YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'PYD'nin Berlin'de ofis açması endişe verici'
'PYD'nin Berlin'de ofis açması endişe verici'
10 Mayıs 2016 16:07
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, PYD'nin Almanya’da açık ve meşru faaliyet zemini bulmasının endişe verici olduğunu belirtti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, PYD'nin Almanya’da açık ve meşru faaliyet zemini bulmasının endişe verici olduğunu belirtti.

Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'nın da terör örgütü kabul ettiği PKK’nın yan örgütü olarak nitelenen PYD’nin Berlin’de ofis açabilmesini, "kabul edilemez bir gelişme" olarak niteledi.

PYD'nin Berlin'de ofis açmasının, Almanya’da resmen yasak olan fakat fiiliyatta terör örgütü muamelesi görmeyen PKK’ya yönelik tutumun yeni bir boyut kazandığını gösterdiğini belirten Yeneroğlu, şöyle devam etti:

"Almanya’nın Anayasayı Koruma Dairesi, 2014 yılı raporunda PYD’nin terör örgütü PKK’nın yan örgütü olduğunu resmen ifade etmektedir. 

PYD, yine bu raporda terör örgütünün Almanya örgütü olduğu belirtilen NAV-DEM’in ofisini kullanmaktadır. Dolayısıyla PYD’nin Berlin’de ofis açması, PKK’ya yönelik yasağın uygulamada bir anlam ifade etmediğini tekrar göstermektedir.

Hükümetimiz tarafından başlatılan milli birlik ve kardeşlik sürecini baltalayan, özellikle Güneydoğu'da halkımıza yönelik terör estiren PKK’nın yan örgütünün Almanya’da bu şekilde açık ve meşru bir faaliyet zemini bulması endişe verici bir olaydır."

Yeneroğlu, son Ankara saldırılarının faillerinin, PYD kamplarından Türkiye'ye geldiklerine dikkati çekerek, "Almanya’nın vahim bir durum içerisinde olduğu ortadadır." ifadesini kullandı.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler