YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rahşan Ecevit'in adayı bakın nerede görev almış
Rahşan Ecevit’in, DSP Genel Başkanlığı için Alemdar Yalçın'ı aday göstermişti
Rahşan Ecevit'in adayı bakın nerede görev almış
07 Mayıs 2009 / 09:41 Güncelleme: 07 Mayıs 2009 / 00:00

Rahşan Ecevit’in, DSP Genel Başkanlığı için aday gösterdiği Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın’ın daha önce Ergenekon davasından tutuklu Tuncay Özkan’ın partisinde görev aldığı ortaya çıktı.


Yalçın’ın, Özkan’ın hapisteyken kurduğu Yeni Parti’de görev alması dikkat çekti. 28 Aralık 2008’de Yeni Parti’nin 1. Olağan Kongresi’ne katılan Yalçın, Özkan’ın Silivri Cezaevi’nden gönderdiği mesajı kongrede okumuştu.


ERGENEKON SANIĞININ VEKİLİ


YALÇIN, genel başkanlığa vekalet ediyordu. Adaylığını açıklayan Yalçın, ‘Ben, ‘biz kaç kişiyiz’ hareketi destekleyenler arasında yer aldım. Yeni Parti’nin kuruluş aşamasında da görev aldım. Tuncay Bey gözaltına alınınca bana, ‘emaneten bu işi yürütür müsün’ dediler. 1 Nisan itibariyle istifamı verdim’ dedi. NEŞE SARIDOĞAN367 Hüsamettin döndü!
e-muhtırayı destekleyen, darbe için çalışan Ergenekoncuları savunan Demirel’in emanetçisi Cindoruk, 28 Şubat’ta siyasetten silindikten 10 yıl sonra ortaya çıktı. İlk sözü de Ergenekon’u savunmak oldu.


‘DEMOKRAT Parti içindeki Ergenekon’u temizleyemedim’ diyerek istifa eden Genel Başkan Süleyman Soylu’nun yerine Ergenkon operasyonlarını eleştiren Süleyman Demirel’in emanetçisi Hüsamettin Cindoruk adaylığını açıkladı. 28 Şubat’ın önemli aktörlerinden, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 367 oyununu desteklediği için ‘367 Hüsamettin’ adı verilen Cindoruk’un ilk açıklaması Ergenekon’u operasyonunu eleştirmek oldu. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adaylığını desteklediğini söyleyen 76 yaşındaki Cindoruk DP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de son dönemde ‘ayrışma’ yaşadığını savundu. İsim vermeden Ergenekon soruşturmasına yüklenen Cindoruk şunları söyledi: ‘Organize suç örgütü olur ama organize savcı olmaz. Organize mahkeme olmaz. Haberleşme özgürlüğü, demokrasinin en kısıtlama altında olduğu dönemlerde bile hoyratça yapılmamıştır. Askeri sıkıyönetim oldu ama ilk defa sivil sıkıyönetim yaşanıyor.’


CİNDORUK’A PARTİ İÇİNDEN TEPKİ


DEMOKRAT Parti Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan, Cindoruk’un adaylığına tepki gösterdi. ‘Geçmişte partimizin çok önemli makamlar bahşettiği, ama bu makamları demokrasi dışı mahfillerin hizmetine sunmaktan çekinmeyen, 28 Şubat sürecinde postmodern darbecilerin, siyaset mühendislerinin aracı olmuş, adı hala darbecilerle birlikte anılanların yaptıkları bu arayışları ibretle izliyoruz’ diyen Ceylan yazılı açıklamasında şunları kaydetti:


‘DP’NİN MİSYONUNA SAYGISIZLIK’


‘DP’YE gönül veren arkadaşlarımızın iyi niyetlerini istismar ederek partimizden ayrılmasına neden olduktan sonra yarı yolda bırakan, demokrasi tarihinin notunu çoktan verdiği ve binde bir oy alan Şemsiye Partisini kuranların son çırpınışlarına üzülüyoruz. Milli iradeyi militarizme teslim eden, 27 Nisan e-muhtırasına destek veren, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 dayatmasını savunan, Ergenekoncuların avukatlığına soyunan ulusalcı çizgideki şahsın partimizle adının anılmasını 63 yıllık DP’nin misyonuna, demokrasi ve bu millet uğruna verdiğimiz şehitlerimizin aziz hatıralarına saygısızlık olarak görüyoruz.’ ANKARA star


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler