YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Provakasyonlar ülkeye zarar verir"
"Provakasyonlar ülkeye zarar verir"
01 Haziran 2013 13:21
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Gezi Parkı’nda yapılmak istenen yayalaştırmanın artırılması, yeşilin artırılmasıdır. Provakasyonlar ülkeye zarar verir. Biz bu işlerle siyaset yapamayız. Biz bu işlerde politika yapamayız.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin Dedeman Otel’de düzenlediği “Kentsel Dönüşüm Pratiği ve Finansal Çözümler” seminerine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Taksim Meydanı’nda yaşanan olaylara değinen Bakan Bayraktar, “Şimdi, Gezi Parkı’da çokça gündeme geliyor. Bu tip işlerde siyaset yapma hakkına sahip değilizdir.

Şehir olunca, insan menfaati olunca o ülkenin o şehrin menfaatine bakmamız lazım. Gezi Parkı’nda yapılmak istenen yayalaştırmanın artırılması, yeşilin artırılmasıdır. Yapılan proje bu. Ağaçlar taşınıyor ama o iki ağaç yerine on iki ağaç dikilecek. Yaya yolu artırılıyor, araç trafiği kaldırılıyor. Yapılan budur” diye konuştu.

Son on yıldır İstanbul’u yeşillendirme konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bayraktar, “Bakın, Salı Pazarında biz bir plan yaptık. Dediler ki, Kadıköy’de park alanı az, tamamını yeşil alan yaptık şimdi. Vatandaşa karşı duyarlıyız.

Son on yıldır İstanbul’da yeşillendirme, refujlerin yeşillendirilmesi, en az 20 kart artmıştır. Şu anda istenilen noktada değil. Siluet bozulmalarına da karşıyız. Onları engelleyeceğiz.

İstanbul halkının menfaati doğrultusunda bu imar artışlarını engelleyeceğiz arkadaşlar. Benim hayatıma da mal olsa ne olursa olsun bu iş için biz her türlü şeyi yapmaya hazırız. Sayın Başbakanımızda destek veriyor. O konuda sizinle beraberim. Ama yeşillendirme noktasında İstanbul’da biz parkları, yeşil alanları, ağaçlandırmayı, Allah’ını seven, milletini seven bunu yazsın, söylesin, yüz kat artırdık. Bunları bileceğiz arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Yapılan provokasyonların ülkeye zarar vereceğine dikkat çeken Erdoğan Bayraktar, “Provakasyonlar ülkeye zarar verir arkadaşlar. Biz bu işlerle siyaset yapamayız. Biz bu işlerde politika yapamayız. Biz kentsel dönüşümde onun için diyoruz ki, uçan kuşun yardımına ihtiyacımız var. Herkesle işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Bu kentsel dönüşümde başarılı olmak zorundayız. İnsanlarımız ölmesin” ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler