YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Recep Bey' tepkisi
'Recep Bey' tepkisi
24 Mayıs 2010 00:55
AKP’den Kılıçdaroğlu’na ‘Recep Bey’ öfkesi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ’Recep Bey’ söylemi AKP’yi öfkelendirdi. AKP’li Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu’nun söylemini soğuk savaş döneminin üslubuna benzetti.

CHP Kurultayıyla ilgili AKP’den açıklamalar gelmeye başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kurultaydaki ‘Recep Bey’ söylemi konusuna ilişkin, ‘Doğrusunu isterseniz bu üslup gerçekten çok yakışıksız bir üsluptur, çok yadırgayıcı bir üsluptur. Anamuhalefet partisinin başına geçecek olan bir insan ilk adımında bu şekilde sokak jargonuyla konuşmaz.

Sonuçta insanların anladığı dilden konuşmak, onlara hitap etmek bir siyasetçi için ek bir avantaj olabilir ama ülkenin başbakanına ‘sayın başbakan’ demeyi bile fazla gören bu zihniyet özellikle soğuk savaş dönemlerindeki siyaset anlayışını çağrıştırıyor’ karşılığını verdi.

Süleyman Demirel’in, Bülent Ecevit’e ‘hükümetin başı’ diyerek hitap ettiğini anımsatan Çelik, TBMM’de bazı milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için ‘Abdullah Gül’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ‘Tayyip Erdoğan’ dediklerini belirtti.

Çelik, şöyle devam etti: ‘Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu bunu biraz daha ileri götürerek ‘Recep Bey, Recep Bey’ diyor. Yani sokaktaki herhangi bir vatandaştan söz eder gibi ya da herhangi bir devlet memurundan, Ahmet’ten, Mehmet’ten söz eder gibi bir üslup tercih etti.

‘Dünyanın 17. kişisi’

Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu şekilde hitap etmesi Sayın Başbakan’a bir şey kaybettirmez. Sayın Başbakan, ‘dünyanın en etkili 17. kişisi’ seçilmiştir.

Bütün dünyada, doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde etkinliği olan, tanınırlığı olan, Türkiye adına saygınlık uyandıran bir insana kendi ülkesindeki bir siyasi parti liderinin ‘Sayın Başbakan’ demeyi bile kendince çok görmesi ve adeta ‘Recep Bey’ diyerek kendince O’nu sıradanlaştırmaya çalışması çok yadırgayıcı bir şeydir.

Biz bugüne kadar Deniz Baykal’a ‘Sayın Baykal’ dedik. Bu tarz, herkes tarafından kabul edilmiş ve benimsenmiş bir tarzdır. Bunu sanki hiç bilmiyormuş gibi bunun tamamen dışında bir söylem kullanması sokak jargonuna önem vereceği anlamına geliyor. Bu da son derece yakışıksız.’

Siyasetin bir rekabet zemininde yapıldığını ancak nezaketten soyutlanmış bir rekabetin asla ve asla kabul görmeyeceğini vurgulayan Çelik, ‘Siyaset nezaketten soyutlanmamalı’ dedi.

Arınç: Küçültücü

“Recep Bey” hitabına bir tepki de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi. Arınç “Kurultaydaki konuşmasının eleştirilecek çok yön var, ama buna gerek duymuyoruz. Recep Bey konuşması, kendi ifadesi ile ‘ismini söyledim’ diyor ama genelde anlaşıldığı kadarıyla biraz küçültücü bir ifade şeklinde konuşulmuş. Eğer böyle bir amaç taşıyorsa bu çok yanlıştır. Kimse hakkında küçültücü olmak doğru değil. Biz siyasetçiler birbirimize hitap ederken ya sayın genel başkan ya sayın soyadını söyleyerek hitap ediyoruz. Meclis konuşmalarında da İçtüzüğümüz bunu emrediyor. Sayın diye başlayarak temiz bir dille konuşmak mecburiyetindeyiz. Ama bir Kurultay heyecanı içerisinde belki delegeleri etkilemek adına, eleştirilerini yapmak için böyle bir üslubu seçmiş olabilir” dedi. (Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler