YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Provokasyona gelmeyeceğiz"
BBP lideri Mustafa Destici, artan terör saldırılarıyla ilgili Alperen Ocakları İl Başkanlarıyla bir araya geldi. Sloganlarının "Kürtler kardeşimiz, PKK düşmanımız"olduğunun altını kalın çizgilerle çizen Destici "provokasyonlara gelmeyeceğiz"dedi.
"Provokasyona gelmeyeceğiz"
21 Ağustos 2011 / 08:39 Güncelleme: 21 Ağustos 2011 / 08:45
BBP lideri Mustafa Destici, son terör olaylarını değerlendirirken Alperen Ocakları'nın provokasyonlara karşı uyanık olacaklarını açıkladı. "Arkadaşlarımız asla hukukun dışına çıkmayacak, provokasyona gelmeyecek." diyen Destici, "Bizim sloganımız şu: Kürtler kardeşimiz, PKK düşmanımızdır. Teröristle oradaki kardeşlerimizi aynı kefeye koymayacağız." ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, son günlerde artan terör saldırılarını değerlendirmek üzere Alperen Ocakları il başkanları ile bir araya geldi. Parti genel merkezindeki toplantı öncesi basın açıklaması yapan Destici, Alperenlerin kesinlikle provokasyonlara kapılmayacağını söyledi. Destici, "Arkadaşlarımız asla hukukun dışına çıkmayacak, provokasyona gelmeyeceklerdir. Ancak terörün gerçek yüzünü her şekilde Anadolu'da anlatacağız. Bizim sloganımız şu: Kürtler kardeşimiz, PKK düşmanımızdır. Teröristle oradaki kardeşlerimiz aynı kefeye koymayacağız." ifadelerini kullandı.

Mustafa Destici, Kandil'e yapılan hava saldırısına da temas etti. "Bu ülkede yaşayanlar yüzlerce kez Kandil'in bombalandığını gördüler ama hiçbir sonuç alınamadı." diyerek, teröre karşı topyekûn mücadele çağrısında bulundu. Öncelikle teröre destek veren ve organik bağı bulunan kimseler hakkında hukukî sürecin bir an önce başlatılması gerektiğini ifade eden Destici, BDP ile özerklik ilan eden DTK'ya yüklendi. BBP lideri, "PKK'nın siyasî uzantıları bu devlete ve millete pervasız biçimde meydan okuyor. Hiç vakit kaybetmeden hemen yarın DTK dağıtılmalı, BDP milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı. PKK'ya destek veren BDP'li belediyeler belirlenip haklarında hukukî süreç işletilmelidir." diye konuştu. PKK'nın siyasî uzantılarına karşı yıllardır hiçbir şeyin yapılamadığını da öne süren Mustafa Destici, şöyle devam etti: "Teröre destek verenler için TCK'da yaptırımlar var. Ancak bunların hiçbiri uygulanmıyor. Devleti yönetenler 'aman ortamı germeyelim, tutuklarsak sokağa inerler' diyor. Devlet teröristten korkar mı? Devlet kendi topraklarında ikinci bir otoriteye izin verir mi? Bu böyle süremez."

BBP Genel Başkanı, teröre karşı daha önce gündeme getirdiği 5 bin kişilik 'mobil birlik' önerisini de yineledi. Destici, "2 bin 500 kişilik sosyolog ve psikolog ekibi kurulup hem bölge insanının talebini dinlemeli hem de terörün gerçek yüzünü onlara anlatmalı. Ayrıca halen yürürlükte olan sınır anlaşması hayata geçirilip, Irak'ın 75 kilometre içinde güvenlik kuşağı oluşturularak terör bitene kadar, bu güvenlik bölgesinde kalınmalı. Yani Türkiye sırtını Gabar'a dayamalı." önerisinde de bulundu. Destici, bir gazetecinin TSK'nın 30 Ağustos resepsiyonunu iptal etmesine ilişkin sorusuna ise "Olumlu buluyorum." karşılığını verdi.

Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler