YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım
Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun bulunmadığının altını çizen Başbakan Davutoğlu, yaşanan gerilimin ardından Putin'e çağrıda bulunarak "Soğuk savaş dönemini andıran propagandaları bir kenara bırakın, Meseleleri yüz yüze konuşalım" dedi.
Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım
04 Aralık 2015 / 09:48 Güncelleme: 04 Aralık 2015 / 10:25

Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde konuşma yapan Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

Türkiye'nin dış siyaseti hiçbir zaman tek boyutlu olamaz

Türkiye'nin en önemli hususiyeti çok boyutlu coğrafyaya sahip olmasıdır. Türkiye'nin dış siyaseti hiçbir zaman tek boyutlu olamaz. Türkiye'nin dünyanın her yerindeki meselelerde ilgisi çok boyutludur. Biz bulunduğumuz her coğrafyaya o coğrafyaların diliyle hitap ederiz

Türkiye Orta Asyalı bir ülkedir

Türkiye Orta Asyalı bir ülkedir. Türkiye ne Asya'yı ne Avrupa'yı ihmal edilebilir. 5-6 ay içerisinde yaptığımız kongrelere bakın. G20'yi yaptık. Ben AB liderleri zirvesine katıldım. Bizim politikamız çok yönlüdür.

Suriye halkının yanında olacağız

Suriyeli masumların üzerine bomba yağdığında hepsine kapımızı açtık. Tüm Suriye meselesini Türkiye üzerine almıştır. Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Kim Suriye halkını bombalarsa bombalasın biz her zaman Suriye halkının yanında olacağız. Dağlık Karabağ'da nasıl 1 milyon Azeri kardeşimiz aziz ise Suriyeli kardeşlerimiz de öyle azizdir.

Azerbaycan toprakları işgalden kurtulmalıdır

Türkiye ve Azerbaycan bu bölgenin iki yükselen yıldızıdır. Bir millet iki devletiz. Bakü - Tiflis - Ceyhan ve TANAP projeleri tüm bölge için çok önemli projeler. Bizler kimseye hasmane bir tutum içinde değiliz Azerbaycan'ın her karış toprağı azizdir. Azerbaycan toprakları işgalden kurtulmalıdır. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal altında olmasına rağmen gerilimci politikalar gütmedi.

Ermenistan'a da bir çağrı yapıyorum

Ermenistan'a da bir çağrı yapıyorum: Size ait olmayan toprakları geri verdiğiniz takdirde siz de Türkiye, Azerbaycan, Tiflis grubuna dahil olursunuz. Biz kimseye hasmane bir tutum içine girmeyiz. Ama Karabağ konusunda tavrımız nettir. Türkiye tüm coğrafyaya barış getirmek istemektedir. Türkiye hiçbir zaman kutuplaşmadan yana olmadı.

Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur

Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. Buradan Moskova'ya ve bütün Rus halkına seslenerek ifade ediyorum. Rus halkına dönük en ufak bir tereddüt, kaygı ya da en ufak bir olumsuz hissiyat içinde değiliz. Türkler ve Ruslar, Avrupa ile Asya tarihini birlikte şekillendirmiş iki büyük halktır. Rus halkı onurlu bir halktır, biz ona saygı duyuyoruz ama herkes de bilmelidir ki Türk halkı da onurlu bir halktır ve saygı duyduğu halklardan saygı görmeyi bekler.

Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım

Türkiye - Suriye sınırı Türkiye - Rusya sınırı değildir. Biz kimseye tepeden bakmayız ama bize de tepeden bakılmasına izin vermeyiz. Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım. Soğuk savaş dönemini andıran propagandaları bir kenara bırakın.  Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik ama bizim sınırımız ihlal edildi. Ama 15 gün önce zikretmediğiniz, gündemde olmayan iddialarla, 'Türkiye DEAŞ'a destek oluyor' gibi iddialarla soğuk savaş dönemini andıran kampanyaları birbirimize karşı kullanmayalım. Eğer böyle bir iddia var idiyse neden 15 gün önce gündeme getirmediniz.

sayın hocam
 // nurcan
Saygı deger başbanım, allah nefesınıze, ayaklarınıza , sıze güç v kuvet versin, amin...
04 Aralık 2015 13:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler