YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Provokasyon peşinde olanlara seslendi
Provokasyon peşinde olanlara seslendi
04 Ekim 2014 19:05
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin Arap, Yezidi, Musevi ve Hristiyanları kucakladığı gibi Kürt’eri de kucakladığını belirterek, bu konuda provokasyon yapanları uyardı.

Bursa protokolü, valilik tarafından organize edilen törenle bayramlaştı. Vatandaşlar, sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa milletvekilleri, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçe belediye başkanlarıyla tokalaşarak bayramlaştı.

Türkiye’nin bugün bir tehditle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Bakan Çelik, “Türkiye’ye karşı, gelişen bu olaylar karşısında bir tehdidin olmadığını söylemek doğru değil. Bir tehditle karşı karşıyayız.

Bundan dolayı Türkiye önlemlerini ve tedbirlerini alıyor. Kobani’den gelen 170 bine yakın Kürt vatandaşın kucaklanmasından birilerinin rahatsız olmaması gerekiyor. Bizi ilgilendiren boyutu burası.

Biz, Arapları, Yezidileri, Musevi ve Hıristiyanları kucakladığımız gibi zaten iç içe olduğumuz Kürt kardeşlerimizi de kucaklıyoruz. Burada bir problem yok. Bunu bir hazımsızlığa dönüştürüp, içeride provokasyonlara açık hale getirmeye çalışanlara özellikle seslenmek istiyorum. Bütün coğrafyadaki mağdur ve mazlum haklar, Türkiye’nin sıcak şemsiyesinin altındadır.

Dolayısıyla Türkiye ne yapmak istiyor? Bunu iyi görmemiz gerekiyor. Türkiye’nin toprakları dışında kendi coğrafyasının dışında bir eylemi, bir davranışı bekleyenlere de buradan sesleniyorum.

Türkiye elbette uluslar arası koalisyon ve güçlerle beraber ve tezkere çerçevesinde atacağı bir adım varsa bu plan dahilinde yapılacak bir şeydir. Ama orada gelişen terör faaliyetleri karşısında herkesi kucakladık. Bu günde Kobanili’yi kucaklıyoruz. Bunun iyi anlaşılması gerekiyor.

Onun için Türkiye’nin kucaklamasından özellikle içeride kimse rahatsızlık duymasın. Biz herkesi özellikle insan olduğu için mağduriyet, mazlumiyet karşısında kucaklamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yarın sınır bölgesinde olacağım

Bölgede yaşanan olaylar sebebiyle 1.5 milyonu aşkın Suriyeli, Iraklının Türkiye’de olduğunu kaydeden Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben de Şanlıurfa milletvekili olarak yarın sınır bölgesinde olacağım. Oradaki gelişmeleri yakından izleyeceğim. Oradaki gerek Suriyeli, gerekse kendi vatandaşlarımızın bayramını kutlayacağız. Türkiye Ortadoğu’da yaşanan olumsuzlukların neticesinde oluşan tabloya kucak açan, o mağduriyetleri gidermeye çalışan o mağdur, perişan, evsiz, yurtsuz, aşsız kalan insanları kucaklayan tek ülke. Ne acıdır ki bunlara sebebiyet veren Ortadoğu’daki büyük huzursuzluklara ve terör olaylarına çanak tutanlar bugün bu felaket karşısında duyarsız bir şekilde duruş sergiliyorlar.

Ama Türkiye tarihinden gelen misyonu gereği komşularına sahip çıkıyor. 4 milyar doların üzerinde bir harcama yaparak bu kucaklamayı sürdürüyor. İnanıyorum ki gelecekte Türkiye’nin ne yapmak istediği, ne yaptığı ve bu olaylara bigane kalıp insanları yerinden yurdundan eden, 100 binlerce milyonlarca insanın ölümüne vesile olanlar da gelecekte çok farklı bir şekilde anılacaklardır.

Türkiye gerçekten bir destan yazıyor. Umarım diğer ülkeler de Türkiye’nin bu yaklaşımını dikkate alır ve bölgede Ortadoğu coğrafyasında huzurun ikamesi konusunda herkes üzerine düşer temennisinde bulunuyorum”.

Bakan Çelik, “Tüm bu olayların, özellikle bölgemizde cereyan eden hadiselerin aslında kaynağına baktığınız zaman uzun yıllardır Ortadoğu Bölgesi’nin bombalarla hizaya getirileceğini düşünenlerin terörü, bölgesel olmaktan çıkarıp küresel bir terör haline dönüştüklerini ibretle izliyoruz. Halen yine bombaları, bombalamaları, insanı katletmeyi çözüm yolu olarak görenlerin geçmişten ders almamaları ise geleceğimiz açısından endişe verici bir durum arz etmektedir.

Umuyor ve diliyoruz ki yaşanan tüm bu olumsuzluklardan dünya bir ders çıkarır.Böyle tepeden inme, dayatmacı yönetim anlayışıyla, insanları öldürerek yok ederek netice almaya çalışan anlayışlar geride kalır ve yeni bayramlara insan merkezli, insan onuruna yaraşır bir yaklaşımla yeni bayramları idrak ederiz” şeklinde konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler