YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referandum için düğmeye bastı!
Başbakan Erdoğan, referandum mitinglerinin ilkini Bingöl'de gerçekleştirdi.
Referandum için düğmeye bastı!
24 Temmuz 2010 / 15:13 Güncelleme: 24 Temmuz 2010 / 15:13

Erdoğan, 12 Eylül'deki referandumla ilgili ilk mitingini Bingöl'de yaptı. Erdoğan, Bingöl PTT Kavşağındaki mitingde, ''Siz bunların milletin hayrına olan herhangi bir konuda bir araya geldiklerini gördünüz mü? Siz bunların milletin derdine derman olacak herhangi bir çözümde buluştuklarını gördünüz mü? Hayır. Göremezsiniz'' diye konuştu.

''Bunlar dikkat edin milletimizin hayrına olan hiçbir konuda bir araya gelmezler. Sadece 'hayır' oyu vermek için bir araya geliyorlar'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar ileri demokrasiye 'hayır' diyor. Demokratikleşmeye 'hayır' diyor. Özgürlüğe 'hayır' diyor. Çocuk haklarına 'hayır' diyor. Bunlar, milletin projesine 'hayır' diyor. Darbe anayasasına 'evet' diyor. Olay budur. Bunlar hukukun üstünlüğüne 'hayır' diyor ama üstünlüklerin hukukuna 'evet' diyor. Burada ittifak ediyorlar. Bunlar çetelerle mücadeleye 'hayır' diyor. Gizli ya da açık şekilde çetelerin avukatlığını yapıyorlar. Bunlar hizmete baktığınız zaman 'hayır' diyorlar. Büyük Türkiye'ye 'hayır' diyorlar. Türkiye'nin kalkınmasına, ilerlemesine, itibarının artmasına, güçlenmesine 'hayır' diyorlar.

Bunlar, statükonun, vesayetçi anlayışın devamı için aynı noktada buluşuyorlar. Aynı safta AK Parti'yi taşa tutuyorlar. Bu partilere önceki dönemlerde destek veren kardeşlerimizin bu birliktelikten, bu tablodan rahatsızlık duyduğunu biliyorlar. Aylardır Anayasa değişikliklerine neden 'hayır' dediklerinin gerekçesini bile bulamıyorlar. Çaldıkları minareye kılıf bulmaya çalışıyorlar. Şu ana kadar milleti tatmin edecek, bırakın milleti kendi arkadaşlarını tatmin edecek, kendilerini tatmin edecek tek bir gerekçe bile üretebilmiş değiller.''

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan referandum mitinglerine Bingöl'de başladı. Erdoğan halktan evet oyu isterken 35. madde de değişiklik isteyen muhalefete de seslendi: Samimiyseniz gerekirse meclisi toplarız. "Sevgili Bingöllüler Her evet demokrasiye evettir. Her evet özgürlüğe ve hukuka davettir."

"Sizlerle gurur duyuyoruz. Bingöl'le gurur duyuyoruz. Bingöl'ün saygıdeğer güzel insanları, sevgili kardeşlerim, sizleri bu anlamlı buluşmada selamlıyorum. Buradan tüm Bingöl'e selamlarımı ve sevgilerimi yolluyorum. Bingöl'de "Bismillah" diyoruz. Bugün, Bingöl'de ilk mitingimizi gerçekleştiriyoruz. Büyük demokrasi yürüyüşümüze, "Evet" kampanyamıza Bingöl'de başlıyoruz. Bingöl'ü seçmemiz bir tesadüf değil, Bingöl'le başlamamız bir rastlantı değil. Bingöl 1982 yılında yapılan ilk halk oylamasında, darbe oylamasında en yüksek oyla karşı çıkan ilimiz oldu. Bingöl, 2007 halk oylamasında Anayasa değişikliğine yüzde 95,8 oy oranıyla "Evet" diyerek en ön sırada yer aldı. Bingöl AK Parti'yi yüzde 71.71 gibi bir oy oranıyla bağrına bastı. İşte onun için "Bingöl" diyoruz. İşte o yüzden millet iradesine sımsıkı sarılan Bingöl'den "Evet" diyoruz.

Benim milletim 12 Eylülde sandık önüne konulduğunda demokrasi kaçkınlarına en güzel cevabı verecek. Bunlar 12 Eylül yasalarından şikayet ediyor. Bir yandan 12 Eylül manzaralarına alkış tutuyorlar. Bir yandan mağduruz diyorlar, bir yandan terör ile mücadeleyi engellemeye çalışıyorlar. Bir yandan çile çektik diyenler 12 Eylül'e evet diyorlar... Şimdi TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini hatırladılar. Arada sırada uyanıyorlar. Bu uyanma bizi memnun etti. Ana muhalefete diyorum ki, "Bunda samimi misiniz? Akşam yatarken başka, sabah kalkarken başka olmayacak değil mi?" diyorum. "Gerekirse Meclis'i olağanüstü toplarız, gündeme alırız, 35. maddeyle ilgili yeni bir düzenleme yaparız" diyoruz, ana muhalefet, "İktidar partisinin sayısı buna yeterli" diyorlar. Hadi uzlaşma yapalım, uzlaşma istemiyorsan iktidar partisi vakti geldiğinde onu yapar. Akılları karıştırma, önümüzde Anayasa değişikliği var. Bunu halledelim. Ama sürekli yaptıkları iş, Anayasa'yı konuşmak değil. Meydanlarda konuşmuyorlar, başka şeyler konuşuyorlar. Recep Tayyip Erdoğan'ın adı neymiş. Onu söylüyorlar. Sen bilsen ne yazar, bilmesen ne yazar? Biz milletimizle beraberiz.

“BUNLAR ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİTMEKTEN, MİLLET İRADESİNİ ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIMAKTAN, MİLLETE GİTMEYE FIRSAT BULAMIYORLAR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin meydanlarda anayasa konuşmadığını, başka şeyler konuştuğunu belirterek, ''Recep Tayyip Erdoğan'ın adı neymiş? Ya benim adımı sen ne yapacaksın? Benim adımı benim halkım iyi biliyor. Milletim gayet iyi biliyor. Sen bilsen ne yazar, bilmesen ne yazar'' dedi.

Erdoğan, Bingöl'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, muhalefetin meydanlarda anayasadan bahsetmediğini belirterek şunları söyledi:

''Başka şeyler konuşuyorlar. Recep Tayyip Erdoğan'ın adı neymiş? Ya benim adımı sen ne yapacaksın? Benim adımı benim halkım iyi biliyor. Milletim gayet iyi biliyor. Sen bilsen ne yazar, bilmesen ne yazar. Hiç önemli değil. Milletimizle beraberiz. Bizim iktidarımız, milletimizin iktidarıdır. Bu partinin rotasını millet çizmiştir ve bu yolculuğu da böyle sürdürüyor. Biliyorsunuz, bir genel başkan çıkıp bir düşünce ortaya atar da aynı partinin milletvekili çıkıp genel başkanı için 'bu kişisel görüştür' der mi, ya da kendisi yanlış anlaşıldığını söyleyebiliyor. Bunlar da oluyor zaman zaman. Tekliflerinin arkasında duracaklarsa ilgili arkadaşlarıma talimatı verdim ve gerekli çalışmayı her zaman yapmaya biz hazırız. Ama şuanda bizim tek işimiz var. 12 Eylül darbe anayasasını değiştirip, milletin anayasasını getirmek. Olay bu.''

Duygulu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, kararlı bir şekilde bu yolculuğu devam ettirdiklerini ve ettireceklerini belirtti. Erdoğan, şunları söyledi:

''Bingöllülere yönelik sevgimi, muhabbetimi sizler gayet iyi biliyorsunuz. Bu benim Bingöl'e Başbakan olarak yedinci gelişim. Bunları hiç burada gördünüz mü? Geldiler mi? Halinizi, hatırınızı sordular mı? Derdinizi dinlediler mi? Gelmezler. Çünkü bunlar Anayasa Mahkemesi'ne gitmekten, millet iradesini Anayasa Mahkemesi'ne taşımaktan millete gitmeye fırsat bulamıyorlar. Bunlar iftira üretmekten, hakaret üretmekten, sövmekten başka şey bilmezler. Ama bu kardeşiniz bunların hakaretlerine, sövmelerine hiçbir zaman o dille cevap vermeyecek. Bunu biliniz. Çünkü bizi milletimiz terbiye etti. Biz milletimizin o yüksek ahlak değerleriyle hareket ediyoruz. Milletimize layık olmaya çalışıyoruz. Fakat eğer olur ha buraya gelirlerse onları alın bir Karlıova'ya götürün. Orada da güneşin o muhteşem doğuşunu bir seyretsinler. Belki ufukları açılır. Belki zihinleri açılır da Türkiye'nin yeni bir anayasa ile aydınlanmasına belki onlar da 'evet' derler.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler