YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Recep Bey' açıklaması
'Recep Bey' açıklaması
25 Mayıs 2010 00:53
Kılıçdaroğlu, Recep Bey'le Tayyip Bay arasındaki farkı açıkladı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün bir çok özel tv kanalında merak edilen sorulara cevap verdi... Başbakan’a neden ’Recep Bey’ diye hitap ettiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu özetle şunlar söyledi...

RECEP BEY: Ben Bey sözcüğünün aşağılayıcı bir şey olduğunu ilk kez duyuyorum. Kesinlikle bey sözcüğünün aşağılayıcı olduğunu ilk kez duyuyorum. Tayyip Bey algısı şöyle; ’Anadolu’dan geldi, yırtık ayakkabıları vardı, yoksulluktan geldi. Futbol ayakkabısı alırken bile arkadaşlarından yardım alan birisi’ şeklinde bir tablo var. Ama bir de Recep Bey var. Siyasete atıldıktan sonra zenginleşen, olağanüstü mal varlığı olan, kendisi değil çocukları da olağanüstü zenginleşen, 7 yıldızlı otellerde tatil yapan. Çocuklarına 5 yıldızlı otellerde düğün yapan bir tablo var. Bu tabloyu görmesi lazım halkın. Recep Bey tablosu ile Tayyip Bey tablosu arasında fark var. Recep Bey tablosunda alınganlık yapılıyor çünkü Recep Bey tablosu onları rahatsız ediyor. O nedenle bu tavrı koydum.

MASA BENİM DEĞİL: (Makam masasını işaret eden Birand’ın, “Her şey bu masa için öyle değil mi?” sorusuna) Bu masa bana ait değil, ben buraya geçici olarak geldim. Bu masa halka ait.

KAYNAĞI BİLİYORUM: Sayın Başbakan benim maliyeci kimliğimi unutmuş herhalde. Kaynağın ne olduğunu, nasıl kullanılması gerektiğini bilen bir insanım ama Sayın Başbakan’ın böyle bir geçmişi yok. Başbakan’ın ekonomi bilmediğini de söyledim. Orada temel nokta şu; eğer dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyseniz, siz ’benim kaynağım yoktur’ diyemezsiniz. Kaynağı bulur, yaratırsınız.

MUHATABIM BAŞBAKAN: Sayın Başbakan, anamuhalefet partisinin lideriyle herhalde muhatap olacaktır. Yani eleştirilerimize yanıt verecektir. Biz de onun eleştirilerine yanıt vereceğiz.

İlk ziyaret Zonguldak’a

Kılıçdaroğlu, ‘genel başkan’ sıfatıyla ilk yurtiçi ziyaretini eski Başbakan Büent Ecevit’in memleketi Zonguldak’a gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu, maden faciasının yaşandığı Karadon maden bölgesinde incelemelerde bulunacak. Ardından da grizu faciasında yaşamını yitiren maden işcilerinin aileleri ile bir araya gelerek başsağlığı dileyecek.

Dış politikada zayıf" eleştirisi

Sayın Uğur Ziyal'le bir görüşmemiz oldu. Ama bizim partimizde Onur Bey, Şükrü Bey var zaten. Onların görüşlerinden elbette yararlanacağız. Pek çok çevreden yine görüşler alınacak. Bunları izleyeceğiz. Ben Sayın Öymen'in de Sayın Elekdağ'ın da önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Bazı arkadaşlarımız bu konuda her türlü katkıyı verbileceklerini ifade ettiler.

İş dünyasının çekinceleri

Benim hesap uzmanlığım çok gerilerde kaldı. Bürakraside çalıştım. Uygulamayı biliyorum. Demirel'le, Özal'la, Ecevit'le, Çiller'le çalıştım. İş dünyasının bilmesini isterim ki bürokrasiden gelenler sorunun nereden kaynaklandığını bilirler.  Bu çağda iş dünyasını hapsetmek doğru değil. İş dünyasının daha fazla üretim, daha fazla yatırım yapması için önündeki engelleri kaldıracağız. İstihdam yaratacaksak bu bizim hanemize yazılacak.

"Popülist konuşma" eleştirisi

Kurultayda siz halka sesleneceksiniz. Ben doğrudan halka seslendim. Bunları bir akademisyen üslubuyla anlatamazsınız. Siz bunu üniversitede yaparsanız üslup farklı olurdu. Halka ilişki kurmak için nasıl bir politika izleyeceğinizi anlatmak zorundasınız. Benim o konuşmamda reçeteler de var. Önemli olan o reçeteyi yaşama geçirmektir. Çözümler var aslında ama Başbakan yaşama geçirmek istemiyor. Bunu çeşitli çevreler defalarca dile getirdi. Bunun nasıl çözüleceğini görmek istiyorsa Sayın Başbakan, önümüzdeki seçimlerde CHP'ye oy verir, nasıl çözüleceğini görür.

"Karizma"

Karizmam var mı, yok mu ben onu bilmiyorum. Ama ben sade bir insanım bir yerde sorun varsa da onu çözmekten yanayım. Hiç karizmam olmasın ama ben sorunları çözeyim. Yurttaş, siyasetçiye güvenmiyor. Siyasetçinin aldattığını  hissediyor. Biz bu sıcak ilişkiyi yakalarsak, hesap veren siyaset anlayışını getirirsek Türkiye'nin çözülemeyecek sorunu yok. Brezilya, Portekiz sounları çözüyor da biz neden çözemiyoruz? Her şeyimiz var, iş adamlarımız, üniversitelerimiz... Eksik olan ne? Bu helvayı yapacağız. Herkese gideceğiz. Bu ülkenin simitçisine, sanayicisine, toplumun her kesimi ile ilgili çözümümüz var.

Sistemin yolunu açmak lazım. Kaynak olmadan hiçbir şey olmaz. Ama dünyanın en büyük 20 ülkesinden biri sizsiniz, siz nasıl 'Benim kaynağım yok' dersiniz. Kaynak var. Ama yerinde kullanılmıyor.

CHP iktidarında biz kesim hesap komisyonu kuracağız. Bu komisyonun başkanı da muhalefetten olacak. Bütçe ile ilgili bana hesap sorulacak.

BELLİ OLDU İYİ OLDU KÜÇÜLDÜ !
 // ABDULLAH HARUN
Belden aşağı vuruş mazeretini açıklamış bu kafayla değil parti yönetmek iktidarın tozuna bile yetişemez. Bu partiden birşey bekleyen samimi kardeşlerimiz siz bunlardan ya vaz geçin yada başka partiye geçin niçin mi köşe yazılarını okuyunda bunların gerçek yüzlerini başkasının kaleminden öğrenin, bunlardan ne köy olur ne kasaba kendilerine hayırları yok biri dam diyor biri kapı başınızın çaresine bakın.30 40 yıl öncesiyle bir yere varılmaz keşke demeye...
25 Mayıs 2010 09:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler