YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'in Erdoğan'ı aramasına CHP ve MHP'den tepki
Putin'in Erdoğan'ı aramasına CHP ve MHP'den tepki
08 Haziran 2015 16:57
Putin'in Erdoğan'a tebrik telefonuna CHP ve MHP'den tepki geldi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin “Cumhurbaşkanı'nın makamına rağmen tarafsız olmadığını sadece bizler iddia etmiyoruz. Herkes farkında. Yoksa Putin nereyi arayacağını bilmez mi? Sayın Davutoğlu ısrarla benimle muhatap olun diyordu. Putin bile seninle muhattap değil sayın Davutoğlu" dedi.

MHP milletvekili Oktay Vural ise durumu "Tam bir gaflettir. Birisi Türkiye'nin başkanlık sistemiyle değil; parlamenter sistemle yönetildiğini Putin'e hatırlatsın” diyerek yorumladı.

Vural, “Türkiye'de Putin sistemi yoktur. Bu ikisi birbirlerine çok benziyorlar herhalde. Diplomatik olarak bir gaftır. Parlamenter demokrasi açısından TBMM'yi yok saymaktır. Özür dilemesi gerekir” diyerek devam etti.

AGİT: Seçim barajı siyasi çoğulculuğu kısıtlıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı seçim gözleme heyeti, dün yapılan seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu. Geniş bir katılım olduğunu söyleyen gözlemciler, yüzde 10'luk barajın siyasi çoğulculuğu kısıtladığını kaydettiler.

Medya özgürlüğünün de endişe yarattığını kaydeden heyet, bazı muhalif medya organlarının ve gazetecilerin kampanya sürecinde hükümetin baskısına maruz kaldığını aktardı.

Heyetin Koordinatörü Vilija Aleknaitė Abramikienė, insanların dün sandıklara aktif olarak sahip çıkmasından etkilendiğini söyledi. AGİT koordinatörü; medya özgürlüğü, seçim barajı gibi konuların ele alınarak, insanların seçimlerinin daha iyi yansıtılmasına olanak sağlanması gerektiğini kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler