YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Rapor sakıncalı gizleyelim"
Deniz Baykal 5 ay önce uyarmış: "Rapor sakıncalı gizleyelim"
"Rapor sakıncalı gizleyelim"
18 Aralık 2009 / 08:22 Güncelleme: 18 Aralık 2009 / 08:24

Demokratik açılım sürecindeki projelere 'ayrıştırıcı' diyerek karşı çıkan CHP'nin daha önce hazırladığı raporlarla çelişmesi, Genel Başkan Deniz Baykal başta olmak üzere parti yöneticilerini zor durumda bırakıyor.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM'deki 2010 bütçesi görüşmelerinde Zaman'ın 20 Ağustos 2009 tarihinde gündeme getirdiği CHP Tunceli Raporu'na işaret etti ve raporda anadilde eğitim ile genel af talebi olduğunu hatırlattı. CHP lideri Baykal ise parti yöneticileri tarafından hazırlanan raporun 'resmi' hüviyeti olmadığını savundu. Baykal'ın, demokratik açılım sürecinin başladığı günlerde partili yöneticilere "Tunceli raporumuz bazı sakıncalar içeriyor, gündeme gelmemesini sağlayalım." uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

 

CHP lideri Baykal, Genel Kurul'da, "CHP'nin böyle bir raporu yok." cevabını vermişti. Dün de bir gazeteye 'Tunceli Raporu ve Demokratikleşme Raporu' hazırlamadıklarını söyledi. Oysa CHP'nin resmi kayıtları böyle söylemiyor. 1996 yılında Baykal'ın CHP lideri olarak Tunceli'ye yaptığı ziyaretin ardından özelde Tunceli, genelde ise Kürt vatandaşların yaşadığı sıkıntıların tespiti için bir komisyon oluşturuldu. Komisyonda dönemin CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve Tunceli Milletvekili Orhan Veli Yıldırım, Parti Meclisi (PM) üyesi ve İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş ve Erzincan Milletvekili Mustafa Yıldız yer aldı. Heyet, 22-24 Ekim 1996 tarihleri arasında bölgeye bir gezi yaptı, ardından da Tunceli Raporu adı verilen bir rapor hazırlayarak Baykal'a sundu. Bu rapor, daha sonra CHP tarafından baskıya verilerek kitaplaştırıldı. Kitabın bir nüshası da halen TBMM Kütüphanesi'nde bulunuyor.

 

Raporda imzası bulunan isimlerden Ercan Karakaş da raporu doğruladı. Genel Merkez tarafından görevlendirilen bir heyetin raporu hazırladığını belirten Karakaş, "Bu, CHP'nin hazırladığı bir rapordur." dedi. Partinin resmi internet sitesinde de yer alan Tunceli Raporu, Temmuz ayında yenilenen partinin yeni sitesine alınmadı. İnkar edilen rapor, Zaman'ın 20 Ağustos 2009 tarihli sayısında "CHP, genel af ve anadilde eğitimi 13 yıl önce istedi" başlıklı haberiyle ilk kez gündeme gelmişti.

Yeni Şafak

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler