YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Reform paketi iki ayda hazır"
"Reform paketi iki ayda hazır"
"Reform paketi iki ayda hazır"
12 Mart 2008 / 15:17 Güncelleme: 12 Mart 2008 / 00:00


Başbakan Erdoğan, Güneydoğu bölgesi için partisinin hazırladığı çözüm paketini New York Times gazetesine açıkladı. Pakette TRT'de Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalı da var.


Gazetenin haberine göre PKK'nın bölgedeki etkisi azaltmak için Türk hükümeti ekonomik bir paket uygulayarak Güneydoğu'daki vatandaşların hayat standardını yükseltecek. Erdoğan bunun için 12 milyar dolar bütçe ayıracaklarını vurguladı.

TRT'DE KÜRTÇE KANAL

Erdoğan'ın gazeteye açıkladığı reform paketinde TRT'de Kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalı da var.

Erdoğan TRT'nin kuracağı televizyonun Kürtçe'nin yanı sıra Arapça ve Farsça yayın yapacağını da sözlerine ekledi.

YENİ BARAJLAR YAPILACAK

Erdoğan gazeteye yaptığı açıklamada Türkiye'nin 5 yıl içinde bölgeye 11-12 milyar dolar yatırım yapacağını bölgedeki barajların hızla tamamlanacağını ve Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenerek bölgede ticaretin gelişmesine destek vereceklerini belirtti.

PAKET İKİ AYDA HAZIR

Güneydoğu paketinin iki ay içinde hazır olacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, iki yeni baraj inşaatına da başlanacağını ve bakanların Güneydoğu'daki büyük kentleri ziyaret ederek sorunları yerinde tespit edeceklerini ifade etti.

Erdoğan Güneydoğu sorununun sadece terör boyutunun olmadığını aynı zamanda sosyo ekonomik, psikolojik ve kültürel boyutu olduğunu belirtti.


Erdoğan, merkezi Irak hükümetiyle ilişkileri daha da ilerletmek amacıyla Irak'ın Basra kentinde bir konsolosluk açmayı hedeflediklerini vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin son kara hareketinin Türkiye, merkezi Irak hükümeti ve ABD'nin mutabık olmasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler