava bölgesindeki IŞİD saldırısına sessiz kalıp, 'IŞİD hele bir PYD'nin işini bitirsin, sonra bakarız' diye düşünüyorsa 1 ay sonra o IŞİD tetöristlerinin Hatay'da bazı ilçeleri ele geçirdiğini rahatlıkla görebiliriz. Durum, bu kadar tehlikeli, vahim."

Demirtaş, Liberal Düşünce Topluluğu'nu ziyaret etti

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Milliyetçilik üzerinden siyaset yapmak çok kolaydır, çok basittir, argüman gerektirmez, entelektüel birikim gerektirmez, proje gerektirmez veya herhangi bir tek kimlik üzerinden siyaset yapmak kolaydır ama çözümsüzlüğün kendisidir" dedi.

Demirtaş, Liberal Düşünce Topluluğu evsahipliğinde bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçimini kimin kazanacağını halkın belirleyeceğini vurguladı. Demirtaş, "Bu tartışmanın, başlı başına büyük bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin kazanacağı 45 gün sonra belli olacak ama bu 45 günde yapılacak tartışmalar, bizim siyaset ve düşün dünyamızın önemli bir kazanımına dönüşebilir" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler