YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Recep Bey için gitme zamanı geldi"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, referandum mitinglerinin adresi bu sefer Isparta oldu.Referandumda hayır oyu isteyen Kılıçdaroğlu, Ispartalılar'ın Erdoğan'ı gül suyu ile uğurlamalarını istedi.
"Recep Bey için gitme zamanı geldi"
21 Ağustos 2010 / 15:30 Güncelleme: 21 Ağustos 2010 / 15:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bunlar ne biçim siyasetçi, millete baskı kuruyorlar, diyorlar ki illa 'evet diyeceksiniz', 'demezseniz sizi bertaraf ederiz' bunu zamanında Hitler yapmıştı, Kenan Evren Paşa yapmıştı'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Isparta'nın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Isparta'da yaptığı mitingde kendisine ''memur Kemal Efendi'' diye seslendiğini hatırlattı.
 Devlette memur olarak hizmet etmekten her zaman onur duyduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Efendi olmak ne zamandır suç oldu? Biz efendi adamız, bize edep erkan öğrettiler. Recep Bey sen edep erkanı unuttuysan ben sana ne diyeyim'' diye konuştu. 

Bir insanın soyunu sorgulamanın yanlış olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''İnsan insandır, size insan Kemal olarak, memur Kemal olarak, işçi, emekli Kemal olarak geldim ve saygılarımı sunuyorum'' dedi.
 Başbakan Erdoğan'ın 8 Ekim 2002'de Isparta'da yaptığı konuşmada, ''Çiftçinin zulüm içerisinde olduğunu, bu zulme son verilmesi için vatandaştan kendilerine oy vermelerini istediğini'' anlatan Kılıçdaroğlu, ancak zulmün AK Parti iktidarında daha da genişleyerek sürdüğünü öne sürdü.
''Recep Bey Isparta'ya geldiğinde, gül suyu sıkılmıştı değil mi? Şu anda gül suyu ile Recep Bey'i yolcu etme zamanı geldi, Isparta'ya bu görev düşüyor'' diyen Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan 12 Eylül'de yapılacak referandumda ''hayır'' oyu vermelerini istedi.

İktidarın gündeminin Anayasa değişikliği, vatandaşın gündeminin ise işsizlik ve yoksulluk olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Anayasaya 'evet' derseniz Recep Bey'i kurtarırsın, 'hayır' derseniz demokrasiyi kurtarırsınız. Biz demokrasiden yana gideceğiz'' diye konuştu.
 Başbakan Erdoğan'ın geçmişte vatandaşa dokunulmazlıkları kaldırma sözü verdiğini, ancak bu sözü yerine getirmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

''Recep Bey, dokunulmazlıkları neden kaldırmadı? Korktuğu için kaldırmadı. Bir adam yiğitse, adam gibi adamsa meydanlarda verdiği sözün arkasında durur ve dokunulmazlıkları kaldırır. Bende ona bravo derim. Millete söz verdin ama arkasında durmadın. Halka yalan söyleyen, halka verdiği sözün arkasında durmayan siyasetçinin arkasında hiçbir Ispartalı durmamalıdır. Sandıkta dersini vermelidir.''

AK Parti'nin referandum nedeniyle ''hayır'' kelimesini kullanmaktan bile çekindiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Bunlar bir ara her konuşmanın sonunda 'hayırlara vesile olsun' derlerdi, şimdi dut yemiş bülbül gibiler. 'Hayır'da hayır olduğunu bilmiyorlar mı? Düşünün mübarek ramazan ayındayız, 'hayırlı ramazanlar' demekten korkuyorlar. Bunlar ne biçim siyasetçi, millete baskı kuruyorlar, diyorlar ki illa 'evet diyeceksiniz', 'demezseniz sizi bertaraf ederiz', bunu zamanında Hitler yapmıştı, Kenan Evren Paşa yapmıştı'' diye konuştu.
Anayasa değişikliklerinin vatandaşların mevcut haklarını elinden aldığını ve bunun daha fazla demokrasi iddiasıyla yapılmaya çalışıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, vatandaşın, bu oyuna gelmeyeceğini söyledi. 
 
DEMİREL'E SAĞLIKLI VE UZUN BİR ÖMÜR DİLEĞİ
 
Isparta'nın büyük devlet adamları yetiştirdiğini, bunlardan birinin de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Demirel'e sağlıklı, uzun bir ömür dileğinde bulundu.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yönelik sözlerini de eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Ölülerinizi hayırla yadedin'' şeklinde hadis bulunduğunu hatırlattı.
 Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Aradan bu kadar yıl geçmiş, tarih bilmezsin, kitap bilmezsin, doğru düzgün konuşmayı bilmezsin, yalanlarınla insanlara nasıl hakaret edersin? Üstelik ölünün arkasından nasıl konuşursun. Bunu da ramazan ayında yapan Başbakan'ın, Recep Bey'in gerçek yüzünü görün diye sizlere söylüyorum. Cenaze namazında imam ne der? 'Nasıl bilirdiniz' der, hepimiz 'İyi bilirdik' deriz, 'Hakkınızı helal ediyor musunuz' diye sorar, 'Helal ediyoruz' deriz, şimdi Recep Bey, tarihte bu ülkeye hizmet etmiş insanların arkasından aleyhte konuştuğu zaman, elinizi vicdanınıza koyun sandığa öyle gidin. Bunun getirdiği anayasa adaletli midir yoksa gayri adil midir?''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP, MHP, PKK'ya ''ruh ikizi'' dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, meydandaki bir pankartı da işaret ederek, ''Bakın orada güzel bir şey var. 'ABD, AKP, PKK, AB Oyununa Hayır.' Habur'u biliyorsunuz değil mi'' dedi.

AK Parti'ye gereken dersi vermenin onurlu bir yurttaşlık görevi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, CHP olarak Türkiye'yi hep beraber ayağa kaldırmak için yola çıktıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Ulusal Kurtuluş Savaşını hangi ruh ve heyecanla verdiysek aynı ruh ve heyecanla önce 12 Eylül'e sonra seçimlere yürüyeceğiz ve halkın iktidarını kuracağız'' diye konuştu.
AA

kemal efendi cok basitmişsin be
 // nasıl adamsın sen
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
21 Ağustos 2010 23:53
peki,demokrasiye bu kadar düşmanlık niye???
 // ibrahim çelikoğlu
Ermeniler en büyük Türk düşmanı olduğu halde,(Doğudan toprak istemesi,soykırım iftirası,Karabağ'ı işgal,diplomatlarımızı öldürmesi vs.)Ermeniler bile Türk'lerin demokratikleşmesini ister.Demokrat Türkiye harp yapmaz.Hukuk geçerlidir.Ermeni'lere adam olmaları teklifinde bulunur ve kapıları açar..Peki siz ne istiyorsunuz? Ermeni bile olamadınız.Yazık yazık.Bunlar Türkiyenin tümüne sahip galiba.
Almanlar bize;Orta asyaya sürüleceksiniz derdide inanmazdık......
21 Ağustos 2010 16:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler