YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Referandum düello alanı değil"
MHP lideri Bahçeli grubunda partililere seslendi
"Referandum düello alanı değil"
23 Mart 2010 / 10:19 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 13:06

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ile BDP'nin ortaklık yaparak Anayasa değişikliğini referanduma götürecek sayısal çoğunluğa ulaşabileceklerini ifade ederek, ''Ne var ki, referandum seçeneği yasal olmakla beraber üzerinde kumar oynanacak düello alanı da değildir'' dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramının asırlardan beri Türk milletinin tarihinde dostluğun, barışın, kucaklaşmanın ve yardımlaşmanın işareti olduğunu söyledi.

Nevruz gününün, bölücülerin isyan ve eylem gününe dönüştüğünü anlatan Bahçeli, kutlamalarda ''bölücü paçavraların taşınması, İmrani canisinin sinevizyon gösterilerinin bile meydanlarda alenen gerçekleştiğini, tek tip kıyafetli yüzleri kapalı Kandil temsilcilerinin ise resmi geçit yapabildiğini'' ifade etti.

Bu yılki gösterilerde geçen yıllardan farklı olarak, Habur'dan giriş yapan teröristlerin bu yıl şeref ve protokol konuğu olarak baş köşede ağırlandığını, açılan pankartlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kimlikle ilgili mesajlarının yer aldığını, anaların gözyaşı üzerine kurulan istismarın bu yıl alkışlandığını ve 'Anaların kucaklaşma vakti gelmiştir' şeklinde pankartlar açıldığını anlatan Bahçeli, ''gösterilerde İmralı canisinin, doğrudan hükümete muhatap olarak işaret edildiğini'' söyledi.

Terörün bitirilmesi için Türkiye'de anayasal çözüm süreci başlatılmasının gündeme getirildiğini ve ''bölücülüğün meşruiyetini amaçlayan çabaların siyasi çözüme eş zamanlı ilerletilmeye çalışıldığını'' savunan Bahçeli, ''Hükümetin Anayasa değişiklikleri çabasını bir toplumsal ihtiyaçtan da öte bu sinsi niyetin hayata geçirilme arayışı olarak görmek gerekmektedir. Bu maksada ulaşmak için atılacak adımlar, bilinmelidir ki PKK'nın siyasi gündem ve stratejisinin adım adım iletilmesine imkan sağlanması, devletin terör ve bölücülük karşısında teslim olması anlamına gelecektir. Türkiye'nin böylesine büyük tehdit ve tehlikelere maruz bırakıldığı bu gergin ortamda, AKP hükümeti maksatlı bir sessizliğe bürünmüştür. Türkiye'yi enkaza çeviren Başbakan Erdoğan ve hükümeti, hiç sıkılmadan hayali başarı masallarıyla Türk milletinin aklı ve idrakiyle alay etmekle meşguldür'' diye konuştu.

''Bu ne çelişkidir, bu ne tutarsızlıktır, bu ne ilkesizliktir?'' diye soran Bahçeli, şöyle devam etti:

''Buradan Başbakan Erdoğan'a hatırlatmak isterim ki; Türk milletinin haklarını savunacağı, ecdadımızın şerefini koruyacağı yer Çanakkale Şehitliği değildir. Onlar zaten görevlerini yapmış olmanın huzuru içinde bu dünyanın en büyük şehitliğinde milletimizin koynunda yatmaktadırlar. Üstelik bu 'şehide kelle, katile sayın' diyenlerin, teröristle kucaklaşanların anlayacağı ve anlamlandıracağı bir manevi mevki de değildir. Bu milletin tarihindeki muhteşem gerçekler, onun sahibi olanlar tarafından maddi ve manevi olarak zaten yaşatılmaya devam etmektedir. Milletimizin haysiyetinin korunacağı yerler Çanakkale Şehitlikleri değil, AKP'nin boyun eğdiği uluslararası müzakere salonlarıdır. Ecdadımızın itibarının savunulacağı yer il başkanlarının toplantı salonları değil, Zürih'te Ermenilerle imzalanan protokol masalarıdır. Başbakan Erdoğan'ın kaybettiği değerleri ve bir türlü bulamadığı kimliğini Çanakkale Şehitliklerinde araması abesle iştigaldir.''

''24. DÖNEM TBMM'NİN İRADESİNE BIRAKILMALI''

AK Parti'nin hazırladığı Anayasa değişiklik tekliflerinin dün itibariyle partilerine ulaştığını bildiren Bahçeli, değişiklikleri değerlendirmeye başladıklarını söyledi.

Anayasa değişikliği konusunda partilerinin tavrının net olduğunu vurgulayan Bahçeli, ''Mevcut anayasanın değişmesinin gerektiğini ancak bunun için toplumsal bir mutabakata ihtiyaç olduğu; Anayasada değişiklikler yapılmasının, ancak siyasi istikrarın olduğu ve uzlaşmanın zemin bulduğu bir ortamda düşünülebileceği; hükümetin neden olduğu gerilim ve uzlaşmaz tavırların bu zeminin oluşmasına imkan vermediği; Türkiye'yi yönetme kabiliyetini kaybetmiş bugünkü siyasi tablo değişmeden, yeni anayasa hazırlanmasının doğru olmadığı, ısrarlı olunacaksa TBMM'de temsil edilen siyasi partilerden teşekkül etmiş bir Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu oluşturulması, değişiklik talepleri üzerinde bu komisyonun mutabakata varacağı maddelerle ilgili Demokratik Sözleşme yapılması; değişiklik onayının 24. Dönem TBMM'nin iradesine bırakılmasının gerektiği'' yönündeki tavırlarını sürdüreceklerini bildirdi.

Partileri ziyaret etmekle toplumsal uzlaşma sağlanamayacağını savunan Bahçeli, Anayasa üzerinde tartışılmadan, bütün tarafların görüşü alınmadan, eleştirilere kulak verilmeden yapılacakları kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

AK Parti ile BDP'nin ''ortaklık yaparak Anayasa değişikliklerini referanduma götürecek sayısal çoğunlukları olduğunu'' anlatan Bahçeli, ''Ne var ki, referandum seçeneği yasal olmakla beraber üzerinde kumar oynanacak düello alanı da değildir'' dedi.

''DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASIYLA İŞE BAŞLANMALI''

Bahçeli, referandum sürecine gidilmesi halinde meydanları gezerek, Anayasa değişikliklerinin bütün sakıncalarını millete anlatacaklarını söyledi.

''Gelin inadınızdan vazgeçin'' diyen Bahçeli, ''Değişiklikleri bir uzlaşma komisyonu kurup ayrıntılarıyla görüşelim, mutabık kaldıklarımızı milletimize duyuralım ve ilk genel seçimde milletin iradesine teslim edelim'' önerisinde bulundu.

Siyasi ve ahlaki çürümenin, devlet ve toplum hayatını bir kanser gibi sardığını ileri süren Bahçeli, yozlaşma kültürünün her alanda kök saldığını, Türkiye'nin yolsuzluk, vurgun, talan ve kanunsuzluklar ülkesi olduğunu iddia etti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ''Anayasalar, kirli ellerin, kirli zihniyetlerin ve lekeli alınların kendilerini aklayacakları, arkasına saklanacakları istismar malzemeleri ve paravanlar değildir ve olmamalıdır. Ve eğer bir yerden değişikliğe başlanacaksa 'temiz toplum, temiz siyaset, temiz yönetim'in sağlanması ve dokunulmazlıkların kaldırılması ile işe başlanmalıdır'' diye konuştu.
 "AYTAÇ DURAK'IN VE MUSTAFA TUNCEL'İN İSTİFA ETMELERİ TAKDİR UYANDIRDI"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ahlaki kirlilik ve yolsuzluklarla kararlı ve etkin bir mücadele için ''Temiz siyaset-temiz yönetim-temiz toplum''un tesisinin artık kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, ''Siyasi Ahlak Yasası'nın Meclisten acilen çıkartılmasını teklif ediyoruz'' dedi.

Bahçeli, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tuncel'in talepleri doğrulsunda, partisinden istifa etmelerini değerlendirdi. ''Tarafların haklarındaki suçlamalardan aklanmak için çağrımıza uyarak gösterdikleri hassasiyet takdir uyandırmıştır. Konunun ve adaletin tecellisinin takipçisi olacağımızı buradan açıklamak istiyorum'' diyen Bahçeli, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başladığını hatırlattı.

Bahçeli, Mahalli İdareler Genel seçimlerinden hemen sonra partisinden seçilen belediye başkanlarını ''Hizmetlerinde helal kazançtan, tevazudan, müşfik tavırlardan, tarafsızlıktan, hukuktan, adaletten ve faziletten asla ayrılmamaları'' konusunda uyardığını belirtti.

Bugün yaptıklarıyla bu sözlerinin arkasında sonuna kadar durduklarını, iktidar ve muhalefet, taraftar veya tarafsız herkese gösterdiklerini dile getiren Bahçeli, ''Bize yakışan buydu, bizden beklenen buydu ve onu gerçekleştirdik'' dedi.

''Biz, AKP gibi yolsuzluk iddiaları karşısında kulaklarımızı tıkayamayız'' ifadesini kullanan Bahçeli, ''Ali Dibo markası alnına kazınmışlara, bırakın Bakanlık yapmayı, siyaset bile yaptırmayız. Mütedeyyin vatandaşlarımızın, gurbetçilerimizin zekatlarını çalanların dosyalarını örtbas etmeyiz, edemeyiz. Çünkü inancımıza terstir, çünkü ahlakımıza aykırıdır, çünkü vicdanımıza uymaz ve anlayışımıza sığmaz. Millet hakkını helal etmez ve Allah da bizi affetmez'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ve ekibine müjdesinin olduğunu dile getiren Bahçeli, yıllardır yolsuzluklarınızın markası olmuş belediyelerinizden hesabı mutlaka kendilerinin soracağını, soygun çetelerinin yakasına mutlaka kendilerinin yapışacağını söyledi.

''TBMM'DEN BAŞLAYAN TEMİZLİK İRADESİ...''

Bahçeli, yolsuzluğa neden olan kirli çarkın kökten kaldırılması gerektiğini de vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bugün, toplumsal barışı ve demokratik sistemin varlığını tehdit eden, devlet kurumlarına olan güveni sarsan ve toplumsal tahribata neden olan ahlâki kirlilik ve yolsuzluklarla kararlı ve etkin bir mücadele için 'temiz siyaset-temiz yönetim-temiz toplum'un tesisi artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Ülkemiz, TBMM'den başlayan temizlik iradesiyle, temel ahlak yasalarının alt yapısını oluşturmalı ve girişimlere vakit kaybetmeden başlamalıdır. MHP, kamuoyuna ve siyasal partilere bir çağrıda bulunmaktadır. Bu samimi çağrımızın ekseninde, siyaset kurumunun faaliyetlerini ahlaki süzgeçten geçireceğine, siyasete etik bir temel ve form kazandıracağına inandığımız 'Siyasi Ahlak Yasası'nın Meclisten acilen çıkartılmasını tekraren teklif ediyoruz.''

Bu konudaki önerilerini sıralayan Bahçeli, bunlar arasında ''Yolsuzlukla Mücadele Kurulu'', Kamu Denetçiliği Sistemi'', ''Türkiye Denetim Kurumu'' kurulmasını saydı.

Bahçeli, ayrıca, ''Siyasi parti gelir kaynaklarının ve harcamalarının şeffaf hale getirilmesi ve etkin denetimi, milletvekilleri, belediye başkanları ve üst siyasi yönetim kadrolarının, görev öncesi ve görev sonrası mal bildirimlerinin kamuoyu ile paylaşılması, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında olabilecek yolsuzluk iddialarının adli soruşturmasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılmasına imkan sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması'' önerilerinde de bulundu.

Partisi için yolsuzluk ithamlarından kurtulmanın, yolsuzlukları önleyebilmenin yolunun, TBMM'den kuvvet alan ve başlayan ''Temiz siyaset, temiz toplum, temiz yönetim'' anlayışının hakim kılınmasından geçtiğini söyledi.

'BAŞLANGIÇ NOKTASI TEMİZLİK OLMALI''

Bahçeli, yeni bir Türkiye'ye açılmak isteyen herkes için başlangıç noktasının, ''temizlik'' olması gerektiğini ifade eden Bahçeli, bunlar yapılmadığı takdirde, adaletten de kalkınmadan da eşitlikten de ve hakkaniyetten de söz etmenin mümkün olmadığını bildirdi. Bahçeli, ''MHP, hiçbir siyasi ikbal beklentisi ve kaygı gözetmeksizin bugün TBMM'de bulunan bütün siyasi partileri, Anayasamızın tali değişikliklerini bir kenara bırakıp öncelikle ve acilen tam bir ahlak ve fazilet sınavı vermeye çağırmaktadır'' dedi.

''MİLLETİMİZİN ALIN TERİ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR''

Konuşmasında ekonomik gelişmelere de değinen Bahçeli, ''Hükümet, sorumsuz bir mirasyedi gibi milli varlıkları satarak açıklarını kapatmaya çalışmakta ve milletimizin alın teri kelimenin tam anlamıyla peşkeş çekilmektedir'' dedi.

Bu kapsamda, 52 adet ''akarsu santralinin'' özelleştirme yoluyla satışı için düğmeye basıldığını, milli servet niteliğindeki bu kıymetlerin ''haramzadeler'' tarafından gözden çıkarıldığını ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın, siyasi rakiplerine, ''Kaç tane fakir-fukara evi dolaştın, kaç tane garip gureba evi dolaştın?'' diye sorduğunu belirten Bahçeli, ''Bizim kimi ziyaret edip etmediğimiz, kimin yanına gidip gitmeyeceğimiz Başbakan'ın ve partisinin bileceği bir iş değildir ve buna dair fikir beyan etmek hadlerine de olmayacaktır'' dedi.

MHP'nin hiçbir ferdinin, yapacağı yardımı, vereceği sadakayı gösteriş uğruna yapmayacağını ve bunu siyasetine asla alet edemeyeceğini ifade eden Bahçeli, ''Vatandaşlarımızın derdine deva olmak bir yana, muhtaç olmalarını politik hedeflerine alet eden ve kameralar eşliğinde haneleri siyasi propaganda arenasına çeviren bu zihniyetin, garip gureba hakkından bahsedebilmesi için, önce milletimizin verdiği vergilere nasıl göz koyduğunu, vatandaşımıza azar azar verirken, kendi yandaşlarını nasıl abat ettiğini de itiraf etmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Bahçeli, yoksul kişilerin Başbakan'ın umurunda olmadığını iddia eden Bahçeli, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Başbakan Erdoğan ve yandaşlarına açıkça şunu söylemek isterim ki; Bizim gönlümüzde Malatyalı yoksul kardeşimiz vardır. Bizim aklımızda Artvinli işçilerimiz  bulunmaktadır. Gündemimizde Çorumlu çiftçimiz, Sinoplu esnafımız yer almaktadır. Hiç kimse bu gerçekleri aklından çıkarmamalı, bize akıl vermeye ve itham etmeye kalkışmamalıdır.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliğini önceliğine alan AK Parti Hükümetine, sosyal ve ekonomik hayatı doğrudan ilgilendiren daha acil bir konuda yasa değişikliği çağrısında bulunduklarını dile getirerek, partisinin halen Meclis gündeminde bulunan Türk Borçlar Kanun Tasarısı ile Türk Ticaret Kanun Tasarısı'nın, karşılıklı mutabakat sağlandıktan ve itirazlar giderildikten sonra bir an önce yasalaşması gerektiğine inandığını söyledi.

Bahçeli, MHP'nin, buluşulacak bir mutabakat zemininde, bu iki kanunda yapılacak değişikliklere var olduğunu ve bu konuda Hükümeti harekete geçmeye davet ettiğini sözlerine ekledi.

AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler