YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reza Zarrab MİT elemanı mı?
MİT Yasasının görüşüldüğü İçişleri Komisyonu'nda CHP'li Aytun Çırağ 17 Aralık operasyonun tutuklanan 'Reza Zarrab Mit elemanı mı?' sorusu kavgaya sebep oldu.
Reza Zarrab MİT elemanı mı?
23 Şubat 2014 / 08:11 Güncelleme: 23 Şubat 2014 / 12:55

İçişleri Komisyonu'nda MİT Kanun Teklifi'nin görüşülmesi sırasında CHP'li Aytun Çırağ, 17 Aralık Büyük Rüşvet operasyonu sonrası tutuklanan Reza Zarrap'la ilgili "MİT elemanı mı değil mi" diye sorarken, Ak Parti'nin anayasal meşruyetini kaybettiği ve "Siz darbecisiniz" sözleri gerginlik yaratıp kavga çıkardı.

"Siz darbecisiniz"

Önce "Reza Zarrap MİT elemanı mı değil mi?" diye soran Çırağ'ın sözleri Ak Parti ve ve CHP'liler arasında söz düellosu yaşandı. "Haddinizi bilin, nasıl konuşacağımı size soracak değilim" diyen Çırağ "Apoletsiz generalsiniz siz darbecisiniz. Majesteleri muhalefeti istiyorsunuz. Bu yanlış kanunları çıkarıyorsunuz gün gelir Devran Döner size karşı kullanılır. Allah Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun" dedi.

"Reza Zerrab MİT ajanı mı ?" sorusu

Çırağ komisyonda önce şu iddialarda bulundu: "Tek parti hükümeti olarak yapılan bu iş ve işlemlerle Ak Parti'nin anayasal meşruiyeti tartışılır hale getirmiştir. Yasalar ve imkanlar Türkiye'yi yönetecek tek bir kişinin eline geçirmektedir. MİT Müsteşarı ile Yasin El Kadı toplantı yaptı mı yapmadı mı? Reza Zarrap bir MİT elemanı mı değil mi? Bu yasayla Türkiye'de kimsenin can ve mal güvenliği kalmayacaktır. Yalçın Akdoğan MİT'e müdahale ediyor mu? Akdoğan devletin bakanlarını MİT aracılığı ile takip ettiriyor mu ettirmiyor mu? Bu kanunlarla Ak Parti kendi paralel devletini kurmaya çalışıyor. Meşru devletle bu kadar oynarsanız başınıza çöker. Rövanş duygusu içinde devleti yönetemezsiniz"

Salon karıştı

Çıray'ın 28 Şubat'la ilgili sözlerine, teklif sahiplerinden AK Partili İdris Şahin, "Sen yarım saattir burada Demirel'i savunuyorsun. Sayın Başbakan'a atıf yaparak, bir darbeciyi burada savunamazsınız" dedi. Bunun üzerine Çırağ, Şahin'e, "Sen kimsin Sayın Demirel'e hesap soracak" diye bağırdı. Salon karışırken, Ak Parti ve CHP'li vekiller karşı karşıya geldi. Bunun üzerine Çırağ, "Sayın Başbakan o hanımefendiyle taciz sözleriyle ülkeyi iç savaşa tahrik etti. Sonra insanlığa yakışmayacak birşey. MHP Genel Başkanının çocuğu olmamasını söylemesi tahrik değil mi? Ben bir tarih dersi vermek istiyorum. Bizim yaşadıklarımızı siz yaşamadınız. Sayın Erbakan ve Sayın Gül Hükümet'teydi. Hiçbiri 28 Şubat'a direnmedi. Kimse palavra atmasın. Böyle boş laflara karnım yok" dedi.

"Apoletsiz generalsiniz"

AK Partililerin, "Böyle olmaz" diyerek sözlerinin teklifle ilgili olmadığını söyleyip sözlerini kesmesi üzerine Çırağ, "Haddinizi bilin. Ben milli güçleri savunuyorum. Gerekirse Erbekan'ı da savunurum. Size ne benim ne söyleyeceğimi siz söylemezsiniz. Apoletsiz generalsiniz siz darbecisiniz." diye bağırdı. İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy müdahale etti ve"Sayın Çırağ bakın genel üzerindeki konuşmalar başladığından bu tarafa sabırla karşılıklı sağlıklı saygı çerçevesinde tartışıyoruz ama size gelince ortalık gerildi. Kendi uslübunuzu da kontrol eden bir uslüp kullanın" dedi. Bunun üzerine CHP'liler "Başkan tarafsız davranır" diye karşı çıktılar. Başkan Ersoy ise Çırağ'a,"Bu kadar yüksek volumle konuşmayın" diye uyardı.

MİT'E af kanunu

Muhalefet sözcüleri teklifle barış sürecinde görev yapanlara ve MİT mensuplarına af getirildiğini savundular.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler