YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin Erdoğan'dan Yardım İstedi
Putin Erdoğan'dan Yardım İstedi
25 Mayıs 2015 20:09
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Rusya'daki büyük bir yangın için Putin'in, Erdoğan'dan yardım istediğini anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin orman varlığını alan ve odun servetini artıran nadir ülkelerden olduğunu ifade etti. Eroğlu, "Son 12 yılda orman varlığımız 1,2 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe yükseldi. Alan 900 bin hektar arttı" dedi.

"Orman yangınıyla mücadele ciddi bir harp işidir"

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünce orman teşkilatının yangınlara karşı hazırlıkları, sahip olduğu araç ve ekipmanlarının tanıtımı amacıyla Kemalpaşa Karaorman Deposu'nda tatbikat düzenlendi.

Eroğlu, tatbikat öncesinde yaptığı konuşmada, orman yangınlarıyla mücadelenin bir harp olduğunu, bu savaşın tatbikatının ve stratejik planlamasının yapılması gerektiğini, yoksa kaybedileceğini belirtti. Eroğlu, Ege Bölgesi'nin yangın açısından riskine dikkati çekti.

Türkiye'nin yangınla mücadelede dünyanın en güçlü ülkelerinden olduğunu vurgulayan Eroğlu, yangınlarda en ileri teknolojinin kullandığını, birçok ülkenin bu sistemleri kendilerinden istediğini söyledi.

Putin Erdoğan'dan yardım istedi

Bakan Eroğlu, komşu ülkelere de yangınla mücadelede destek verildiğini söyledi. Eroğlu, önceki yıllarda Rusya'daki büyük bir yangın için Putin'in, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istediğini, Türkiye'den gönderilen ekibin, en zor alanda görevlendirilmesine karşın diğer ekiplerden önce yangını söndürdüğünü, bunun övgü aldığını anlattı.

Türkiye'nin 2023 hedefleri bulunduğunu hatırlatan Eroğlu, şunları söyledi:

"Tüm kurum kuruluşlar hedefe kilitlendiği zaman bu hedef gerçekleşir. Orman teşkilatı olarak 2016-2017 yılında dünyada ilk 10'a girme hedefindeyiz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2016 yılı sonunda ilk 10'a girecek bakanlık olarak. O heves, o vatan, bayrak aşkı bizde var. 2023 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hedefi dünyada ilk 7'ye girmek. Pek çok konuda ilk 3'ü yakaladık. Misal ağaçlandırma. Türkiye orman varlığını alan olarak, odun serveti olarak artıran nadir ülkelerden birisi. Son 12 yılda orman varlığımız 1,2 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe yükseldi. Alan 900 bin hektar arttı."

Ormancılıkla ilgili eylem planları hakkında da bilgi veren Eroğlu, orman teşkilatının, orman köylülerinin "hasmı" değil "hısmı" olacağını ifade etti.

Etiketler: , ,
 // dirilis
Afyonkarahisar hemserim sen dava adamisin basarilar ALLAHA emanet olunuz...
26 Mayıs 2015 03:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler