YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referandum için güç birliği
Referandum için güç birliği
29 Temmuz 2010 20:45
Balıkesir'de 74 sivil toplum örgütü referandumda 'Evet' demek için birleşti

Balıkesir'de 74 sivil toplum kuruluşu, 12 Eylül 2010 Pazar günü anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumda "Evet" demek için güçlerini birleştirdi. "Balıkesir Sivil Güçler Birliği" adı altında bir araya gelen kuruluşlar, "Darbelerin karanlığından demokrasinin aydınlığına evet" sloganıyla yola çıktı. Platforma katılımın her geçen gün artıyor.
       

Aralarında Memur-Sen, Hak-İş, Türk-İş, Türk Anneler Birliği, İş Kadınları Derneği, İmam-Hatip Mezunları Derneği, Aydınlar Ocağı ve Sakatlar Derneği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yer aldığı platform, ilk toplantısını yaptı. Bir sloganları da "Milletin Sesi" olan kuruluşların temsilcileri, referandumda "Evet" diyeceklerini açıkladı. Dönem sözcüğünü yapan Av. Mehmet Birol Şahin, grupta bulunanların herhangi bir siyasi parti ve görüşü desteklemediğini vurgulayarak, Türkiye'ye örnek olacaklarını söyledi. Şahin, referandum için Balıkesir'in plaka numarası olan "10 numara Evet" oyu kullanacaklarını dile getirdi.
 

Vatandaşların referandumda neyi oylayacağını ve Anayasa'da nelerin değiştirildiğini tam olarak bilemediğini ifade eden Balıkesir Sivil Güçler Birliği Dönem Sözcüsü, bu konuları anlatacaklarını ifade etti. Referandumda göğüslerini gere gere "Evet" oyu kullanacaklarını belirten Şahin, şunları kaydetti: "Bizler referandumda taraf olacağız. 12 Eylül 2010 tarihinde hepimiz 'Evet' oyu kullanacağız, çünkü bu anayasa değişikliğinde getirilen maddelerin Türkiye için bir fırsat, ileri bir adım olduğunu düşünüyoruz."
       

Eski Balıkesir Ülkü Ocakları Başkanı Ulu da referandumda "Evet" denmesini sağlamak için kapı kapı gezip vatandaşları uyaracaklarını söyledi. Siyasi bir amaçları olmadığının altını çizen Ulu, "İnşallah 12 Eylül 2010 tarihinde hayırlı bir netice alacağız. Halkımızın kullanacağı 'Evet' oyları, hayırlı bir netice verecek. Bu oluşumumuz Türkiye'ye örnek olacak." şeklinde konuştu. CHA
       

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler